Hospodársky denník
USD33,104 Sk
EUR41,113 Sk
CHF26,437 Sk
CZK1,267 Sk
  Pondelok  22.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ťažia z výhodnej pozície

Briti sa zo súčasného vývoja na devízovom trhu tešia

Posledný mesiac by sa dal označiť aj ako mesiac nových miním americkej meny. Obavy z hĺbky amerického schodku obchodnej bilancie, ale aj fiškálneho deficitu poľahky zatieňujú pozitívne správy poukazujúce na rast tejto ekonomiky a zelená bankovka v priebehu štrnástich pracovných dní neklesla na svoje nové historické minimum oproti euru iba dvakrát. Trhy a odborníci stále diskutujú o rozsahu dosahu a nebezpečenstva tohto vývoja na horko-ťažko sa vzmáhajúcu ekonomiku eurozóny. Pre exportérov z tohto regiónu je rastúca sila eura značným bremenom, keď sa ich výrobky stávajú za hranicami drahšími.

Mnohým tento vývoj spôsobuje vrásky na čele. Zo svojho postavenia však môže slušne vyťažiť Veľká Británia. Súčasná situácia celkom praje britskému priemyslu. Libra sa v súčasnosti nachádza na úrovni 11-ročného maxima oproti zelenej bankovke, keď od začiatku roka sa oproti nej posilnila o deväť percent. Na jednej strane sú tu teda klesajúce ceny dovážaných surovín. Tie sú do veľkej miery oceňované v dolároch a posilňovanie libry robí import pre Britov lacnejším. Na druhej strane však libra nenapreduje takým závratným tempom ako euro, ktorého rast oproti americkej mene bol v porovnaní s librou dvojnásobne rýchlejší. Zaostávanie za ním naopak robí produkty exportované do euroregiónu konkurencieschopnejšie. Do dvanástich krajín Hospodárskej a menovej únie (EMU) pritom prúdi takmer polovica britského vývozu.

Okrem toho má pokles cien dovážaného tovaru pozitívny dopad aj na vývoj inflácie v tejto krajine, čo potvrdili aj minulotýždňové dáta. Lacnejším sa nestáva iba tovar dovážaný z USA, ale aj z ázijských krajín s menou nadviazanou na dolár, ako napríklad Čína. Podľa najnovších údajov spotrebiteľské ceny vo Veľkej Británii v novembri klesli. Inflácia na úrovni 1,3 % teda ostáva v bezpečnej vzdialenosti od dvojpercentnej hranice, ktorú stanovila britská centrálna banka (BoE). A tá je dôležitým faktorom pri tvorbe menovej politiky. „Silnejšie euro a slabší dolár sú rozhodne lepšou kombináciou pre britskú ekonomiku ako opačný vývoj,“ vyjadril sa pre agentúru Reuters hlavný analytik Konfederácie britského priemyslu (CBI) Doug Godden a zároveň dodal, že situácia uľahčí rozhodnutie BoE nedvíhať úrokové sadzby. Centrálna banka zvýšila úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu na začiatku novembra, keď ju k tomuto kroku priviedlo pozitívne smerovanie britskej ekonomiky a ako aj nebezpečenstvo rýchlo rastúce zadlžovanie sa jej obyvateľstva. Mnohí analytici pritom očakávali, že posun na 3,75-percentnú hranicu bude iba začiatkom dlhodobejšieho vzostupu a trhy tento predpoklad zapracovali do svojich hodnotení. Ďalšie posilňovanie britskej meny oproti doláru môže akékoľvek ďalšie zvyšovanie sadzieb oddialiť.

Napriek výhodám, ktoré Británii v súvislosti s vývojom na devízovom trhu momentálne plynú, tu existuje aj skrytá hrozba. Ak by totiž trend pokračoval aj v novom roku tak, ako to predpovedajú analytici, vzostup eura by mohol dosiahnuť až také rozmery, ktoré by boli hrozbou pre oživovanie ekonomiky eurozóny.

Podľa odborníkov je celkom pravdepodobné, že sa oslabovanie zelenej bankovky oproti libre sa nezastaví pod hranicou 2 USD/1 GBP. Ide pri tom o úroveň naposledy zaznamenanú v septembri 2001 po tom, čo libra opustila európsky mechanizmus výmeny kurzov (ERM).

Briti, ktorí sa zo svojej súčasnej polohy vytešujú, však zažili aj ťažké chvíle v presne opačnej pozícii. V polovici roku 2001 stiahlo oslabujúce sa euro libru na úroveň 15-ročného minima oproti doláru. Britskí producenti sa museli vtedy vyrovnávať súčasne s rastúcimi cenami dovážaných surovín a klesajúcou konkurencieschopnosťou svojich výrobkov v Európe.

Ľubica Martauzová

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdamoblačno3
Atényprehánky12
Belehraddážď3
Berlínsnehové prehánky0
Bratislavaoblačno3
Bruselprehánky3
Budapešťprehánky3
Bukurešťzamračené4
Frankfurtoblačno2
Helsinkisneženie-1
Istanbulpolojasno8
Kodaňsnehové prehánky-2
Kyjevsneženie0
Lisabonslnečno11
Londýnjasno3
Madridslnečno8
Milánoprehánky4
Moskvasneženie0
Oslooblačno-3
Parížoblačno5
Prahasnehové prehánky1
Rímdážď8
Sofiazamračené6
Štokholmsneženie-1
Varšavaoblačno1
Viedeňoblačno2
Záhrebdážď4
Ženevaoblačno1

Počasie

Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych pacientov s nízkym tlakom krvi telesnú a duševnú výkonnosť a u ľudí s vysokým tlakom môže podmieniť častejší výskyt anginóznych ťažkostí. Je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam, preto sa odporúča dodržiavať diétu. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest, u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému (astma, chronická bronchitída), preto sú vhodné preventívne opatrenia. Pozor na choroby z nachladnutia!Zajtra predpokladáme ústup negatívnych vplyvov počasia.

n Dnes bude polooblačno až oblačno, na východe spočiatku veľká oblačnosť. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota 0 až 4 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. Spočiatku slabý, postupne severozápadný vietor 3 až 7 m/s.n V utorok bude polooblačno až oblačno a miestami snehové prehánky, najmä na severe. Nočná teplota -2 až -7, v dolinách na snehovej pokrývke miestami okolo -10 stupňov, denná -6 až -2 stupne. V stredu bude jasno až polojasno, na západe cez deň postupne pribúdanie oblačnosti a miestami sneženie. Nočná teplota -8 až -13, v dolinách so snehovou pokrývkou miestami -15 až -20 stupňov, denná -8 až -3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.42 a zapadne o 16.00 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.