Hospodársky denník
USD33,341 Sk
EUR41,144 Sk
CHF26,471 Sk
CZK1,272 Sk
  Štvrtok  18.Decembra 2003

Účet vystavia aj s prirážkou

Pred vstupom do EÚ poľnohospodári nemajú ani na výplaty

Napriek tomu, že poslanci Národnej rady SR v tomto roku dvakrát prijali uznesenia, ktorými podporili požiadavku poľnohospodárov na doplatenie priamych platieb na 55-percentnú úroveň, po tretí a rozhodujúci raz, počas prijímania zákona o štátnom rozpočte na rok 2004, to už nedokázali. Predsedovi Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivanovi Oravcovi je to ľúto a bol postojom zákonodarcov zaskočený, lebo nedokázali potvrdiť svoje predchádzajúce stanovisko. „Boli sme voči nim dôverčiví, a to sa nám nevyplatilo,“ uviedol v rozhovore pre Hospodársky denník. „Nedoplatky na priamych platbách predstavujú 2,5 percenta, teda vyše 350 miliónov korún. Navyše, stalo sa tak v období, keď poľnohospodári mali o viac ako päť miliárd korún nižšie tržby najmä z dôvodov tohtoročného sucha. Veď každý milión by bol dobrý najmä pred štartom do Európskej únie. Pred nami je v súvislosti so vstupom veľký otáznik a obava, či sa všetko stihne. Príprava sa začala neskoro, teraz sa finišuje. Keď sa však robí rýchlo, môžu sa kopiť aj chyby, a tie v Európskej únii už nie sú na poučenie, ale draho sa za ne platí.“ Predsedu SPPK sme sa spýtali, či sa chýbajúce financie za tento rok odzrkadlili v kvalite založenia budúcoročnej úrody. „Už sa to naozaj prejavilo. Aj keď si možno niekto myslí, že veď polia sú obsiate... Áno, sú, ale mnohí tak urobili, lebo existoval prísľub, že dostanú podporu za straty spôsobené suchom. Napokon boli sklamaní a dodnes nevedia zaplatiť pôžičky, ktoré si vzali väčšinou na osivá, menej už na hnojivá. Takže úroda je založená, aj príroda počas jesene pomerne žičila. Plodiny poschádzali, ale na jar si vyžiadajú veľké dávky hnojiva a obávam sa, že na to nebudú prostriedky.“

Predseda SPPK zdôraznil, že desiatky poľnohospodárskych podnikov prepúšťajú ľudí na celú zimu. Nie preto, že by im chceli znepríjemniť Vianoce, ale preto, lebo nemajú na výplaty. Či sa im na jar podarí získať financie, aby ich mohli prijať späť, to dnes nevedia. „Kvalita úrody má veľa parametrov. Presvedčili sme sa o tom v tomto roku, keď boli horúčavy. Z mála pšenice ju urobili kvalitnou, ale z jačmeňa takmer žiadny sladovnícky. Založená úroda, aj keď vyzerá pekne, neznamená, že napokon bude aj dobrá. Pri nedostatku obilia, aké je teraz, a nielen u nás, ale aj vo svete, prudko rastie jeho cena. Vzácna bude každá tona. Obávam sa, že z dôvodu nedostatočných vstupov a intenzívnych faktorov vplývajúcich na úrodu budeme zásoby veľmi ťažko dopĺňať. Financie sme do novej úrody nedali, neočakávajme teda, že sa nám vrátia zúročené. Len príroda nás môže na budúci rok zachrániť svojou priazňou.“

Ivan Oravec od vstupu do EÚ očakáva, že poľnohospodári dostanú to, čo majú dostať, aby sa stabilizovali. Lebo už nebudú v takej miere ako doteraz závisieť od vôle nejakého štátneho úradníka, či sa mu zachce alebo nie, viazať finančné prostriedky. Myslí si, že Európa nás naučí chrániť si vlastný trh a nebude nás trápiť dovoz kurčiat z Číny. Nebudeme musieť rešpektovať vôľu našich úradníkov na licenčných orgánoch, ale to, čo platí v spoločnej poľnohospodárskej politike. Predseda SPPK pripomína, že každý „silnejší“ podnik bude mať po vstupe do EÚ výhodu pred slabšími. „Napríklad maďarskí potravinári hovoria, že pôjdu na Slovensko. Ale ja tvrdím: Slovenskí spotrebitelia chodia nakupovať a aj budú chodiť do Maďarska, Poľska aj Česka. Je to z dôvodu vysokej dane z pridanej hodnoty na Slovensku. Na jednej strane by k nám zahraniční podnikatelia prišli, lebo budú mať nižšiu daň, ale na druhej strane naši obyvatelia budú chodiť nakupovať potraviny za hranice. Sú to veľmi spletité cesty ekonomického vývoja a vzťahov. Hoci sme v žalostnom stave a veľa podnikov padne. Nebojíme sa konkurencie, bojíme sa len nerovnakých ekonomických podmienok,“ zdôraznil Ivan Oravec.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.