Hospodársky denník
USD33,147 Sk
EUR41,135 Sk
CHF26,352 Sk
CZK1,264 Sk
  Pondelok  29.Decembra 2003

Od 750 po 90 korún

Pred dvanástimi rokmi sa mnohí obyvatelia Česko-Slovenska zúčastnili na originálnom ekonomickom experimente - na kupónovej privatizácii. Usmernením svojich 1000 kupónov ste sa mohli stať akcionárom akéhokoľvek podniku. Niektorí sa po zrelej úvahe rozhodli pre akcie najväčšieho hutníckeho podniku na Slovensku - VSŽ. A tak sa stalo, že časť účastín tejto firmy sa dostala do rúk veľkého množstva malých akcionárov.

Počas takmer desiatich rokov mohli akcionári voľne predávať a nakupovať akcie, ktorých cena sa pohybovala v dosť širokom cenovom pásme (od 750 Sk v polovici roku 1997 až po poslednú cenu v povinnej ponuke 90 Sk). Terajší akcionári už nemôžu voľne predávať a ani nakupovať účastiny firmy. Situácia súvisí s reštrukturalizáciou firmy, ktorú vykonáva najväčší akcionár VSŽ Penta Investments Limited zo skupiny Penta Group.

Po odčlenení hutníckej časti VSŽ a jej následnom predaji americkej spoločnosti U. S. Steel zostalo vo VSŽ široké spektrum činností od cestovnej kancelárie až po správu bytov. Takáto spoločnosť sa stála lákavou pre finančnú skupinu Penta, ktorá v roku 2002 získala viac ako 24-percentný balík VSŽ od spoločnosti U. S. Steel. Jej podiel sa tým zvýšil takmer na 32 % a začala s realizáciou pripravovaných zámerov.

Strategickým zámerom Penty bolo zmeniť otvorenú verejnú spoločnosť na uzavretú súkromnú firmu, orientujúcu sa na vyhľadávanie a realizovanie investičných príležitostí. Vysoký počet malých akcionárov (okolo 80 000) by však podľa vyjadrení predstaviteľov Penty sťažoval riadenie takejto novej spoločnosti. Preto najväčší akcionár pristúpil k stiahnutiu účastín z burzy a ponúkol malým majiteľom VSŽ odkúpenie ich podielu. Zároveň došlo k premene zaknihovaných cenných papierov na listinné. Takúto zmenu v júli schválilo valné zhromaždenie spoločnosti. Cena vo verejnej ponuke bola stanovená na 90 Sk za jednu akciu. Zavŕšením celého tohto procesu je avizovaná zmena názvu a sídla spoločnosti. Obchodné meno VSŽ by sa po mimoriadnom valnom zhromaždení naplánovanom na 15. januára budúceho roka malo zmeniť na Slovenský investičný holding.

Verejnú ponuku VSŽ, ktorá trvala od 5. augusta so konca septembra, využila len polovica minoritných akcionárov a spoločnosť vykúpila takmer 24 % všetkých akcií VSŽ. Medzi predávajúcimi nechýbal ani štátny Fond národného majetku, ktorý predal viac ako 16 % svojich účastín.

Tí, ktorí sa rozhodli nevyužiť verejnú ponuku a chcú zostať akcionármi VSŽ aj naďalej, si musia vyzdvihnúť svoje akcie, ktoré sa zmenili zo zaknihovaných na listinné. Pre svoje „nové“ účastiny si investori musia prísť do bratislavskej Incheby. Prvé kolo výmeny sa skončilo 19. decembra. Staronoví akcionári si však môžu vyzdvihnúť svoje akcie až do 22. januára, keď sa skončí 2. kolo vydávania listinných cenných papierov. Podľa správy TASR v polovici decembra túto možnosť využilo len niekoľko desiatok investorov, pričom ich je celkovo evidovaných okolo 40 000.

Ak si akcionári do 22. januára nevyzdvihnú svoje listinné účastiny, VSŽ ich v súlade so zákonom vyhlási za neplatné a budú nahradené novou emisiou. Tú získa záujemca s najvyššou ponúknutou cenou, ktorá by však podľa Penty nemala byť nižšia ako 89 Sk na akciu. VSŽ potom akcionárom, ktorí si neprišli prevziať listinné cenné papiere, zašle čistý výťažok z predaja nových akcií poštovou poukážkou.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.