Hospodársky denník
USD33,341 Sk
EUR41,144 Sk
CHF26,471 Sk
CZK1,272 Sk
  Štvrtok  18.Decembra 2003

Sporiť si na vlastnú starobu

Súkromné peniaze nakoniec zostávajú súkromné

Poslanci schválili v utorok zákon o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý sa vracia k pôvodnej verzii súkromných prostriedkov na osobných účtoch, ku ktorým má občan vlastnícky vzťah. Po reforme prvého dôchodkového piliera zákonom o sociálnom poistení prináša čerstvo schválený zákon do dôchodkového zabezpečenia úplne nový princíp. Zatiaľ čo v prvom pilieri ide o priebežné financovanie dôchodkov súčasných dôchodcov z odvodov súčasných ekonomicky aktívnych občanov, v tomto druhom, kapitalizačnom pilieri, si občania šetria na dôchodok sami a správcovské spoločnosti sa starajú o to, aby sa ich súkromné peniaze čo najviac zhodnotili. Občania, ktorí dnes pracujú, budú môcť získať dôchodok z jedného (prvého) piliera, dvoch pilierov (prvého a druhého alebo prvého a tretieho, dobrovoľného) alebo všetkých troch pilierov. Tretí pilier, doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý funguje už niekoľko rokov, má prejsť podľa plánov rezortu práce i rezortu financií zmenou. Podľa predstáv týchto dvoch ministerstiev by sa mal v mnohom podobať na starobné dôchodkové sporenie. Zákon bude predložený do parlamentu v budúcom roku.

Ten, kto sa popri prvom alebo prvom a treťom pilieri rozhodne aj pre druhý pilier, si sám vyberie dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) a otvorí si v nej svoj osobný dôchodkový účet. Ide síce o povinný pilier, ale len pre tých, čo vstúpia na trh práce po prvý raz. Pre ostatných ide o dobrovoľné rozhodnutie. Príspevky na osobný dôchodkový účet bude posielať zamestnávateľ, ženám na materskej dovolenke bude prispievať štát, a to sumou vo výške 0,7 % z priemernej mzdy. Poberateľom materského, nemocenského, ošetrovného a dávok v nezamestnanosti bude prispievať Sociálna poisťovňa. Príspevky na osobných účtoch sa budú investovať a zhodnocovať na finančných trhoch; z takto naakumulovanej sumy sa bude vyplácať dôchodok. Dôchodkové správcovské spoločnosti budú zásadne súkromné inštitúcie, ktoré budú musieť získať na svoju činnosť licenciu. Výnosnosť systému závisí od výšky výnosov z investovania. Každá DSS bude zo zákona vytvárať tri dôchodkové fondy – rastový, vyvážený a konzervatívny. Občania blížiaci sa dôchodkovému veku (7 rokov pred dôchodkom) budú môcť investovať len v konzervatívnom fonde, v strednom veku (15 rokov pred dôchodkom) si budú môcť vybrať medzi vyváženým a konzervatívnym fondom, rastový bude ako najriskantnejší prístupný len najmladším sporiteľom. Občan bude môcť kontrolovať stav na svojom osobnom účte a ak nebude spokojný so službami dôchodkovej správcovskej spoločnosti, bude ju môcť vymeniť za inú. Keď občan odíde do dôchodku, sám sa rozhodne medzi dvoma variantmi vyplácania dôchodku z druhého piliera. Ak si zvolí

• doživotný dôchodok,

znamená to, že si vyberie životnú poisťovňu, u ktorej si z peňazí na osobnom dôchodkovom účte kúpi doživotný dôchodok. Keď potom zomrie, jeho pozostalí budú dostávať pozostalostné dôchodky z tejto životnej poisťovne.

Ak si zvolí

• programový výber s doživotným dôchodkom,

takisto si sám vyberie životnú poisťovňu, ale doživotný dôchodok si u nej kúpi iba z časti peňazí na osobnom dôchodkovom účte, minimálne však vo výške 0,6-násobku životného minima. Zostávajúce prostriedky ponecháva ďalej na svojom osobnom dôchodkovom účte, kde sa ďalej zhodnocujú. Keď zomrie, jeho pozostalí dostávajú pozostalostné dôchodky zo životnej poisťovne a zdedia zvyšok peňazí z osobného dôchodkového účtu.

