Hospodársky denník
USD33,111 Sk
EUR41,163 Sk
CHF26,471 Sk
CZK1,267 Sk
  Utorok  23.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rok, ktorý nebol len predolympijským obdobím

Slovenský šport v uplynulých dvanástich mesiacoch v medzinárodnom kontexte s viacerými úspechmi i pádmi

Nie je jednoduché povedať jednoznačne, ktorá udalosť najviac zarezonovala v slovenskom športe v uplynulých 12 mesiacoch. Tak ako nie je jednoduché povedať, ktorý športovec bol najlepší. Kritériá na úspešnosť má každý z nás rôzne. Preto sme pripravili bilanciu tých najsledovanejších a najpopulárnejších športov u nás. Ide o triezvy pohľad do diania slovenského športu v medzinárodnom i domácom kontexte. V stručnosti si pripomenieme úspechy i prehry našich športovcov, ale pozrieme sa aj na dianie v riadiacich orgánoch slovenského športu. Pokúsime sa načrtnúť aj známe quo vadis, slovenský šport.

Štát a šport

Velín slovenského športu zažil v roku 2003 niekoľko udalostí, ktoré by mali byť predzvesťou veľkých zmien. Centrom riadenia v štáte v športe zostalo naďalej ministerstvo školstva. Cez svoju sekciu športu začalo v tomto roku prípravu zmien v systéme financovania. Rozhodlo sa o zrušení dotácií od roku 2004 takým organizáciám, ako je Slovenské združenie telesnej kultúry (SZTK), Konfederácia športových zväzov, Asociácia telovýchovných jednôt a pod. Cieľom je priame financovanie športu cez ich jednotlivé zväzy. Tie sú vrcholným orgánom každého športového odvetvia a zároveň jediným kontaktným združením s medzinárodnou federáciou. Cieľom kroku, ktorý sa pripravuje takmer celý rok 2003, je priamočiarejšie a prehľadnejšie financovanie športu štátom. Ako sa podarí tento krok zrealizovať, najskôr odpovedia najbližšie mesiace nového roka. Jedno je isté. Po dlhých rokoch neefektívnej a neprehľadnej podpory športu od štátu ide o prvú radikálnu zmenu. Len od samotných aktérov - štátu a zväzov - bude závisieť jej úspešnosť.

Ďalšou zmenou v roku 2003 v riadení športu je pomalý zánik doteraz najväčšieho športového spolku SZTK. Organizácia, ktorá prevzala športoviská a model existencie po bývalom Československom zväze telesnej kultúry, sa dostala do existenčnej kómy. Prekonala niekoľko exekučných šokov. Takmer celý rok bojovala s ministerstvom financií o odpustenie dlhov a penále, ktoré jej narastajú od roku 1999 za Svetovú zimnú univerziádu. Tentoraz sa SZTK podarilo získať dohodu s ministrom financií I. Miklošom o odpustení penále a eliminácii návratnosti zle použitých štátnych prostriedkov. Takmer 800-miliónovú sekeru im minister financií skresal na niečo vyše 100 miliónov. SZTK sa však stále nedarí dotiahnuť boj s ministerstvom o práva na lotérijné hry - Športka verzus Tipos. Dokedy a ako bude SZTK fungovať, je otázkou pre ďalšie obdobie. To dá i odpoveď na to, či je SZTK nevyhnutným pre existenciu športu na Slovensku (súvisí to aj so spomínanými zmenami v systéme štátnej podpory).

