Hospodársky denník
USD32,975 Sk
EUR41,151 Sk
CHF26,385 Sk
CZK1,265 Sk
  Utorok  30.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kto nájde vyhovujúci recept?

Komentuje Eleonóra Bujačková

Plány zamestnanosti sú štandardným nástrojom sociálnej politiky krajín Európskej únie. Aká teda je miera nezamestnanosti v týchto krajinách zvyčajná? EÚ, ku ktorej sa upínajú naše nádeje, trpí v priemere dvojcifernou nezamestnanosťou. Pri hlbšej analýze zistíme, že značné percento tvoria dlhodobo nezamestnaní, teda tí, ktorí žijú na podpore dlhšie ako jeden rok. Zamestnanosť v akejkoľvek demokratickej krajine je záležitosťou trhu. Vláda nemá nijakú možnosť nariadiť podnikom (ani štátom vlastnených), koľko osôb majú zamestnať. Miera nezamestnanosti teda závisí na dopyte zo strany zamestnávateľov, inými slovami od toho, či sa prijímanie nových pracovníkov vyplatí. Ako však postupovať, aby sa tvorba nových pracovných síl vyplácala? Prax hovorí o dvoch cestách: buď zaviesť dotácie, alebo znížiť cenu pracovnej sily. Dotácie na tvorbu pracovných síl sa na prvý pohľad zdajú dobrým nápadom: dajú sa zaviesť rýchlo a adresne. Ide však o veľmi drahé riešenie, ktoré musí niekto zaplatiť. A kto to bude? Áno, nikto iný, než iné podniky, ktoré sú nútené šetriť a prepúšťať.

Pohľad na štatistiky nezamestnanosti v Nemecku alebo Francúzsku je výrečný. Na rozdiel od všeobecne rozšírenej povery nie je žiadnou zárukou poklesu nezamestnanosti ani hospodársky rast. V rokoch 1994 -1998 vzrástol hrubý domáci produkt Európskej menovej únie celkom o 12,4 percenta, kým nezamestnanosť dosahovala počas tohto obdobia priemernú hodnotu 12,2 percenta. Ako je to možné? V dôsledku drahej pracovnej sily boli európske podniky nútené investovať do moderných technológií. Hospodárstvo rástlo, avšak nezamestnanosť zostávala vysoká napriek všetkým dobre mieneným (a zbytočným) vládnym plánom. Oveľa nižšia nezamestnanosť je zvyčajná v krajinách, kde je pracovná sila lacnejšia vďaka nižším daniam a sociálnym odvodom. Z vyspelých krajín ide najmä o USA, Veľkú Britániu, Švajčiarsko a Japonsko. Z krajín nám bližších má relatívne nízku nezamestnanosť Turecko alebo Mexiko (6,9, či 3,2 percenta). Žiadna zo spomínaných krajín nevenuje veľkú pozornosť politike zamestnanosti. Americkí, švajčiarski, britskí, japonskí, tureckí či mexickí zamestnanci sú však zaťažení nižšími daňami a ich práca je preto lacnejšia.

Projekty zamestnanosti u nás preferujú podporu malého a stredného podnikania. Ešte stále skôr slovne, ako konkrétnymi opatreniami. Na strane druhej však veľké neúspešné podniky pomerne často podporovala a podporuje v rámci revitalizačného programu. Ekonomická logika akosi chýba. Všetky skúsenosti hovoria o tom, že nízka nezamestnanosť je otázkou nízkych daní a že akákoľvek vládna politika je celkom zbytočná. Čo z toho všetkého vyplýva pre bežného občana, ktorý má celkom oprávnený strach zo straty práce? Nespoliehať sa na žiadnu pomoc zhora, ale zvyšovať svoju hodnotu na trhu práce: zvyšovať svoju pracovnú kvalifikáciu, investovať do vzdelávania a byť pripravený aj na zmenu kvalifikácie. Ibaže to všetko sa „rentuje“ len v normálne fungujúcich ekonomikách. V tej našej je situácia na trhu práce ešte stále niekoľkonásobne zložitejšia.

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k reumatickým ťažkostiam, ako aj k nervozite, predráždenosti, únave až depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené a miestami slabý dážď najmä v západnej polovici územia. Na horách hranica sneženia stúpne asi na 1600 m. Najvyššia teplota 3 až 7 stupňov. Slabý premenlivý, v západnej polovici územia juhovýchodný až východný vietor 3 až 7, v nárazoch miestami okolo 12 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne.Upozornenie: V noci a zrána sa pri daždi môže ojedinele vytvárať poľadovica.n V stredu bude prevažne zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo dážď so snehom, asi od 1500 m sneženie. Nočná teplota 2 až -2, denná teplota 1 až 5 stupňov.n Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky, aj v nížinách postupne snehové. Cez deň čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 0 až -4, denná teplota -3 až 1 stupeň.n Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 16.06 hod.

Amsterdamzamračené3
Aténydážď12
Belehradzamračené7
Berlínzamračené1
Bratislavadážď5
Bruseloblačno1
Budapešťdážď4
Bukurešťzamračené0
Frankfurtzamračené0
Helsinkioblačno-1
Istanbulzamračené10
Kodaňdážď2
Kyjevdážď2
Lisabonslnečno15
Londýnzamračené3
Madridpolooblačno8
Moskvaoblačno2
Oslooblačno-2
Parížpolooblačno3
Prahadážď1
Rímdážď10
Sofiadážď0
Štokholmoblačno1
Varšavadážď3
Viedeňdážď4
Záhrebdážď6
Ženevadážď2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.