Hospodársky denník
USD33,621 Sk
EUR41,171 Sk
CHF26,567 Sk
CZK1,281 Sk
  Pondelok  15.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













O DVADSAŤ TÝŽDŇOV

Ivan Štefanec

Napriek nedohode najvyšších európskych predstaviteľov na bruselskom summite o budúcej podobe ústavného európskeho usporiadania je realitou, že o dvadsať týždňov budeme súčasťou Európskej únie so všetkými právami a povinnosťami z toho vyplývajúcimi. Slovensko bude plnoprávnym členom 25-členného zjednoteného európskeho spoločenstva a súčasťou najväčšieho svetového spoločného trhu.

K rozšíreniu EÚ dochádza v čase, keď sú nové členské krajiny asi na polovičnej výkonnostnej úrovni priemeru EÚ, ale už teraz rastú rýchlejšie ako súčasné členské krajiny, z ktorých výnimku predstavuje len Írsko. Slovensko je v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúcou stredoeurópskou krajinou a podľa čoraz väčšieho počtu hlasov i lídrom v reformných procesoch, ktoré vytvárajú dôležité predpoklady na ďalší rast. Práve reformy v daňovej, sociálnej i dôchodkovej oblasti sú aktuálnou témou v mnohých európskych štátoch, v ktorých si práve slovenský prístup získava zaslúženú pozornosť.

Na európskej úrovni je najdôležitejším výkonným orgánom Európska komisia, kde sa realizuje 80 % rozhodnutí, týkajúcich sa obchodu a podnikania v EÚ. Je preto logické, že podstatná väčšina útvarov komisie je ekonomického a hospodárskeho charakteru a že nie všetci jej členovia sú len bývalí politici. Pri ročnom počte 14-tisíc rôznych výstupov a materiálov vystupuje do popredia otázka efektívneho manažmentu, strategických priorít a správnej komunikácie pri práci s ľudskými zdrojmi v medzinárodnom prostredí. Tieto otázky sú dôležité pre úspešnú realizáciu rozhodnutí v rámci výlučných kompetencií riadených komisiou, ako i v rámci súhlasných kompetencií s národnými úrovňami.

Súčasná Európska komisia svojou činnosťou významne prispela k rozvoju spoločného trhu, spoločnej obchodnej politike aj k rozvoju hospodárskej súťaže. Viditeľné sú i úspechy v regionálnej politike a v rozbehu dlhoočakávanej reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky, predovšetkým v procese oddelenia dotácií od množstva produkcie a v podpore kvality produkcie a rozvoji vidieka.

Osobitnou oblasťou je Európska menová únia, ktorej pravidlá sa prejavili u jej členov v znížení transakčných nákladov, v makroekonomickej stabilite, ako i v lepšom zhodnocovaní podnikateľských subjektov. Tieto úspechy sčasti zatienilo nedávne porušenie paktu stability najväčšími európskymi krajinami. V tejto súvislosti vystupuje do popredia otázka posilnenia európskych inštitúcií vrátane komisie, spolu s adekvátnymi nástrojmi na dodržiavanie európskych dohôd. Som presvedčený, že ak sa podmienky vstupu do EMÚ nebudú meniť a noví členovia sa budú podľa nich riadiť, už táto skutočnosť povedie sama osebe k makroekonomickej stabilite, ktorá sa následne pozitívne prejaví aj na mikroekonomickej úrovni.

Pre Slovensko je tiež dôležité zladiť si svoje priority s prioritami európskeho spoločenstva. Tie vyplývajú predovšetkým z lisabonského summitu a ambiciózneho cieľa EÚ stať sa najdynamickejším ekonomickým útvarom. Tento cieľ je podmienený nielen pokračujúcou liberalizáciou služieb, zvlášť v energetickej, dopravnej a telekomunikačnej oblasti, ale predovšetkým zvýšenými investíciami do vzdelania, modernizáciou infraštruktúry a minimalizáciou regionálnych rozdielov. Dynamický rozvoj tiež úzko súvisí s flexibilnými pracovnoprávnymi pravidlami, podporujúcimi mobilitu pracovnej sily, motivujúcou daňovou a odvodovou legislatívou a v neposlednom rade pružnými pravidlami na zakladanie nových podnikateľských subjektov, z čoho majú efekt tradične predovšetkým menší a strední podnikatelia.