SOV a OH 2004

V rámci olympijského hnutia v našej krajine nedošlo k žiadnym radikálnym zmenám. Tak ako po iné roky, i v roku 2003 vrcholný národný orgán olympizmu - Slovenský olympijský výbor, žil prevažne z dotácií štátu. Takmer 70 percent všetkých nákladov SOV vykryl zo štátnej dotácie. Rok 2003 bol obdobím prípravy a kvalifikácie na OH 2004 v Aténach. Väčšina športovcov už v tomto roku plnila kritériá pre účasť. SOV z tzv. Top tímu v roku 2003 niekoľkých športovcov operatívne vyradil a vzápätí aj niektorých zaradil. Diskusie okolo kritérií, na základe ktorých sú športovci v Top tíme (plne ho podporuje SOV len z dotácii štátu) neutíchajú. Je to predzvesť boja o schválenie nominácie na OH 2004. V Top tíme na rok 2004 na základe výsledkov aj z roku 2003 je v 3 skupinách momentálne 35 športovcov a jeden kolektív (vodní pólisti). V prvej skupine sú športovci, ktorí dlhodobo preukazujú mimoriadne vysokú výkonnosť, v roku 2003 dosiahli medailové umiestnenia na vrcholných svetových podujatiach, v kvalifikačných súťažiach vybojovali účasť na OH a majú predpoklad získať na OH 2004 medailové umiestnenie. Do druhej skupiny sú zaradení tí, ktorí získali možnosť štartovať na OH, alebo v roku 2003 potvrdili kritérium na zaradenie do Top tímu a majú reálnu šancu vybojovať si účasť na OH. Tretiu časť tvoria športovci, ktorí v roku 2003 nepotvrdili kritériá na zotrvanie v Top tíme (splnili ich v roku 2002 či jednorazovo), majú však šancu vybojovať si účasť na OH v kvalifikácii v roku 2004.

O opodstatnenosti takéhoto zoskupenia športovcov sa aj počas roka viedli siahodlhé diskusie. Problém je v tom, že týchto športovcov SOV dotuje zo štátnych zdrojov. V ostatných krajinách národný olympijsky výbor, kde funguje princíp Top tímu, prostriedky na ich podporu získava vlastnou marketingovou činnosťou a neuberá jednotlivé zväzy o štátne dotácie. K tomuto cieľu SOV nedospel ani v roku 2003.

Šport pre všetkých

Ak by sme chceli rok 2003 hodnotiť aj z hľadiska masového športu, veľa pozitívneho nemôžeme povedať. Mnohé športoviská, postavené v minulosti zo štátnych peňazí a za dobrovoľnej aktivity občanov, prešli v predošlých rokoch do súkromných rúk a stali sa objektom podnikania. Väčšina však nie v športovej sfére. Tento trend pokračoval aj v roku 2003. Navyše štát v plnom rozsahu nesplnil predvianočné sľuby z roku 2002, že podporí takmer 600 miliónmi korún rekonštrukciu školských telocviční a športovísk. A tak väčšina našich ratolestí prišla o šancu športovať za prijateľných finančných podmienok. Lenže vzhľadom na ekonomickú situácii v krajine sa nerozmáha ani súkromný sektor v športovaní. Mnohé športové prípravky zívajú prázdnotou. Dokonca ani také športy, ako je futbal či hokej nerobí výber detí, ale nábor. A zdá sa, že situácia sa nezlepší ani v roku 2004. Náklady na údržbu športovísk stále rastú, a to sa odráža na ich existencii a využití. Hoci ministerstvo školstva pripravuje novelizáciu o využívaní športovísk a telocviční na školách, prax ukáže jej životaschopnosť.

Napriek neradostnej finančnej situácii v štátnej pokladnici, štát predsa len štedro podporil výstavbu Národného tenisového centra. Hoci tak ako zrušil dotácie na školské športové zariadenia, k podobnému kroku, aspoň pro forma, sa uchýlil aj pri dotácii na výstavbu objektu pre Slovenský tenisový zväz. No v konečnom dôsledku peniaze v tichosti presunul na jeho dokončenie a v Bratislave stojí skvostný stánok plný svetových parametrov. Je vo vlastníctve Národného tenisového zväzu a štát si naň nenárokuje žiadne práva a ani peniaze z využitia. Zatiaľ sa v NTC odohral neúspešný zápas o zotrvanie vo svetovej skupine Davis Cupu a jeden mužský challangerový turnaj. No stihol sa v ňom už uskutočniť aj koncert.

