Hospodársky denník
USD34,193 Sk
EUR41,066 Sk
CHF26,47 Sk
CZK1,283 Sk
  Utorok  2.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Záplavám treba občas pomôcť

Je naším záujmom, aby sa Dunaj a jeho okolie mohli čo najprirodzenejšie rozvíjať

Štúdia o optimalizácii vodného režimu ramennej sústavy v úseku od obce Dobrohošť (riečny kilometer 1842) po Sap (1811) posudzuje tento režim v starom koryte Dunaja a jeho ľavostrannom inundačnom území s ramennou sústavou. Podľa expertov Komisie Európskeho spoločenstva prietok vo všetkých riečnych ramenách existoval pred prehradením rieky v roku 1992 v priemere len počas 17 dní v roku. Dnes je situácia celkom iná, nepochybne lepšia a mohla by sa ďalej zmeniť spôsobom, ktorý by znamenal v značnej časti návrat k pôvodným prírodným podmienkam. Podľa našich odborníkov by bolo možné vytvoriť z ramennej sústavy tzv. druhé riečne koryto práve využitím dunajských ramien. To by zároveň znamenalo aj zvýšenú ochranu pred povodňami. Bol by to akoby obtokový variant (rozdelenie hlavného toku na dve časti), ktorým je napríklad chránená Viedeň.

Prvá komplexná etapa budovania ochranných protipovodňových a regulačných opatrení na Dunaji sa realizovala v rokoch 1759 až 1914. Dnešné vedenie protipovodňových hrádzí a neprirodzené, kvôli plavbe napriamené koryto, vybudovali po povodni v roku 1853. Tak vzniklo aj súčasné inundačné územie. Povodeň v roku 1954 po pretrhnutí pravostrannej hrádze zdevastovala veľkú časť ostrova Szigetköz v Maďarsku. O rozsahu katastrofy svedčí aj fakt, že voda v Bácsi (okres Györ) vystúpila až

do výšky okien

prvého poschodia domov. Povodeň v roku 1965 zaplavila na našom Žitnom ostrove 71 700 hektárov poľnohospodárskej pôdy, 114-tisíc hektárov pôdy bolo zamokrenej a zničených 3910 domov. Evakuovať museli takmer 54-tisíc ľudí. Preto bola protipovodňová ochrana územia pod Bratislavou zahrnutá do projektu Gabčíkovo - Nagymaros. Tento zámer sa v plnej miere doteraz nerealizoval, naopak, musel ho riešiť až Medzinárodný súdny dvor v Haagu, pričom takmer vo všetkých bodoch dal za pravdu slovenskej strane. Rozsudok o. i. konštatuje, že dielo nebolo „len spoločným investičným projektom na výrobu elektrickej energie, ale slúžilo aj iným cieľom, ako je zlepšenie plavby na Dunaji, ochrana pred povodňami, prevádzanie ľadov a ochrana prírodného prostredia“. Experti Pracovnej skupiny Komisie Európskeho spoločenstva vo svojej správe k tomu konštatovali: „V minulosti vykonané zásahy obmedzili možnosti rozvoja Dunaja a jeho inundačného územia. Za predpokladu, že hlavné

riečne koryto

sa nebude viac využívať na plavebné účely, vznikla unikátna situácia. S podporou technických opatrení sa rieka a záplavové územie môže vyvíjať prirodzenejšie.“

Na oboch stranách Dunaja boli vybudované objekty na trvalé zásobovanie Malého Dunaja, Mošonského Dunaja a ramenných sústav vodou. Predpokladalo sa, že hladina vody v starom koryte sa technickými opatreniami udrží na úrovni podobnej akú mal Dunaj pred prehradením pri prietokoch okolo 1400 až 1500 kubických metrov za sekundu. V starom koryte rieky po jej prehradení dnes chýba prevažná časť prietokov odvedená derivačným kanálom na vodnú elektráreň Gabčíkovo. V súčasnosti pôvodným korytom ide prietok v zmysle dohody z roku 1995, ktorý je od 250 do 600 kubických metrov za sekundu, avšak počas povodňových situácií podstatne viac. Záplavám inundačného územia treba do určitej miery pomôcť. Môže sa to uskutočniť zvýšením hladiny vody v starom koryte, zásobovaním záplavového územia vodou z derivačného kanála a rôznymi úpravami priamo v ramennej sústave, napríklad

regulovaním prietoku

na kaskádach a medzi ramenami. Zvýšenie hladín v starom koryte a prepojenie s dunajskými ramenami sa malo riešiť sériou pretekaných prehrádzok. Zámer sa realizoval len čiastočne, pri Dunakiliti. Optimalizácia vodného režimu v inundácii by sa mala približovať prírodnému stavu. Naši experti sa prikláňajú k vytvoreniu nového hlavného riečiska (eupotamálu), ktoré by mohlo vzniknúť vhodným prepojením dunajských ramien. Realizácia tohto návrhu by vytvorila aj relatívne najbližšie podmienky k prírodnému stavu.

Vladimír Turanský

Prietoky vody v Dunaji (m3/s)

priemerný prietok :

v Bratislave 2025

v Budapešti 2340

vo Viedni 1920

v dunajskej delte 6500

prietok v Bratislave:

najmenší nameraný 570

najväčší nameraný 10 400

Zdroj: archív

Počasie

Vyššia intenzita dráždivosti počasia môže spôsobiť slabo zníženú schopnosť rýchlych a presných reakcií, horšiu telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Pretrváva vyšší sklon k bolestiam hlavy, často migrenózneho pôvodu, a k výskytu astmatických záchvatov. Vyskytovať sa môžu aj rôzne subjektívne fyzické aj psychické ťažkosti (malátnosť, nespokojnosť, únava a pod.).Zajtra mierne zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia.

(zč)

n Dnes bude zamračené a hmlisto, lokálne s mrholením. Na horách od výšky asi 800 m a ojedinele aj v nižších polohách slnečno a teplo. Najvyššia teplota 7 až 11, na horách pri slnečnom počasí okolo 13 a vo výške 1500 m 9 stupňov. Slabý južný, na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. n V stredu bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele mrholenie. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách polojasno. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 5 až 9, za slnečného počasia okolo 12 stupňov.n Vo štvrtok bude naďalej zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele mrholenie. Na horách a ojedinele aj v nižších polohách slnečno. Nočná teplota 6 až 2, denná teplota 5 až 9, za slnečného počasia okolo 12 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.22 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdamprehánky7
Atényprehánky16
Belehradjasno10
Berlínzamračené8
Bratislavazamračené9
Bruselzamračené9
Budapešťzamračené7
Bukurešťzamračené5
Frankfurtoblačno9
Helsinkioblačno4
Istanbuloblačno9
Kodaňzamračené6
Kyjevmrholenie1
Lisabonprehánky12
Londýndážď9
Madridprehánky9
Moskvazamračené3
Osloprehánky4
Parížzamračené8
Prahazamračené5
Rímpolooblačno16
Sofiapolooblačno5
Štokholmzamračené5
Varšavazamračené2
Viedeňzamračené8
Záhrebpolooblačno8
Ženevazamračené8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.