Hospodársky denník
USD34,193 Sk
EUR41,066 Sk
CHF26,47 Sk
CZK1,283 Sk
  Utorok  2.Decembra 2003

NA ŠPINAVÝCH PENIAZOCH RUŽE NEKVITNÚ

Na podnet správcu Hospodárskeho klubu (NEF), aby sa zvážila možnosť daňovej amnestie v prípade návratu nezdanených financií zo zahraničia do krajiny ich pôvodu, t. j. do SR, publikovaný 30. 10. t. r. z titulnej strany, reagovali už viacerí politici, vysokí štátni úradníci a hospodárski činitelia. Taliansko takýmto krokom získalo nedávno viac ako 100 miliárd EUR, ale, podľa jednej z osobností, na Slovensko by sa vrátili iba drobné.

S daňovou amnestiou by súhlasil, ale pod jednou podmienkou, že majitelia účtov budú musieť pred prevodom peňazí zo zahraničia policajným orgánom predložiť dôkazy o pôvode nadobudnutia týchto peňazí. Je presvedčený o tom, že sotva by sa tak stalo, tak skoro žiadne peniaze by neprišli zo zahraničia. Z toho vyplýva, že ich majitelia nemajú problém s tým, že bez súhlasu NBS si vytvorili v zahraničí účty, na ktoré predisponovali poctivo zarobené či iným spôsobom nadobudnuté peniaze (trestný čin ohrozenia devízového hospodárstva), ale z toho, že tieto peniaze nadobudli v rozpore s trestným zákonom, inak povedané ukradli, spreneverili atď. Vo svojej reakcii ďalej zdôraznil, ak teda tieto majetky nadobudli v rozpore s trestným zákonom a na škodu Slovenskej republiky, čiže každého slovenského občana, tak potom väčšina z týchto prípadov ešte nie je premlčaná a možno tieto osoby stíhať a majetky zabaviť.

Ešteže autor je „mimo hry“, lebo ďalej povedal, že „osoby, snažiace sa o taliansku cestu, chcú pre seba zabezpečiť beztrestnosť a ponechať si aj ukradnutý majetok.“ Pripomenul, že s týmito snahami nemožno v súčasnej dobe súhlasiť, keďže spolupracovať so zločincami sa nevypláca, čo sa potvrdilo napríklad FBI a CIA už v 60. a 70. rokoch. Kladie otázku, ako by sa mohol vnútorne vyrovnať s takýmto riešením bežný občan, nehovoriac už o charakternom policajtovi, prokurátorovi alebo sudcovi.

Stalo by sa realitou, že najväčší zločinci by nepykali za svoje zločiny, a najmä za to, že zločinne získané majetky nepriniesli úžitok Slovensku a jeho občanom. Biedy je u nás viac ako dosť, pripomenul. Ak by sa pýšili vytvorením nejakej spoločnosti, v ktorej by zamestnali zopár bezprizorných, aby neumreli od hladu. To, že oni ich doviedli do tejto situácie nesmie uniknúť pozornosti. Je tu predsa aj jedno všeplatné poučenie, že na špinavých peniazoch nemôže vyrásť pekná ruža a také neprinesú ani ich prechodným majiteľom vytúženú vôňu.

Myslím, že sme našli lepšiu cestu, treba len chvíľu počkať, zdôraznil jeden z respondentov. „Tento návrh sa bije aj s návrhom zákona na preukazovanie pôvodu majetku. Prakticky by to dopadlo tak, že ten, kto možno ukradol menej, ale ponechal si peniaze či majetok na Slovensku, by bol podľa tohto zákona o tento ukrátený, ale ten, ktorý ho vyviezol a potom by ho chcel doviesť, by si zaplatil len 5-percentnú daň a 95 % je jeho, už natrvalo. To je hlúposť a svojím spôsobom zvrátené,“ dodala záverom nemenovaná osobnosť vo včerajšom telefonickom rozhovore so správcom Hospodárskeho klubu (NEF), šéfredaktorom Hd.

(kv)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.