Európa a my

Niekoľko zmien v riadení a existencii športu sa očakáva v najbližších mesiacoch aj od novelizácie zákona o subjektoch tretieho sektora. Aké pozitíva či negatíva prinesie pripravovaný zákon, sa najskôr dozvieme až v roku 2005, keď je najreálnejší termín jeho uvedenia do praxe. Lenže rok 2004 je aj rokom vstupu Slovenska do EÚ. V športe však už dávnejšie platia niektoré zákony, čo sa týka športu (asociačné zmluvy). Európsky súdny dvor to v prípade nášho hádzanára Kolpak v tomto roku aj potvrdil. Tak naši športovci, ako aj športovci krajín EÚ a kandidátskych krajín, ako aj štátov, ktoré majú podpísané asociačné dohody, nepodliehajú klauzulám o legionároch v športe. Tento krok dáva veľké šance našim športovcom (neobmedzené angažmán). Zároveň umožňuje angažovanie oveľa väčšieho počtu športovcov než produkuje Slovensko v našich kluboch. Je len otázkou času, kedy k tomuto dôjde. Mnohé športy to zatiaľ ignorujú, ale sú už i také, ktoré sa aj v roku 2003 pokúšali v danom smere niečo urobiť. Podarilo sa rozbehnúť aj niektoré nadnárodné súťaže, napr. v hádzanej mužov, ale i žien s Českom. Na podobnom modeli sa nedohodli volejbalisti, skrachoval i projekt boxerov. Basketbalisti rozbehli aspoň pohárovú súťaž medzi oboma krajinami. Pre budúcnosť slovenského športu je však podobný model - model nadnárodných vrcholových súťaží - jednou z ciest, ako sa udržať na úrovni.

Futbal

V ére samostatného Slovenska sme zatiaľ neprekročili bariéru kvalifikačných bojov, čo žiaľ platí aj o kvalifikácii na EURO 2004. Žiaden klub v pohárových súťažiach (Liga majstrov, Pohár UEFA) nepostúpil do vyššieho než prvého kola, a to tiež nezvyšuje rankingové hodnotenie slovenského futbalu v bilancii UEFA či FIFA. Iba minimum jednotlivcov si upevnilo pozíciu v kádri popredných európskych klubov - Varga v škótskom Celticu Glasgow, Demo v bundesligovom M. Gladbachu, Karhan v rovnakej súťaži v drese Wolfsburgu, Sz. Németh v anglickom Middlesbrough. Tréner Ladislav Jurkemik teda nemal veľa možností pri zostavovaní reprezentačného tímu pre súboje s Tureckom, Anglickom, a tak takmer rovnocenným partnerom sa nám stalo Macedónsko. Remíza 1:1 na pôde tohto súpera to iba potvrdzuje. „S výsledkami určite nie sme spokojní,“ tvrdí prezident Slovenského futbalového zväzu, no súčasne uplynulý rok označuje ako rok prísľubu. Presadzuje sa vraj mladá generácia hráčov, a to nielen tí, ktorí úspešne reprezentovali Slovensko na MS dvadsaťročných futbalistov v Spojených arabských emirátoch. Je pravdou, že v ligovej súťaži vyrástlo niekoľko pozoruhodných talentov, o ktoré prejavilo záujem viacero zahraničných klubov. Bolesťou slovenského futbalu je jeho nestabilná ekonomická situácia, kluby často nie sú schopné garantovať hráčom ani základné podmienky, ktoré sú zakotvené v pracovných zmluvách. Situácia na hrane krachu v jednom z najpopulárnejších klubov na Slovensku v Slovane túto atmosféru iba zvýrazňuje. To všetko sa odráža na úrovni slovenského futbalu, hráč už v ranom veku neuvažuje, ako by sa mal presadiť do svojho tímu, ale ako získať akékoľvek angažmán v zahraničí. Zo športových úspechov - ak aj budeme brať do úvahy našu účasť na MS v SAE - sme toho veľa nedokázali. Svetlým okamihom v bilancovaní dosiahnutého môže byť otvorenie Národného tréningového centra v Senci a piatich hracích plôch s umelým trávnikom v rôznych kluboch, čo by malo byť signálom naštartovania zlepšujúcich sa materiálnych podmienok rozvoja futbalu na Slovensku. Vo svete uznávaný futbalový expert Jozef Vengloš napriek neúspechom v kvalifikáciách na európske a svetové podujatia tiež neláme nad slovenským futbalom palicu. Má však vážne výhrady. „Naša bieda nie je len v peniazoch. Chýba nám funkčný systém výchovy mladých adeptov futbalu vo veku od 12 rokov a prechodové fázy. Slovenský futbal aj za týchto nedostatkov dokázal, že vie získavať úspechy napriek tomu, že vo futbale je 180 vyrovnaných krajín,“ tvrdí J. Vengloš. Podľa neho má futbal obrovskú výhodu v tom, že za dva-tri roky koncentrovanej a premyslenej práce sa dá dosiahnuť rýchly pokrok. „V tom je aj naša nádej nielen pre mládežnícke kategórie, ale cesta je to veľmi ťažká,“ dodal tento expert.

