Hospodársky denník
USD33,111 Sk
EUR41,163 Sk
CHF26,471 Sk
CZK1,267 Sk
  Utorok  23.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Udržuje ich recyklácia

„Recyklácia“ materiálu, dodávaného malými mesiacmi, neustále obnovuje prstence veľkých planét našej slnečnej sústavy, ktoré by inak zanikli. Vyplýva to z výpočtov amerických vedcov z Coloradskej univerzity v Boulderi, ktorí o nich informovali na jesennom zasadnutí Americkej geofyzikálnej spoločnosti.

Prstence týchto planét - Saturnu Jupitera, Uránu a Neptúna - existujú principiálne veľmi krátko. Tvoria ich úlomky rôznej veľkosti, ktoré do seba neustále narážajú a postupne sa drobia až na prach. Tento prach vplyvom gravitácie padá na planéty. Životnosť prstencov by tak mala byť niekoľkokrát nižšia ako životnosť planét - „iba“ niekoľko sto miliónov rokov. Opak je však pravdou.

Larry Esposito z Laboratória pre fyziku atmosféry a vesmíru na základe počítačových modelov zistil, že ubúdajúci materiál z prstencov obnovujú mesiace týchto planét. Mesiace formujú planetárne prstence nielen svojou príťažlivosťou. Keď do nich narazí asteroid alebo kométa, odlomia sa z nich veľké kusy, ktoré sa ďalej drobia a tvoria časti prstencov. V prstencoch sa tieto úlomky vzájomnými kolíziami rozdrobia na prach.

Počítačový model dokázal, že táto „kozmická recyklácia“ výrazne spomaľuje zánik prstencov. Ak mesiac zanikne v dôsledku nejakej katastrofy, susedné mesiace zachytia veľkú časť uvoľneného materiálu, ktorý sa postupne presúva do systému prstencov. Tento mechanizmus zachováva pri živote aj samotné mesiace.

Prstence Saturnu sú v týchto dňoch veľmi dobre viditeľné, samotná planéta je veľmi jasná. Z dôvodu sklonu jej rotačnej osi a relatívnej pozície Saturna k Zemi sa na prstence momentálne pozeráme „zdola“. V ďalekohľade sú viditeľné asi od 40-násobného zväčšenia.

(hy)

Počasie

Počasie na území Slovenska bude naďalej pod vplyvom vyššieho tlaku. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, len ráno miestami, najmä v horských dolinách po nižších teplotách možnosť prechodne zvýšenej záťaže srdcovo-cievneho systému. Preto sú vhodné preventívne opatrenia u pacientov trpiacich na kardiovaskulárne ochorenia. Pozitívne sú účinky počasia na reumatické ochorenia, telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú sklon k bolestiam hlavy a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno, neskôr až polojasno. Na severe miestami, inde ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -3 až 1, na horách vo výške 1500 m klesne teplota na -10 stupňov. Severný vietor 5 až 10 m/s, na horách a v nárazoch miestami aj v nížinách 15 až 20 m/s.n V stredu bude jasno až polojasno, v okolí hôr časom až oblačno a lokálne snehové prehánky. Nočná teplota -6 až -10, v dolinách -11 až -15, na severe miestami aj chladnejšie, denná -7 až -3 stupne.n Vo štvrtok bude polojasno, ráno ojedinele hmla, cez deň v severnej polovici krajiny postupne až oblačno. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách so snehovou pokrývkou -9 až -14, denná -6 až -2, na juhu miestami až 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.40 a zapadne o 16.00 hod.

Amsterdamdážď4
Atényprehánky12
Belehradzamračené5
Berlínpolojasno-2
Bratislavapolojasno1
Bruselprehánky3
Budapešťpolojasno0
Bukurešťdážď6
Frankfurtpolojasno1
Helsinkipolojasno-4
Istanbuloblačno11
Kodaňoblačno0
Kyjevsneženie0
Lisabonslnečno13
Londýndážď5
Madridslnečno8
Moskvazamračené0
Oslooblačno-3
Paríždážď7
Prahapolooblačno-3
Rímoblačno10
Sofiadážď4
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolojasno-3
Viedeňpolojasno1
Záhrebpolojasno9
Ženevapolojasno1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.