Hospodársky denník
USD33,341 Sk
EUR41,144 Sk
CHF26,471 Sk
CZK1,272 Sk
  Štvrtok  18.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bush potrebuje aj silnú menu

Takmer dvojročný nepretržitý pokles kurzu amerického dolára oproti všetkým významným menám sa nezastavil ani po správach o zadržaní bývalého irackého diktátora Saddáma Husajna. Dolár sa najprv v pondelok mierne posilnil, v ďalších hodinách však oproti euru pokračoval v objavovaní nových historických miním.

Tento pre dolár na prvý pohľad nepriaznivý trend bude trvať minimálne dovtedy, kým sa nevzchopí americká ekonomika. Pre terajšieho prezidenta Georga Busha bude najlepšie, ak sa hospodárstvo na nohy postaví ešte do začiatku prezidentských volieb, ktoré sú naplánované na koniec budúceho roka. Úplne najlepšie by pre Busha bolo, keby rastúcu ekonomiku na konci jeho funkčného obdobia sprevádzala aj silná mena, tak ako v čase uvedenia do úradu.

Časy najdlhšie trvajúcej expanzie v novodobých dejinách sú však už dávno preč a dnes najväčšie hospodárstvo sveta stojí na hranici medzi recesiou a stagnáciou. Ekonomické výsledky zatiaľ 100-percentne nepotvrdili priaznivý trend aj napriek tomu, že centrálna banka v začiatočnom období recesie zaplavovala americké hospodárstvo lacnými peniazmi a vláda Georga Busha daňovými škrtmi chcela podporiť spotrebiteľov viac míňať. Tak Fed ako aj vláda v posledných rokoch použili všetky svoje tromfy, keď úrokové sadzby klesli na najnižšiu hodnotu za posledných viac ako 40 rokov a zníženie daňových príjmov sa podpísalo pod jeden z najväčších rozpočtových deficitov. Jednou z posledných možností, ako jednoznačne dostať americkú ekonomiku nad hladinu, zostalo zreálniť hodnotu nadhodnoteného amerického dolára.

Spojené štáty napriek vyhláseniam najvyšších predstaviteľov jednoducho už nie sú schopné udržiavať vysoký kurz americkej meny tak, ako v čase najväčšej slávy v druhej polovici 90-tych rokov. Vtedy neboli žiadne problémy s presadzovaním oficiálnej „politiky silného dolára“. Silná mena totiž bola signálom, že investície v dolárových aktívach sa naozaj vyplatia. Teraz sa však politika silného dolára stala obeťou recesie. Firmy na domácom trhu boli totiž konfrontované s lacným dovozom najmä z Ázie a v problémoch sa ocitli aj americkí exportéri. Slabá mena tieto starosti s najväčšou pravdepodobnosťou vyrieši a americké firmy začnú prosperovať. Aj preto vládu dnes netrápi oslabovanie dolára a niekoľkoročné minimá voči všetkým významným menám nevníma ako ekonomické zlo. Americký prezident George Bush, ale aj minister financií John Snow už niekoľkokrát zopakovali, že hodnotu dolára budú určovať iba obchodníci na devízových trhoch. Tým prakticky americká administratíva zavrhla myšlienku možnej intervencie a uspokojila sa so slabou menou. Na druhej strane však Bush aj Snow nezabudnú pripomenúť, že Spojené štáty sa budú aj naďalej pridržiavať politiky silného dolára.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o rozpoltenosť vo vyhláseniach americkej administratívy. George Bush si však je vedomý toho, že na znovuzvolenie potrebuje najprv slabú a následne silnú americkú menu. K silnému doláru však zas potrebuje rastúcu ekonomiku, primerané úrokové sadzby a nižší rozpočtový a obchodný deficit.

Marcel Laznia

Počasie

Na severe územia očakávame zvýšenú dráždivosť počasia, čo môže podmieniť vo väčšej miere výskyt bolestí hlavy, často migrenózneho pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať depresie, mrzutosť, predráždenosť. Reakčný čas je predĺžený, nižšia môže byť výkonnosť a koncentrácia. Zvýšená je frekvencia astmatických záchvatov, preto sú vhodné preventívne opatrenia. Na južnom Slovensku predpokladáme ešte pretrvávanie zväčša priaznivých účinkov počasia na meteosenzitívnych ľudí.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na celom území Slovenska.(zč)

n Dnes bude spočiatku oblačno až zamračené a miestami ešte sneženie, najmä na severe a východe. V priebehu dňa od severu ubúdanie oblačnosti a zrážky už len ojedinele. Najvyššia teplota -1 až 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m sa zvýši na -1 stupeň. Slabý vietor.n V piatok bude prevažne zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele mrholenie. Na horách a lokálne aj v nižších polohách slnečno. Nočná teplota 0 až -4 stupne, denná -1 až 3, za slnečného počasia až 6 stupňov.n V sobotu bude prevažne zamračené a zrána hmlisto, cez deň od severu miestami prehánky, od 1200 m snehové. Nočná teplota 0 až -4 stupne, denná 0 až 4 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.37 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdampolooblačno7
Aténypolojasno11
Belehradoblačno2
Berlínhmlisto3
Bratislavaoblačno1
Bruselpolooblačno6
Budapešťoblačno2
Bukurešťoblačno1
Frankfurthmlisto3
Helsinkisnehové prehánky-2
Istanbuldážď5
Kodaňpolooblačno6
Kyjevoblačno-1
Lisabonpolojasno13
Londýnpolooblačno13
Madridpolooblačno11
Moskvaoblačno1
Oslooblačno1
Parížpolooblačno8
Prahaoblačno1
Rímoblačno10
Sofiaoblačno2
Štokholmoblačno3
Varšavapolooblačno-1
Viedeňoblačno1
Záhreboblačno1
Ženevapolooblačno5

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.