Úroveň futbalu v tej-ktorej krajine bude stále meraná výsledkami seniorskej reprezentácie. V súčasnosti sa naša krajina nachádza na 50. mieste v rebríčku FIFA, o jedno miesto pred Lotyšskom, ktoré si však svoju bilanciu určite účasťou v Portugalsku vylepší. Naše šance sú v nasledujúcej kvalifikácii na svetový šampionát 2006. Slovenskí reprezentanti už pod vedením nového trénera Galisa budú hrať v skupine s Portugalskom, Ruskom, Lotyšskom, Lichtenštajnskom a Luxemburskom. Z tejto šestice má naša reprezentácia negatívnu bilanciu iba s Portugalskom, v kvalifikácii o postup na ME 2000 sme obe stretnutia prehrali (0:3 a 0:1). Naopak pozitívnu bilanciu máme s Ruskom, v roku 1995 zdolal výber Vengloša v Košiciach Rusko 2:1, o päť rokov neskôr v Moskve vybojovali Slováci remízu 1:1. V optimistickej vízii môže byť rok 2003 naozaj rokom prísľubu pre budúce kvalifikačné obdobie.

Kvalifikácia ME vo futbale

Lichtenštajnsko - SR 0:2 40. a 56. Vittek

SR - Macedónsko 1:1 25. Sz. Németh - 62. Dimitrovski

Anglicko - SR 2:1 61. Owen (11 m), 72. Owen - 31. Janočko

Slovensko - Turecko 0:1 12. Nihat Kahveci

SR - Lichtenštajnsko 4:0 19. Reiter, 51. a 64. Németh, 90. Janočko

Macedónsko - Slovensko 0:2 28. M. Petráš, 90+ Reiter

Priateľské zápasy futbalistov SR

SR - Kolumbia 0:0

SR - Grécko 2:2 13. a 87. Sz. Németh - 13. Tsartas (11 m), 77. Choutos

Cyprus - SR 1:3 40. Rauffmann - 1. Reiter, 62. a 84. Vittek

Rumunsko - SR 2:1 39. Munteanu, 41. Ganea. - 6. Vittek.

