Hospodársky denník
USD33,348 Sk
EUR41,158 Sk
CHF26,478 Sk
CZK1,28 Sk
  Streda  17.Decembra 2003

Ambiciózne plány maďarskej vlády

Nakoniec aj maďarský parlament z noci na utorok po búrlivej diskusii schválil zákon o štátnom rozpočte na budúci rok. Za hlasovalo 197 poslancov, 14 bolo proti a jeden sa zdržal hlasovania. Veľká časť opozície (174) sa však hlasovania, na protest proti prijatiu kontroverzných zmenách v zákone o dozore nad finančným trhom, nezúčastnila. Podľa najdôležitejšieho ekonomického dokumentu na budúci rok sa maďarská vláda vonkoncom nevzdáva ambiciózneho plánu - do roku 2008 prijať spoločnú európsku menu.

Ľavicový vládny kabinet spolu s centrálnou bankou (MNB) už skôr deklarovali svoj zámer vstúpiť do menovej únie čo najskôr. Tomuto zámeru tak vláda, ako aj banka podriadili svoje politiky. Centrálna banka sa už nejaký čas trápi s udržiavaním kurzu forintu oproti euru v „európskom“ rozpätí +/- 15 % okolo centrálnej parity a vláda sa zaviazala, čo najskôr splniť fiškálne Maastrichtské kritériá. Podľa ekonómov je najväčším problémom nových členov EÚ práve kritérium deficitu verejných financií. V prístupovej zmluve sa uvádza, že deficit rozpočtov nesmie presiahnuť 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Tak Maďarsko, ako aj ostatné krajiny V-4 toto kritérium vôbec nespĺňajú.

Podľa schváleného zákona o štátnom rozpočte chce ľavicová vláda v roku 2004 hospodáriť zo schodkom 650 mld. HUF (takmer 100 mld. SK) pri celkových príjmoch 5,482 bil. HUF a s výdavkami na úrovni 6,132 bil. HUF. Plánovaný deficit verejných financií by sa tak mal okresať z tohtoročnej úrovne 5,00 % HDP na 3,8 % HDP. Minister financií László Csaba po prijatí rozpočtu zdôraznil, že dôležitým krokom bolo schválenie nižších deficitov pre budúce roky, ktoré sa stali súčasťou zákona. Už v roku 2005 chce Maďarsko splniť fiškálne konvergentné kritérium, keď jeho deficit by sa mal dostať na úroveň 2,8 a o rok neskôr dokonca až k hodnote 2,5 %. Tento ambiciózny cieľ je podľa vládnych predstaviteľov kľúčový k znovunastoleniu ekonomickej stability v krajiny. Tento rok totiž maďarský finančný trh zažil niekoľko turbulencií, ktorých výsledkom sú jednoznačne najvyššie úrokové sadzby v regióne.

Dôveryhodnosť rozpočtových plánov maďarského ministerstva financií včera nepotvrdili správy o hospodárení štátu za prvých 10 mesiacov tohto roka. Podľa dostupných výsledkov s najväčšou pravdepodobnosťou na konci tohto roka dôjde k zvýšeniu deficitu verejných financií z 5 % na 5,2 % HDP. Dôvodom nárastu deficitu je vzostup výdavkov v súvislosti s trinástym platom v štátnom sektore. Podľa námestníka ministerstva financií Istvána Varfalviho nebude mať prekročenie naplánovaných čísel žiadny vplyv na schválený budúcoročný schodok, ktorý zostane na úrovni 3,8 %. HDP.

Maďarská vláda sa chce jednoznačne v najbližších rokoch priblížiť rozpočtovým financovaním k pobaltským krajinám. Tie totiž už dnes, na rozdiel od krajín V-4, plnia fiškálne konvergentné kritériá. Aj slovenská vláda sa zaviazala splniť Maastrichtské kritériá. Do roku 2006 by sme sa mali dostať vo fiškálnej oblasti na „európsku“ úroveň. Najpomalší postup však zvolil český vládny kabinet, ktorý ešte v roku 2006 počíta s deficitom na úrovni 4 % HDP.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.