Hospodársky denník
USD34,193 Sk
EUR41,066 Sk
CHF26,47 Sk
CZK1,283 Sk
  Utorok  2.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Röntgenové závoje

Iba vo vzdialenosti asi 500 svetelných rokov od Zeme sa nachádza Geminga - neutrónová hviezda stará 350 000 rokov, ktorá sa rúti vesmírom rýchlosťou 120 kilometrov za sekundu. Astronómovia teraz pomocou európskeho röntgenového teleskopu XMM-Newton zistili, že táto hviezda za sebou zanecháva dva röntgenové závoje.

Geminga je k nám z neutrónových hviezd najbližšie. Neutrónové hviezdy dávajú o sebe zvyčajne vedieť v rádiovej oblasti, ale Geminga je rádiovo „nemá“. Hviezda však periodicky vysiela intenzívne gama lúče, čo z nej robí jeden z najsilnejších zdrojov žiarenia gama na nebi.

Svojím rýchlym pohybom vytvára Geminga drvivú rázovú vlnu, ktorá komprimuje medzihviezdne médium, okolitý plyn a magnetické pole hviezdy. Nedávno objavené röntgenové závoje spôsobujú podľa modelových výpočtov vysokoenergetické elektróny, ktoré sú uväznené v roztiahnutom magnetickom poli, odkiaľ vysielajú röntgenové žiarenie.

Samotné elektróny vznikajú v hustom okolí hviezdy. Geminga sa otočí raz za štvrť sekundy okolo svojej osi, takže elektróny a pozitróny dostanú extrémne zrýchlenie a stávajú sa zdrojom vysokoenergetického gama žiarenia. Vedci si pôvodne mysleli, že všetky elektróny sa premenia na gama lúče, ale niektorým sa evidentne podarí uniknúť z tohto extrémneho regiónu, čím vytvárajú pozorované röntgenové závoje dlhé asi tri milióny kilometrov.

Výskum Gemingy je pre astronómov dôležitým krokom v odhaľovaní skutočného charakteru ďalších zdrojov gama žiarenia, ktoré tiež môžu byť „rádiovo nemými“ neutrónovými hviezdami. Gemingu objavil americký satelit v roku 1973 v súhvezdí Gemini a jej meno je zloženina slov Gemini gamma ray source.

(hy)

Počasie

Vyššia intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť slabo zníženú schopnosť rýchlych a presných reakcií, horšiu telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Pretrváva vyšší sklon k bolestiam hlavy, často migrenózneho pôvodu, a k výskytu astmatických záchvatov. Vyskytovať sa môžu aj rôzne subjektívne fyzické aj psychické ťažkosti (malátnosť, nespokojnosť, únava a pod.).Zajtra mierne zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude zamračené a hmlisto, lokálne s mrholením. Na horách od výšky asi 800 m a ojedinele aj v nižších polohách slnečno a teplo. Najvyššia teplota 7 až 11, na horách pri slnečnom počasí okolo 13 a vo výške 1500 m 9 stupňov. Slabý južný, na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. n V stredu bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele mrholenie. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách polojasno. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 5 až 9, za slnečného počasia okolo 12 stupňov.n Vo štvrtok bude naďalej zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele mrholenie. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách slnečno. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 5 až 9, za slnečného počasia okolo 12 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.22 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdamprehánky7
Atényprehánky16
Belehradjasno10
Berlínzamračené8
Bratislavazamračené9
Bruselzamračené9
Budapešťzamračené7
Bukurešťzamračené5
Frankfurtoblačno9
Helsinkioblačno4
Istanbuloblačno9
Kodaňzamračené6
Kyjevmrholenie1
Lisabonprehánky12
Londýndážď9
Madridprehánky9
Moskvazamračené3
Osloprehánky4
Parížzamračené8
Prahazamračené5
Rímpolooblačno16
Sofiapolooblačno5
Štokholmzamračené5
Varšavazamračené2
Viedeňzamračené8
Záhrebpolooblačno8
Ženevazamračené8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.