Hospodársky denník
USD33,621 Sk
EUR41,171 Sk
CHF26,567 Sk
CZK1,281 Sk
  Pondelok  15.Decembra 2003

Pikové eso majú v rukách

Vojenské jednotky, slúžiace v Iraku, zažili ďalší rušný víkend. Najprv, ešte v piatok, prišla správa o zranení dvoch poľských vojakov po výbuchu nálože. Ešte v ten deň zahynul po útoku ozbrojencov príslušník amerických ozbrojených síl. V nedeľu ráno si explózia pri policajnej stanici v meste Chalídija vyžiadala životy najmenej 17 ľudí. Najprekvapujúcejšia informácia sa však objavila dopoludnia. Američanom sa totiž podarilo chytiť pikové eso v balíčku kariet najhľadanejších Iračanov - bývalého diktátora Saddáma

„Páni a dámy, máme ho,“ povedal podľa agentúr americký civilný správca Iraku Paul Bremer. „Tyran je väzňom,“ doplnil. Saddáma Husajna chytili v sobotu o pol deviatej miestneho času v dome v meste ad-Dawr, vzdialenom asi 15 km od jeho rodiska Tikrít. Iracký exprezident sa skrýval v pivnici v malom podzemnom úkryte, zakrytom tehlami a trieskami. Spolu s ním zatkli aj ďalších dvoch spoločníkov a zabavili dva samopaly, pištoľ a 750-tisíc dolárov v hotovosti. Napriek tomu, že Husajn bol ozbrojený, na rozdiel od zatýkania jeho synov Udaja a Kusaja, ktorí pri júlovom zatýkaní kládli odpor a doplatili na to životom, tentoraz sa akcia zaobišla bez jediného výstrelu. Podľa veliteľa amerických ozbrojených síl v Iraku, generálporučíka Ricarda Sancheza, bol Saddám Husajn zhovorčivý a spolupracoval. Identitu zosadeného diktátora potvrdili testy DNA. Zatiaľ nie je známe, či niekto získa odmenu 25 miliónov dolárov, ktorá bola vypísaná za informácie vedúce k jeho dolapeniu.

Medzi lídrami spojencov zavládlo z chytenia exdiktátora nadšenie. „Toto zdvihlo tieň z irackého ľudu, Saddám sa nevráti,“ povedal podľa agentúr britský premiér Tony Blair. Podľa neho boli Husajnove obete moslimovia, a preto budú moslimovia aj tými, ktorí z jeho zadržania najviac získajú. Potešenie vyjadrili aj nemecký premiér Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac. Obidvaja sa pritom razantne stavali proti vojenskej operácii v Iraku. Pozitívne reakcie prišli aj z moslimských krajín. „Ak je to pravda, je to veľmi dobrá správa. Saddám by mal byť stíhaný za zločiny, ktoré spáchal proti irackým a iránskym ľuďom,“ privítal zatknutie iránsky vicepremiér Muhammad Alí Abtahí.

Novinu oslávili aj niektorí Iračania. Po tom, ako Američania zverejnili zábery zo Saddámovej lekárskej prehliadky, v prevažne kurdskom meste Kirkúk na severe Iraku vyšli do ulíc tisíce ľudí. Predstavitelia tejto menšiny majú na nenávisť k exdiktátorovi dostatok dôvodov. Kurdi proti Husajnovi za jeho vlády niekoľkokrát povstali, po čom boli brutálne potlačení. Saddám je dokonca obviňovaný z toho, že v roku 1988 použil proti kurdskému mestu Halabdža chemický plyn, na následky čoho zahynulo niekoľko tisíc jeho občanov. Podobné scény radujúcich sa Iračanov však prichádzali aj z iných irackých miest vrátane Bagdadu. Naopak, odlišná nálada zavládla v Husajnovom rodisku Tikrít, kde oslavovali iba tamojší americkí vojaci. „Toto je deň, keď bol Irak porazený, nie v apríli,“ povedal pre Reuters jeden z miestnych obyvateľov.

Teraz prichádza na rad otázka, čo bude po Husajnovi. Nie je isté, že jeho zatknutie prinesie významný pokles útokov proti spojencom a zahraničným civilistom. Mnoho pozorovateľov sa naopak zhoduje v tom, že skôr nie. „Neočakávame v súčasnosti úplnú elimináciu týchto útokov,“ uviedol aj generálporučík Sanchez. Mohol by sa oslabiť odpor Saddámových lojalistov, to je však len jedna zo vzdorujúcich skupín. Okrem nich sú aktívni hlavne militanti napojení na teroristickú organizáciu al-Kájda.

Saddáma Husajna čaká teraz podľa všetkého súd v Iraku. Tribunál, ktorý by mal súdiť predstaviteľov bývalého režimu, vznikol minulý týždeň. „Chceme, aby Saddám dostal to, čo si zaslúži. Verím, že pri spravodlivom súde bude odsúdený na stovky trestov smrti, pretože je zodpovedný za všetky masakry a zločiny v Iraku,“ povedal vysokopostavený člen šíitskej politickej strany SCIRI Amar al-Hakím .

.Michal Mušák

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.