Slovenské výhody vstupu vyplývajú už zo skutočnosti, že viac ako tri štvrtiny nášho exportu sa realizuje do krajín EÚ. Prístup k spoločnému trhu tovaru, služieb a kapitálu (pri pracovnej sile zatiaľ s obmedzeniami) sa prejaví jednoznačne v znížení transakčných nákladov. Pozitívny vplyv možno očakávať aj od zlepšených možností prístupu k informáciám i v harmonizácii jednotlivých štandardov. Možnosť získať podporu z eurofondov na vybudovanie a modernizáciu infraštruktúry, ale i na vzdelávacie projekty nám dáva šancu na budúci rast.

Ak si naša krajina udrží a zlepší makroekonomickú stabilitu (k čomu prispeje i samotný vstup do EÚ), bude investovať do vzdelania a bude stále atraktívna pre investorov, potom sú naše rozvojové vyhliadky skutočne optimistické. Pre investorskú atraktívnosť je potrebné zdôrazniť jednoduchosť a stálosť legislatívy, čo je všeobecné očakávanie spojené s príslušnými reformami. Na druhej strane to, čím môžeme prispieť k spoločnému európskemu rozvoju, sú predovšetkým naši kvalitní a kvalifikovaní ľudia so svojou flexibilitou. Teraz záleží len na nás, ako sa bude Slovensko rozvíjať a ako dokážeme prispieť k rozvoju nového európskeho spoločenstva.

Ivan Štefanec

nominant SDKÚ

na komisára EK

Počasie

Budú pretrvávať intenzívnejšie ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatické bolesti. Zväčša pozitívny je vplyv počasia na pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, najmä pri ochoreniach krčnej chrbtice. Zvýšený je sklon k depresívnym stavom, k zhoršeniu ekzematóznych kožných ochorení a k zvýšeniu krvného tlaku.Zajtra predpokladáme na našom území pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.n Dnes bude premenlivá veľká oblačnosť a početné prehánky na juhozápade vo forme dažďa so snehom, inde snehové. Na horách severozápadného Slovenska aj trvalejšie sneženie. Najvyššia teplota 3 až -1, vo výške 1500 m klesne teplota na -6 stupňov. Severozápadný vietor 4 až 8 m/s, na horách a na juhozápade aj nížinách v nárazoch 15 až 20 m/s, na hrebeňoch hôr víchrica.n V utorok bude polooblačno až oblačno a miestami, najmä na severe a východe, snehové prehánky. Nočná teplota -2 až -6, denná -2 až 2, na severe okolo -4 stupne. V stredu bude polojasno, popoludní na západe a severe pribúdanie oblačnosti, miestami so slabým snežením. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách okolo -10, denná -3 až 1, na severe miestami len -5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.38 a zapadne o 15.57 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamprehánky5
Atényoblačno16
Belehradoblačno5
Berlínprehánky2
Bratislavaprehánky3
Bruselpolooblačno4
Budapešťprehánky4
Bukurešťdážď4
Frankfurtprehánky4
Helsinkisneženie-1
Istanbuldážď8
Kodaňprehánky4
Kyjevzamračené2
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno3
Madridpolooblačno14
Milánojasno12
Moskvadážď2
Oslosneženie-1
Parížpolooblačno5
Prahaprehánky2
Rímpolooblačno13
Sofiadážď5
Štokholmsneženie0
Varšavasneženie-1
Viedeňprehánky3
Záhrebprehánky7
Ženevapolooblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.