Hospodársky denník
USD33,111 Sk
EUR41,163 Sk
CHF26,471 Sk
CZK1,267 Sk
  Utorok  23.Decembra 2003

Zahraničná s. r. o.

Meno firmy nie je zárukou

Slovenské firmy a spoločnosti, ktoré si dajú urobiť rating, môžu získať najlepšie hodnotenie na úrovni A mínus (A-). Tento stupeň sa rovná aktuálnemu rizikovému hodnoteniu Slovenska (A- v hodnotení dlhodobých záväzkov v domácej mene). Ratingovo teda nie je možné lepšie posúdiť jednotlivý subjekt pôsobiaci na trhu, ako štát. Existujú isté výnimky, ale tých je málo. Štát totiž dramatickým spôsobom môže ovplyvniť podnikanie akéhokoľvek subjektu napríklad tým, že vytvára legislatívne podmienky. Teoreticky sa môže stať, že v krátkodobom horizonte, na nejaké určité obdobie, bude riešiť svoje problémy tým, že stanoví pravidlá, kvôli ktorým nemôžu firmy plniť svoje záväzky, a to napriek dostatku financií a vôle. Štát napríklad pre nedostatok devízových prostriedkov môže zakázať podnikateľským subjektom platiť ich záväzky do zahraničia v inej mene ako v korunách. Ak má ale firma zmluvu, ktorá znie na eurá alebo libry, či inú menu, tak partner túto menu aj očakáva. Podnik za danej situácie však požadovanú menu nedokáže kúpiť. Na Slovensku takýto vývoj aj vzhľadom na uvedený rating nehrozí, ale je to veľmi pravdepodobné na trhu, ktorý má nižšie hodnotenie. Také krajiny existujú, bežne sa to vo svete robí. Ratingové posúdenie teda vyjadruje aj akýsi sklon štátu k dobrodružnosti, čím sa ovplyvňujú všetky podnikateľské subjekty.

Ako je to však s ratingom nadnárodných spoločností, ktoré podnikajú mimo sídla svojej firmy, a teda v nejednom prípade už aj na Slovensku? Predpokladajme, že ide o spoločnosti inak veľmi dobré a také u nás už sú. Majú svoju „matku“ na domácom trhu, ktorý ma spravidla vyšší rating ako Slovensko. V prípade, že sú peniaze poskytované zvonka na Slovensko a ak by sa u nás vytvorila spomínaná nepriaznivá situácia v splácaní, tak sa predpokladá, že záväzky zaplatí niekto iný, teda materský podnik. V takom prípade nie je ratingové hodnotenie subjektu až tak dôležité. Existuje však jedna podmienka. Musí byť čierne na bielom, že v prípade, ak takáto firma na Slovensku nebude splácať svoje záväzky, nastupuje ústredie. Ak takýto záväzok na papieri nie je, tak aj inak veľmi dobrá a známa firma môže dosiahnuť, v našom prípade, maximálny rating A-.

Ako sme sa dozvedeli, aj významné spoločnosti s veľkými menami pôsobiace na Slovensku nemusia mať žiadnu inú váhu ako spoločnosti s ručením obmedzeným. Pretože neexistujú žiadne garancie materských firiem o tom, že nastupujú v prípade, ak ich slovenská pobočka nebude plniť to, čo má. Na Slovensku je takýchto podnikov niekoľko. Z pohľadu analytikov, ktorí žiadajú predložiť všetky „papiere na stôl“, tak situácia môže vyzerať celkom inak, ako keď sa berie do úvahy iba názov firmy. Ratingové hodnotenie štátu je dôležité aj preto, lebo slúži ako referenčná úroveň.

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.