Samozrejme, kľúčové je to, kto bude prostriedky občanov zhodnocovať a podľa akých pravidiel, nakoľko budú prostriedky občanov uložené bezpečne a či dôchodky z nich budú naozaj vyššie než dôchodky z prvého piliera, ako sa sľubuje. Činnosť DSS bude regulovaná. Jednak musí každú aktivitu schváliť a vykonať depozitár, jednak bude každú aktivitu vidieť Úrad pre finančný trh a neskôr NBS on-line a on-time. Výsledky hospodárenia DSS aj DF budú zverejňované na webstránke a v periodickej tlači (1x týždenne) a zasielané klientom. Zmluvy pre DSS budú môcť s klientmi uzatvárať len kvalitní sprostredkovatelia s licenciou. Dôchodkové fondy nebudú môcť investovať viac ako 3 % objemu aktív do cenných papierov jedného emitenta, budú môcť investovať len do cenných papierov krajín OECD a európskeho hospodárskeho priestoru, aktíva fondu budú musieť spočívať v cenných papieroch minimálne piatich krajín. Bezpečnosť systému majú zaručiť investičné limity a 4-násobný systém kontroly ich činnosti (ÚFT resp. NBS, depozitár, audítor, verejnosť). Okrem toho budú peniaze oddelené od majetku DSS, takže v prípade problémov sa to dôchodkových fondov údajne nebude týkať. Depozitár zodpovedá správcovskej spoločnosti za spôsobené škody. Štát ručí za škodu spôsobenú konaním dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktoré by bolo v rozpore so zákonom.

Zuzana Krútka

Tabuľka: Základné ciele zákona o starobnom dôchodkovom sporení (na 1. stranu)

• zvýšenie dôchodkov 9% sporením a zhodnocovaním na osobných účtoch občanov

• vlastnícky princíp a flexibilná možnosť odchodu do dôchodku

• sloboda voľby veku odchodu do dôchodku

• zastavenie zadlžovania, dlhodobá stabilita a udržateľnosť dôchodkového systému

• štátna garancia, bezpečnosť a funkčnosť reformovaného dôchodkového systému

Zdroj: MPSVR SR

Tabuľka: Podmienky získania licencie

- základné imanie 300 mil. Sk splatné v hotovosti

- prehľadný a dôveryhodný zdroj základného imania

- minimálne 51% musia vlastniť domáce alebo zahraničné inštitúcie finančného trhu z krajín OECD alebo európskeho hospodárskeho priestoru

- finančné inštitúcie musia pôsobiť na trhu minimálne 3 roky

- jedna spoločnosť nesmie byť priamo ani nepriamo akcionárom inej DSS

- kľúčové osoby nesmú byť majiteľmi ani kľúčovými osobami v inej DSS

- kľúčové osoby v DSS, ako aj u depozitára, musia byť odborne spôsobilé a dôveryhodné

- vybavenie na elektronický prenos dát

- uzatvorená zmluva s depozitárom a životnou poisťovňou

- sídlo a ústredie DSS na území SR

- organizačné predpoklady

- štatút každého fondu je v súlade so zákonom

Zdroj: MPSVR SR

Tabuľka: Výška odvodov na sociálne poistenie a starobné dôchodkové sporenie

(Paralelné fungovanie jednopilierového a dvojpilierového povinného systému od r. 2005)

v % z vymeriavacieho základu

Druh poistenia Jednopilierový systém Dvojpilierový systém

1. pilier 1. pilier 2. pilier

zamestnanec zamestnávateľ zamestnanec zamestnávateľ zamestnanec zamestnávateľ

Nemocenské 1,4 1,4 1,4 1,4 - -

Starobné 4 14 4 5 - -

Star. dôch. sporenie - - - - - 9

Invalidné 3 3 3 3 - -

Rezervný fond - 4,75 - 4,75 - -

Úrazové - 0,8 - 0,8 - -

Garančné - 0,25 - 0,25 - -

V nezamestnanosti 1 1 1 1 - -

Spolu 9,4 25,2 9,4 16,2 - 9

Zdroj: MPSVR SR

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.