Desaťročie slovenského futbalu

Rok Zápasy Víťazstvá Remízy Prehry Skóre

1994 10 3 3 4 14:13

1995 10 5 1 4 13:20

1996 7 4 1 2 17:7

1997 12 6 2 4 14:13

1998 12 5 3 4 15:13

1999 14 6 2 6 10:15

2000 13 5 6 2 13:7

2001 11 3 3 5 17:6

2002 9 2 2 5 11:17

2003 10 4 3 3 16:9

Top tím pre rok 2004

1. skupina

Pavol a Peter Hochschornerovci, vodný slalom

Michal Martikán, vodný slalom

Juraj Bača, rýchlostná kanoistika

Michal Riszdorfer, rýchlostná kanoistika

Richard Riszdorfer, rýchlostná kanoistika

Erik Vlček, rýchlostná kanoistika

Martina Moravcová, plávanie

Jozef Gönczi, streľba

2. skupina

Andrea Stranovská, streľba

Libor Charfreitag, atletika

Attila Bátky, zápasenie

Elena Kaliská, vodný slalom

Gabriela Stacherová, vodný slalom

Juraj Minčík, vodný slalom

Rudolf Dydi, box

Jozef Žabka, cyklistika

Martin Liška, cyklistika

Peter Bazálik, cyklistika

Jan Lepka, cyklistika

Jaroslav Jeřábek, cyklistika

Gabriela Zamišková, vodný slalom

Zuzana Štefečeková, streľba

Olympijský tenisový tím - 3 tenisti

3. skupina

Jozef Krnáč, džudo

Peter Páleš, rýchlostná kanoistika

Ján Kubica, rýchlostná kanoistika

Róbert Erban, rýchlostná kanoistika

Juraj Kadnár, rýchlostná kanoistika

Peter Cibák, vodný slalom

Roman Meduna, zápasenie

Ľuboš Šoška, vodný slalom

Peter Šoška, vodný slalom

Tím vodného póla

(pokračovanie)

Počasie

Počasie na území Slovenska bude naďalej pod vplyvom vyššieho tlaku. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, len ráno miestami, najmä v horských dolinách po nižších teplotách možnosť prechodne zvýšenej záťaže srdcovo-cievneho systému. Preto sú vhodné preventívne opatrenia u pacientov trpiacich na kardiovaskulárne ochorenia. Pozitívne sú účinky počasia na reumatické ochorenia, telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami sa však majú šetriť a vyhýbať väčšej námahe a stresom. Citliví, vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi majú sklon k bolestiam hlavy a pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno, neskôr až polojasno. Na severe miestami, inde ojedinele snehové prehánky. Najvyššia teplota -3 až 1, na horách vo výške 1500 m klesne teplota na -10 stupňov. Severný vietor 5 až 10 m/s, na horách a v nárazoch miestami aj v nížinách 15 až 20 m/s.n V stredu bude jasno až polojasno, v okolí hôr časom až oblačno a lokálne snehové prehánky. Nočná teplota -6 až -10, v dolinách -11 až -15, na severe miestami aj chladnejšie, denná -7 až -3 stupne.n Vo štvrtok bude polojasno, ráno ojedinele hmla, cez deň v severnej polovici krajiny postupne až oblačno. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách so snehovou pokrývkou -9 až -14, denná -6 až -2, na juhu miestami až 0 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.40 a zapadne o 16.00 hod.

Amsterdamdážď4
Atényprehánky12
Belehradzamračené5
Berlínpolojasno-2
Bratislavapolojasno1
Bruselprehánky3
Budapešťpolojasno0
Bukurešťdážď6
Frankfurtpolojasno1
Helsinkipolojasno-4
Istanbuloblačno11
Kodaňoblačno0
Kyjevsneženie0
Lisabonslnečno13
Londýndážď5
Madridslnečno8
Moskvazamračené0
Oslooblačno-3
Paríždážď7
Prahapolooblačno-3
Rímoblačno10
Sofiadážď4
Štokholmpolooblačno-1
Varšavapolojasno-3
Viedeňpolojasno1
Záhrebpolojasno9
Ženevapolojasno1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.