Hospodársky denník
USD33,111 Sk
EUR41,163 Sk
CHF26,471 Sk
CZK1,267 Sk
  Utorok  23.Decembra 2003

Budú sa musieť snažiť sami

Európske podniky zápasiace s ťažkosťami budú od budúceho roka musieť pre svoju záchranu urobiť oveľa viac ako doteraz. Spoliehanie sa dlžníkov na prídel záchranného balíka od štátu by už nemalo mať také zaručené efekty, ako to bolo dosiaľ.

Zmeny majú nastať tak z iniciatívy Bruselu, ako aj samotných členských štátov EÚ. Zavádzanie nových pravidiel, ktoré prinútia spoločnosti konať samostatnejšie a predovšetkým v dostatočnom predstihu, si vynútili prípady ohrozenia veľkých spoločností ako talianske Cirio, francúzsky Alstom a Bull a britského gigantu Brithis Energy, ktorých pomoc stála príslušné štáty obrovské prostriedky. Najnovšie sa k nim pridal aj prípad talianskej potravinárskej skupiny Parmalat, ktorej prisľúbil cez víkend premiér Berlusconi pomoc.

Medzi členskými štátmi EÚ práve prebieha diskusia okolo novej smernice pripravenej Bruselom. Tá je zameraná na sprísnenie pravidiel poskytovania štátnej pomoci spoločnostiam, ktoré sa ocitnú v problémoch. Podľa návrhu nebude mať firma právo na štátnu pomoc viac ako jedenkrát za 10 rokov. Okrem toho zavádza princíp, podľa ktorého by musela každá spoločnosť vykryť polovicu nákladov súvisiacich s vlastnou reštrukturalizáciou.

Tvrdšie podmienky dosiahnutia štátnej pomoci prinútia podniky vyvíjať úsilie na zlepšenie svojej situácie a dostatočne skoro pripravovať plán záchrany. „Spoločnosti, ktoré budú na ceste do problémov, sa už nebudú môcť spoliehať na to, že sú významným zamestnávateľom a koniec koncov im bude musieť byť poskytnutá pomoc,“ tvrdí v tejto súvislosti Stephen Taylor z PricewaterhouseCoopes.

K zmenám zákonov o platobnej neschopnosti sa v budúcom roku rozhodlo pristúpiť Francúzsko a Taliansko s cieľom posilniť predbankrotové procedúry. Taliansko, ktoré by malo o zmenách hlasovať v lete budúceho roka, chce umožniť dlžníkom požiadať o ochranu pred veriteľmi. Francúzsky parlament by sa mal zaoberať zreformovanými zákonmi o platobnej neschopnosti už na začiatku roku 2004.

Európska legislatíva týkajúca sa bankrotov je už dlhší čas pod paľbou kritikov. Podľa odborníkov príliš často vedie k likvidácii spoločností a zničeniu hodnôt. Za oveľa efektívnejší sa považuje prístup USA, kde majú ohrozené spoločnosti prostredníctvom tzv. Kapitoly 11 možnosť požiadať o ochranu pred veriteľmi, pričom musia predložiť plán vlastnej reštrukturalizácie, ktorý by mal vyviesť firmu z nepriaznivej situácie.

Ľubica Martauzová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.