Hospodársky denník
USD32,975 Sk
EUR41,151 Sk
CHF26,385 Sk
CZK1,265 Sk
  Utorok  30.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Olej do stroja či do ohňa?

Minister Daniel Lipšic kráča do Európy s neeurópskymi nápadmi

Olej do stroja je názov útlej, ani nie 30-stranovej príručky, ktorá - ako sa to tvrdí v jej podtitule - má pomôcť manažérom, zamestnancom a ich zástupcom zlepšiť sociálny dialóg na ich pracovisku. Olej do ohňa prilial minister spravodlivosti do aj tak nie veľmi dobre fungujúceho sociálneho dialógu na najvyššej úrovni, keď tri dni pred Vianocami vyrukoval s myšlienkou zrušiť zákon o tripartite. Ten bol prijatý v máji roku 1999 po tom, čo sa za prvej Dzurindovej vlády podarilo obnoviť sociálny dialóg v Rade hospodárskej a sociálnej dohody (RHSD). Tá dovtedy fungovala resp. nefungovala bez legislatívnej opory. Preto bol zákon č. 106/1999, oficiálne nazvaný ako zákon o hospodárskom a sociálnom partnerstve, pozitívnym prínosom, a to presne v intenciách Európskej únie. Keď sme viedli prístupové rokovania, hodnotilo sa aj zabezpečenie a kvalita sociálneho dialógu, čo je vlastne výmena názorov, informácií a konzultácií o sociálno-hospodárskych záležitostiach medzi vládou, zamestnávateľskými organizáciami a odborovými zväzmi. Je to tak v krajinách Európskej únie a v týchto intenciách sa tripartita rozvíjala aj u nás. Hľadala a hľadá svoju vlastnú tvár, a to aj s výdatnou pomocou krajín EÚ. Veď len v októbri bol skončený dvojročný holandsko-britsko-slovenský twinningový projekt venovaný rozvoju sociálneho dialógu. Dvaja experti, britský a holandský, strávili na Slovensku dva roky, analyzovali legislatívu i stav sociálneho dialógu, školili zamestnávateľov i odborárov. Pritom konštatovali, že inštitucionálne základy pre tripartitný dialóg na najvyššej úrovni sú v poriadku. Na záverečnej konferencii k projektu vyzdvihol význam sociálneho dialógu ako jednej zo základných hodnôt Európskej únie aj Eric Van der Linden, veľvyslanec EÚ v SR. Zdôraznil pritom potrebu pevných národných štruktúr na to, aby sa aj zástupcovia zo SR mohli zúčastniť sociálneho dialógu v rámci Európskej únie. A práve toto by chcel minister spravodlivosti zrušiť, pretože sa mu nepozdáva „výsadné lobistické postavenie odborárov a zamestnávateľov na úkor iných záujmových skupín.“ Pritom je dialóg vlastne vyjadrením partnerstva zamestnávateľov a odborov. Už o štyri mesiace bude mať možnosť prejaviť sa aj v spoločnom plánovaní, programovaní a využívaní štrukturálnych fondov. Dôležité je práve toto partnerstvo, pričom naozaj nemožno uvažovať o úlohe, ktorú hrajú sociálni partneri, zamestnávatelia i odborári, ako o lobistickej. Je to trochu iná rola, než majú ktorékoľvek iné záujmové skupiny. Spolu s vládou a parlamentom totiž majú v rukách sociálno-ekonomický rozvoj štátu. Práve preto je nevyhnutné, aby výkonná moc viedla so sociálnymi partnermi dialóg. A aby sa snažila o to, aby to bol dialóg konštruktívny.

Niežeby nebolo možné urobiť vo fungovaní RHSD nejaké zmeny, ktoré treba aj zákonne zakotviť. Možno si napríklad zobrať príklad z Holandska, kde vládnu stranu v tripartite zastupujú nie ministri, ale vládou nominovaní nezávislí experti. Tí často prispejú k prekonaniu problémov práve preto, že sú odborníkmi, a nie politikmi. Ani v krajinách Európskej únie nie je sociálny dialóg bezstarostným a nezáväzným rozhovorom pri kávičke. Aj tam sa neraz stane, že sa vzťahy dostanú

na bod mrazu,

sociálny dialóg sa nehýbe z miesta. Podstatné však je rešpektovať ho, rešpektovať svojich partnerov a chápať, že nemôže ísť o presadenie vôle iba jednej zo strán. Či už je to vláda, zamestnávatelia alebo odbory. Príkladom a dôkazom toho, že sa to dá, boli neľahké rokovania o podobe Zákonníka práce začiatkom tohto roka. Tripartita je jedným z pilierov demokracie, či sa to niekomu páči alebo nie.

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes očakávame na väčšine Slovenska prevládanie mierne nepriaznivých účinkov počasia. Zvýšené sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zhoršiť sa môže priebeh ochorení dýchacích ciest. Zvýšený je sklon k reumatickým ťažkostiam, ako aj k nervozite, predráždenosti, únave až depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom. Nižšia je výkonnosť a koncentrácia.Zajtra predpokladáme pretrvávanie zdravotných ťažkostí u meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené a miestami slabý dážď najmä v západnej polovici územia. Na horách hranica sneženia stúpne asi na 1600 m. Najvyššia teplota 3 až 7 stupňov. Slabý premenlivý, v západnej polovici územia juhovýchodný až východný vietor 3 až 7, v nárazoch miestami okolo 12 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne.Upozornenie: V noci a zrána sa pri daždi môže ojedinele vytvárať poľadovica.n V stredu bude prevažne zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo dážď so snehom, asi od 1500 m sneženie. Nočná teplota 2 až -2, denná teplota 1 až 5 stupňov.n Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach prehánky, aj v nížinách postupne snehové. Cez deň čiastočné zmenšovanie oblačnosti. Nočná teplota 0 až -4, denná teplota -3 až 1 stupeň.n Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 16.06 hod.

Amsterdamzamračené3
Aténydážď12
Belehradzamračené7
Berlínzamračené1
Bratislavadážď5
Bruseloblačno1
Budapešťdážď4
Bukurešťzamračené0
Frankfurtzamračené0
Helsinkioblačno-1
Istanbulzamračené10
Kodaňdážď2
Kyjevdážď2
Lisabonslnečno15
Londýnzamračené3
Madridpolooblačno8
Moskvaoblačno2
Oslooblačno-2
Parížpolooblačno3
Prahadážď1
Rímdážď10
Sofiadážď0
Štokholmoblačno1
Varšavadážď3
Viedeňdážď4
Záhrebdážď6
Ženevadážď2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.