Hospodársky denník
USD33,111 Sk
EUR41,163 Sk
CHF26,471 Sk
CZK1,267 Sk
  Utorok  23.Decembra 2003

Našli súvislosti?

Odborníkom z Lipska sa podarilo objaviť isté súvislosti medzi Alzheimerovou chorobou u ľudí a zimným spánkom u zvierat. „To, čo my považujeme za škodcu a čo chceme zlikvidovať, slúži v ríši zvierat ako prirodzený ochranný faktor,“ povedal pre nemeckú tlačovú agentúru DPA lipský neurológ Thomas Arendt. V príprave na zimný spánok sa u zvierat, podobne ako u pacientov s Alzheimerovou chorobou, mení jeden z proteínov podobným spôsobom, a tento proces vyraďuje z činnosti jednotlivé mozgové centrá. „Rozdiel je v tom, že v prípade človeka pôsobia tieto zmeny zhubne a vyvolávajú vážne ochorenie,“ hovorí Arendt.

Skutočnosť, že u zvierat v čase zimného spánku klesá príjem a výdaj energie prakticky na minimum, chráni zvieratá pred odumieraním mozgových buniek.

Po ich prebudení sa vyradené mozgové centrá zaktivizujú v priebehu niekoľkých dní, v prípade človeka sú podobné poškodenia mozgu nezvratné. Hlavnú úlohu v tomto procese hrá osobitný druh proteínu, zabezpečujúci transport molekúl medzi jednotlivými bunkami.

Práve na tento proteín sústreďujú pozornosť bádatelia v oblasti Alzheimerovej choroby, dopĺňa vedecký pracovník Ústavu Paula Flechsiga pre výskum mozgu na univerzite v Lipsku.

Odborníci z Lipska spolupracujú najnovšie s vedcami na Aljaške, ktorí skúmajú zimný spánok medveďov.

„Medzi mozgom medveďa a človeka existuje určitá podobnosť. Ak sa naše poznatky potvrdia, bude to znamenať nový začiatok pátrania po prostriedku na liečbu Alzheimerovej choroby. V súčasnosti možno priebeh ochorenia spomaliť, nemožno ho však vyliečiť, “ dodávajú lipskí experti. Pritom pacientov s touto diagnózou pribúda a vedci dodnes nevedia, čo je spúšťacím mechanizmom choroby.

(hdc)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.