Hospodársky denník
USD33,348 Sk
EUR41,158 Sk
CHF26,478 Sk
CZK1,28 Sk
  Streda  17.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Definitívny verdikt známy o tri roky

Vládny kabinet by sa mal na svojom dnešnom rokovaní zaoberať Národným zoznamom navrhovaných území európskeho významu. Ide vlastne už o druhú časť záväzku, ktorý vyplýva zo smerníc EÚ o biotopoch a o ochrane vtáctva, lebo Národný zoznam chránených vtáčích území schválila vláda SR už v lete. Hoci obe smernice tvoria základ európskej environmentálnej legislatívy v oblasti ochrany prírody, na Slovensku sa okolo národného zoznamu rozvírila búrlivá diskusia. Protesty sa stupňujú najmä zo strany vlastníkov neštátnych lesov. Prečo? Tí sa obávajú, že sa zvýši stupeň ochrany a obmedzia sa ich podnikateľské a iné aktivity. A tak bijú na poplach. Žiaľ, bez toho, aby pozorne počúvali argumenty kompetentných. Minister životného prostredia László Miklós síce priznáva, že komunikácia pri prerokovávaní s dotknutými nebola dobrá, že sa nedostatočne vysvetlila problematika, ale... Ale treba tiež pripomenúť, že je veľmi zložitá a časovo náročná. Veď v súvislosti s národným zoznamom bolo identifikovaných vyše 42-tisíc subjektov na 67-tisícoch parcelách (kritici tvrdia, že subjektov je podstatne viac). Proces prerokovania bol organizovaný v súčinnosti s obecnými úradmi formou verejných zhromaždení. Od augusta do októbra sa uskutočnilo 362 rokovaní za účasti 59 % vlastníkov (správcov, nájomcov), ktorí vlastnia alebo spravujú vyše 79 % dotknutých pozemkov. No ku konsenzu nedošlo. Dodajme, že územia vymedzené v súlade so smernicou o biotopoch tvoria spolu s chránenými vtáčími územiami sústavu európskych významných území, známu pod názvom Natura 2000. Jej cieľom je zachovanie vybraných typov prírodných biotopov a biotopov ohrozených druhov rastlín a živočíchov významných pre EÚ. Národný zoznam obsahuje názov lokality navrhovaného územia európskeho významu (ÚEV), katastrálne územie, v ktorom sa lokalita nachádza, výmeru lokality, stupeň územnej ochrany ÚEV a odôvodnenie návrhu ochrany. Národný zoznam, ktorý MŽP SR predkladá, obsahuje 384 území, ktorých rozloha pokrýva 11,98 % rozlohy SR. No zväčša sa prekrývajú s existujúcou sieťou chránených území. Konkrétne až na 86,3 %. Mimo územia jestvujúcich chránených území je teda zvyšných 13,7 % rozlohy ÚEV. To predstavuje len necelých 1,6 % územia Slovenska. A tie sú zdrojom najväčších rozbrojov. Je ale predčasné biť. Veď prerokovanie s vlastníkmi sa bude opakovať po tom, čo Európska komisia návrh zoznamu prehodnotí. A počet navrhnutých ÚEV môže znížiť. Do definitívneho verdiktu je ešte ďaleko. K vyhláseniu navrhnutých území za chránené v niektorej kategórii sa pristúpi až o tri roky. Preto by zvyšný čas bolo treba konečne využiť na konštruktívny dialóg. A nie iba na zvyšovanie tlaku za vyplatenie majetkovej ujmy. MŽP SR sa vyplateniu nebráni, naopak náhradu ujmy chce vyplatiť. Ale až po dôkladnom posúdení každej žiadosti a po stanovení jasných pravidiel hry.

Zdena Rabayová

Počasie

Počasie prevládajúce na našom území má zväčša priaznivý a povzbudzujúci vplyv na meteosenzitívnych ľudí. Pozitívne sú účinky na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Spánok je pokojný a osviežujúci. Osoby so srdcovo-cievnymi ochoreniami však nemajú preceňovať svoje sily -- majú sa vyhýbať nezvyčajnej námahe a stresom. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia, citliví na počasie, môžu reagovať sklonom k migrénam a miernym pocitom závratu. Ráno miestami možnosť výskytu dýchacích ťažkostí.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude malá, popoludní od severozápadu postupne veľká oblačnosť až zamračené a miestami, najmä na severe, sneženie. Najvyššia teplota -2 až 3, na Orave, v Liptove a na Spiši okolo -4 stupne. Severozápadný až severný vietor 3 až 7 m/s, na horách dopoludnia 15 až 20 m/s. Popoludní vietor zoslabne. Teplota na horách vo výške 1500 m -7 stupňov. Upozornenie: Pri silnom vetre a snežení sa budú dnes popoludní a v noci vytvárať miestami snehové jazyky a záveje najmä v horských oblastiach severného Slovenska.n Vo štvrtok bude prevažne zamračené a sneženie, v nižších polohách prechodne aj dážď so snehom. Nočná teplota -1 až -5, denná teplota -1 až 3 stupne. n V piatok bude polojasno, ráno a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Nočná teplota 0 až -4, denná teplota 2 až 6, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdamoblačno5
Atényprehánky9
Belehradoblačno2
Berlíndážď3
Bratislavazamračené1
Bruselpolooblačno4
Budapešťpolooblačno2
Bukurešťpolooblačno1
Frankfurtzamračené3
Helsinkisneženie-2
Istanbuldážď5
Kodaňoblačno6
Kyjevsneženie-1
Lisabonpolojasno17
Londýnoblačno6
Madridslnečno11
Moskvasnehové prehánky-3
Oslooblačno3
Parížpolooblačno5
Prahazamračené1
Rímoblačno8
Sofiaoblačno0
Štokholmprehánky3
Varšavasneženie-1
Viedeňzamračené1
Záhreboblačno0
Ženevapolooblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.