Hospodársky denník
USD33,621 Sk
EUR41,171 Sk
CHF26,567 Sk
CZK1,281 Sk
  Pondelok  15.Decembra 2003

O DVADSAŤ TÝŽDŇOV

Ivan Štefanec

Napriek nedohode najvyšších európskych predstaviteľov na bruselskom summite o budúcej podobe ústavného európskeho usporiadania je realitou, že o dvadsať týždňov budeme súčasťou Európskej únie so všetkými právami a povinnosťami z toho vyplývajúcimi. Slovensko bude plnoprávnym členom 25-členného zjednoteného európskeho spoločenstva a súčasťou najväčšieho svetového spoločného trhu.

K rozšíreniu EÚ dochádza v čase, keď sú nové členské krajiny asi na polovičnej výkonnostnej úrovni priemeru EÚ, ale už teraz rastú rýchlejšie ako súčasné členské krajiny, z ktorých výnimku predstavuje len Írsko. Slovensko je v súčasnosti najrýchlejšie sa rozvíjajúcou stredoeurópskou krajinou a podľa čoraz väčšieho počtu hlasov i lídrom v reformných procesoch, ktoré vytvárajú dôležité predpoklady na ďalší rast. Práve reformy v daňovej, sociálnej i dôchodkovej oblasti sú aktuálnou témou v mnohých európskych štátoch, v ktorých si práve slovenský prístup získava zaslúženú pozornosť.

Na európskej úrovni je najdôležitejším výkonným orgánom Európska komisia, kde sa realizuje 80 % rozhodnutí, týkajúcich sa obchodu a podnikania v EÚ. Je preto logické, že podstatná väčšina útvarov komisie je ekonomického a hospodárskeho charakteru a že nie všetci jej členovia sú len bývalí politici. Pri ročnom počte 14-tisíc rôznych výstupov a materiálov vystupuje do popredia otázka efektívneho manažmentu, strategických priorít a správnej komunikácie pri práci s ľudskými zdrojmi v medzinárodnom prostredí. Tieto otázky sú dôležité pre úspešnú realizáciu rozhodnutí v rámci výlučných kompetencií riadených komisiou, ako i v rámci súhlasných kompetencií s národnými úrovňami.

Súčasná Európska komisia svojou činnosťou významne prispela k rozvoju spoločného trhu, spoločnej obchodnej politike aj k rozvoju hospodárskej súťaže. Viditeľné sú i úspechy v regionálnej politike a v rozbehu dlhoočakávanej reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky, predovšetkým v procese oddelenia dotácií od množstva produkcie a v podpore kvality produkcie a rozvoji vidieka.

Osobitnou oblasťou je Európska menová únia, ktorej pravidlá sa prejavili u jej členov v znížení transakčných nákladov, v makroekonomickej stabilite, ako i v lepšom zhodnocovaní podnikateľských subjektov. Tieto úspechy sčasti zatienilo nedávne porušenie paktu stability najväčšími európskymi krajinami. V tejto súvislosti vystupuje do popredia otázka posilnenia európskych inštitúcií vrátane komisie, spolu s adekvátnymi nástrojmi na dodržiavanie európskych dohôd. Som presvedčený, že ak sa podmienky vstupu do EMÚ nebudú meniť a noví členovia sa budú podľa nich riadiť, už táto skutočnosť povedie sama osebe k makroekonomickej stabilite, ktorá sa následne pozitívne prejaví aj na mikroekonomickej úrovni.

Pre Slovensko je tiež dôležité zladiť si svoje priority s prioritami európskeho spoločenstva. Tie vyplývajú predovšetkým z lisabonského summitu a ambiciózneho cieľa EÚ stať sa najdynamickejším ekonomickým útvarom. Tento cieľ je podmienený nielen pokračujúcou liberalizáciou služieb, zvlášť v energetickej, dopravnej a telekomunikačnej oblasti, ale predovšetkým zvýšenými investíciami do vzdelania, modernizáciou infraštruktúry a minimalizáciou regionálnych rozdielov. Dynamický rozvoj tiež úzko súvisí s flexibilnými pracovnoprávnymi pravidlami, podporujúcimi mobilitu pracovnej sily, motivujúcou daňovou a odvodovou legislatívou a v neposlednom rade pružnými pravidlami na zakladanie nových podnikateľských subjektov, z čoho majú efekt tradične predovšetkým menší a strední podnikatelia.

Slovenské výhody vstupu vyplývajú už zo skutočnosti, že viac ako tri štvrtiny nášho exportu sa realizuje do krajín EÚ. Prístup k spoločnému trhu tovaru, služieb a kapitálu (pri pracovnej sile zatiaľ s obmedzeniami) sa prejaví jednoznačne v znížení transakčných nákladov. Pozitívny vplyv možno očakávať aj od zlepšených možností prístupu k informáciám i v harmonizácii jednotlivých štandardov. Možnosť získať podporu z eurofondov na vybudovanie a modernizáciu infraštruktúry, ale i na vzdelávacie projekty nám dáva šancu na budúci rast.

Ak si naša krajina udrží a zlepší makroekonomickú stabilitu (k čomu prispeje i samotný vstup do EÚ), bude investovať do vzdelania a bude stále atraktívna pre investorov, potom sú naše rozvojové vyhliadky skutočne optimistické. Pre investorskú atraktívnosť je potrebné zdôrazniť jednoduchosť a stálosť legislatívy, čo je všeobecné očakávanie spojené s príslušnými reformami. Na druhej strane to, čím môžeme prispieť k spoločnému európskemu rozvoju, sú predovšetkým naši kvalitní a kvalifikovaní ľudia so svojou flexibilitou. Teraz záleží len na nás, ako sa bude Slovensko rozvíjať a ako dokážeme prispieť k rozvoju nového európskeho spoločenstva.

Ivan Štefanec

nominant SDKÚ

na komisára EK

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.