Hospodársky denník
USD33,111 Sk
EUR41,163 Sk
CHF26,471 Sk
CZK1,267 Sk
  Utorok  23.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Našli súvislosti?

Odborníkom z Lipska sa podarilo objaviť isté súvislosti medzi Alzheimerovou chorobou u ľudí a zimným spánkom u zvierat. „To, čo my považujeme za škodcu a čo chceme zlikvidovať, slúži v ríši zvierat ako prirodzený ochranný faktor,“ povedal pre nemeckú tlačovú agentúru DPA lipský neurológ Thomas Arendt. V príprave na zimný spánok sa u zvierat, podobne ako u pacientov s Alzheimerovou chorobou, mení jeden z proteínov podobným spôsobom, a tento proces vyraďuje z činnosti jednotlivé mozgové centrá. „Rozdiel je v tom, že v prípade človeka pôsobia tieto zmeny zhubne a vyvolávajú vážne ochorenie,“ hovorí Arendt.

Skutočnosť, že u zvierat v čase zimného spánku klesá príjem a výdaj energie prakticky na minimum, chráni zvieratá pred odumieraním mozgových buniek.

Po ich prebudení sa vyradené mozgové centrá zaktivizujú v priebehu niekoľkých dní, v prípade človeka sú podobné poškodenia mozgu nezvratné. Hlavnú úlohu v tomto procese hrá osobitný druh proteínu, zabezpečujúci transport molekúl medzi jednotlivými bunkami.

Práve na tento proteín sústreďujú pozornosť bádatelia v oblasti Alzheimerovej choroby, dopĺňa vedecký pracovník Ústavu Paula Flechsiga pre výskum mozgu na univerzite v Lipsku.

Odborníci z Lipska spolupracujú najnovšie s vedcami na Aljaške, ktorí skúmajú zimný spánok medveďov.

„Medzi mozgom medveďa a človeka existuje určitá podobnosť. Ak sa naše poznatky potvrdia, bude to znamenať nový začiatok pátrania po prostriedku na liečbu Alzheimerovej choroby. V súčasnosti možno priebeh ochorenia spomaliť, nemožno ho však vyliečiť, “ dodávajú lipskí experti. Pritom pacientov s touto diagnózou pribúda a vedci dodnes nevedia, čo je spúšťacím mechanizmom choroby.

(hdc)

Počasie

Počasie na území Slovenska bude naďalej pod vplyvom vyššieho tlaku. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, len ráno miestami, najmä v horských dolinách po nižších teplotách možnosť prechodne zvýšenej záťaže srdcovo-cievneho systému. Preto sú vhodné preventívne opatrenia u pacientov trpiacich na kardiovaskulárne ochorenia. Pozitívne sú účinky počasia na reumatické ochorenia, telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú sklon k bolestiam hlavy a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno, neskôr až polojasno. Na severe miestami, inde ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -3 až 1, na horách vo výške 1500 m klesne teplota na -10 stupňov. Severný vietor 5 až 10 m/s, na horách a v nárazoch miestami aj v nížinách 15 až 20 m/s.n V stredu bude jasno až polojasno, v okolí hôr časom až oblačno a lokálne snehové prehánky. Nočná teplota -6 až -10, v dolinách -11 až -15, na severe miestami aj chladnejšie, denná -7 až -3 stupne.n Vo štvrtok bude polojasno, ráno ojedinele hmla, cez deň v severnej polovici krajiny postupne až oblačno. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách so snehovou pokrývkou -9 až -14, denná -6 až -2, na juhu miestami až 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.40 a zapadne o 16.00 hod.

Amsterdamdážď4
Atényprehánky12
Belehradzamračené5
Berlínpolojasno-2
Bratislavapolojasno1
Bruselprehánky3
Budapešťpolojasno0
Bukurešťdážď6
Frankfurtpolojasno1
Helsinkipolojasno-4
Istanbuloblačno11
Kodaňoblačno0
Kyjevsneženie0
Lisabonslnečno13
Londýndážď5
Madridslnečno8
Moskvazamračené0
Oslooblačno-3
Paríždážď7
Prahapolooblačno-3
Rímoblačno10
Sofiadážď4
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolojasno-3
Viedeňpolojasno1
Záhrebpolojasno9
Ženevapolojasno1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.