Hospodársky denník
USD33,147 Sk
EUR41,135 Sk
CHF26,352 Sk
CZK1,264 Sk
  Pondelok  29.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













PO SVIATKOCH A PREJAVOCH...

Peter Kasalovský

John Naisbitt s Patríciou Aburdenovou vydali v 1990. roku knihu s názvom Megatrendy 2000. U nás vyšla o dva roky neskôr a niekoľko rokov bola viac ako sympatickou víziou o tom, aký bude svet v novom miléniu.

Môžeme deväťdesiate roky považovať za „najrozporuplnejšie, a predsa len najvzrušujúcejšie decénium v dejinách civilizácie“? Ako jeho spolutvorcovia áno, avšak len pri značnej dávke neskromnosti, ba až nadutosti.

Každý časový výsek z ľudskej histórie je neopakovateľný. A to nielen z pohľadu jeho vtedajších aktérov, ale aj z nášho, pokiaľ vnímame, že v konečnom dôsledku vývoj znamená vyššiu kvalitu a nie pohyb k deštrukcii.

Megatrendy 2000 boli sympatickou víziou preto, lebo vyznačili, čo všetko by sa mohlo a malo udiať do jedinečného časového míľnika. A práve s ním mal byť spojený akoby štart ľudstva do riešení vlečúcich sa problémov.

Po troch rokoch v novom storočí a miléniu možno vysloviť názor, že nielen autormi spomínanej vízie priam vzývaný dejinný zlom sa zatiaľ nekoná. V lepšom prípade ho treba považovať nie za stratený, ale odložený.

Veľké nádeje a konkrétne méty pre ľudstvo, prezentované jeho veličinami, podľa všetkého nachádzajúcich sa však v menšine, ostali len v rovine želaní. Nie preto, že by neboli všeobecne prijateľné alebo nedosiahnuteľné.

Veľké ciele sú zapísané pre súčasníkov aj v Megatrendoch 2000. Budú správne, ale vyznačené cesty k nim sa však ukazujú ako časovo veľmi náročné, dosť často ako obchádzkové, ba neraz sú akoby nekonečné.

Bohatstvo je veľkým mierotvorcom, napísali v súvislosti s nezmieriteľnými regionálnymi konfliktami osemdesiatych rokov veľkí autori J. Naisbitt a P. Aburdenová. Ani jeden sa však neskončil prosperitou a demokraciou.

Zbližovanie medzi USA a Ruskom považovali za takmer najvýznamnejší faktor pri riešeniach konfliktov a „otupovania účinnosti terorizmu“. Najvážnejším problémom súčasného sveta je však napätie, konflikty a terorizmus.

Po tzv. studenej vojne „z nových neideologických pozícií“ malo dôjsť na skoncovanie s chudobou a zdroje ušetrené mierovými vzťahmi medzi národmi a ich štátmi sa mali investovať do hospodárskeho rozvoja.

Realita je však iná, tak vo svetovom meradle, v regiónoch, ale aj v jednotlivých štátoch. Je prinajmenej znepokojujúca. Nie je však tabuizovaná, a to dáva nádej, že čas pre pozitívne riešenia je vskutku neodložiteľný.

Od vianočných a inak sviatočných prejavov štátnikov a duchovných vodcov o tom, ako sa pohnúť k vyššej kvalite vo vzťahoch medzinárodných, ale aj v živote rodín a každého z nás, je vždy len povestný krok k činom.

Aj dnes to nie je inak. V uplynulých hodinách sme si mohli vypočuť odvšadiaľ nielen správy o vojnových obetiach a sociálnej biede, ale aj také, ktoré by sme mohli vylepiť na brány všetkých katedrál a ľudové chrámy.

Azda sa J. Naisbitt a P. Aburdenová rozhodnú spísať druhý diel svojej vízie o tom, čo je neodkladné, ale aj naznačiť, na čo máme a čo môžeme ako ľudstvo aj vykonať v kratšom časovom období ako jedno decénium.

Deväťdesiate roky boli vraj výnimočným časom, ale nám neostáva nič iné, len vyvrátiť tento názor. Nakloniť tú myslenú rovinu rovín tak, aby sme rok-dva zlepšovali to, čo je na rovine skutkov a podľa nich hodnotili ten náš čas.

Nejde len predvídanie osvietených podnikateľov so silnými pocitmi zodpovednosti za vývoj, akého sa dopustili autori Megatrendov 2000, ktorých máme aj my, lež v príliš malom a zanedbateľnom počte, ale o pohyb.

Pohyb takým smerom, o ktorého správnosti a v konečnom dôsledku všeobecnej prospešnosti sa nemusíme presvedčovať, ani si ho zdôvodňovať. O tom, akí máme byť, bolo už predsa všetko povedané a niet čo dodať.

Peter Kasalovský

Amsterdamdážď4
Aténypolooblačno11
Belehradpolooblačno3
Berlínzamračené4
Bratislavadážď0
Bruseldážď4
Budapešťdážď2
Bukurešťjasno-3
Frankfurtdážď6
Helsinkidážď so snehom1
Istanbuljasno8
Kodaňdážď3
Kyjevzamračené-2
Lisabondážď10
Londýnpolooblačno7
Madridzamračené7
Milánodážď3
Moskvaoblačno-3
Oslodážď5
Paríždážď5
Prahaoblačno3
Rímdážď10
Sofiajasno-1
Štokholmdážď2
Varšavazamračené1
Viedeňdážď2
Záhrebdážď7
Ženevadážď4

Počasie

Dnes očakávame na západe územia prevládanie nepriaznivých vplyvov počasia miernej intenzity. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového, srdcovo-cievneho a dýchacieho systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Nižšia je telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia. Zvýšený je sklon k nervozite, predráždenosti, k depresii a ku celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Na východe územia predpokladáme menší výskyt zdravotných ťažkostí podmienených počasím.Zajtra pretrvávanie uvedených zdravotných ťažkostí.

(zč)

n Dnes bude prevažne zamračené a miestami hlavne v západnej polovici nášho územia občasný dážď, pri ktorom sa bude vytvárať miestami poľadovica. Vo vysokých horských polohách sneženie. Najvyššia teplota -1 až 3 stupne. Južný, na juhozápade prechodne severozápadný vietor 2 až 6 m/s. Na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupne.n V utorok bude prevažne zamračené a miestami občasný dážď alebo mrholenie, pri ktorom sa miestami bude vytvárať poľadovica. Vo vysokých horských polohách sneženie. Na východnom Slovensku zrážky len ojedinele a miestami aj čiastočne zmenšená oblačnosť. Nočná teplota 2 až -2, najvyššia denná 0 až 4 stupne. V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami občasné sneženie, v nížinách dážď so snehom alebo dážď. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná -2 až 2 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.05 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.