Hospodársky denník
USD32,975 Sk
EUR41,151 Sk
CHF26,385 Sk
CZK1,265 Sk
  Utorok  30.Decembra 2003

Dolár na minime

Trápi to však Európu?

V posledných týždňoch sme si už pomaly zvykli, že americký dolár na devízovom trhu hľadá svoje dno a oproti euru prekonáva historické minimá. Podobná situácia nastala aj počas včerajšieho dňa, keď krátko popoludní spoločná mena na páre s dolárom prekonala psychologicky veľmi dôležitú úroveň 1,25 USD/1 EUR. Aj keď silné euro teoreticky ohrozuje exportérov zo starého kontinentu, Európa sa však (okrem ECB) nad klesajúcim trendom americkej meny (dolár na páre s eurom od začiatku roka stratil takmer 19 % svojej hodnoty) príliš nepozastavuje.

Situácia na devízovom trhu je už niekoľko dní napätá. Americký dolár počas sviatočného veľmi slabého obchodovania, ktoré ja charakteristické zvýšenou fluktuáciou kurzu, stratil pevnú pôdu pod nohami. Analytici zhodne konštatujú, že je to dôsledok zvýšeného rizika teroristických úrokov na ciele v Spojených štátoch, ku ktorým sa pridávajú aj ekonomické problémy najväčšej ekonomiky sveta.

Už minulý týždeň, deň pred vianočnými sviatkami v USA, devízovým trhom otriasli správy o zrušení letu spoločnosti Air France z Paríža do Los Angeles. Americká tajná služba totiž zistila, že na palube lietadla sa nachádza podozrivá osoba. Americká mena vtedy dosiahla na páre s eurom ďalšie historické hodnoty a niekoľkoročné minimá boli zaznamenaná aj oproti libre a švajčiarskemu franku.

„Trh je veľmi slabý, takže pohyby sú skreslené. Nedá sa však odhliadnuť od základných problémov, ktoré dolár obklopujú, najmä deficit bežného účtu,“ povedal včera agentúre Reuters ekonóm Bank One Paul Roson. Obchodný deficit dosahuje v prípade USA výrazné hodnoty. Ani v nedávnej minulosti tieto údaje neboli oveľa lepšie, avšak záporné saldo bez problémov vykryli prichádzajúce investície na kapitálovom a finančnom účte platobnej bilancie. V čase technologického boomu to bol prílev kapitálu na akciové trhy USA, a neskôr problémové účastiny nahradili najmä štátne obligácie. Keďže akciový trh ešte stále trápia problémy a investorov už neláka ani financovanie vlády Spojených štátov, problémy okolo vysokého deficitu bežného účtu vyplávali na hladinu. Ďalšou ranou pre americkú menu bol aj prvý výskyt choroby šialených kráv na území Spojených štátov. Ten však nemal také výrazné dosahy na trh ako obchodný deficit či hrozby teroristických útokov.

Situácia v Európe je napriek oslabujúcemu sa doláru až príliš pokojná. Nemeckí exportéri, ktorých najviac môže ohroziť zhodnocujúce sa euro, očakávajú v budúcom roku rast vývozu. Optimizmus nemeckých exportérov napriek súčasnej situácii na devízovom trhu pramení z očakávaného hospodárskeho rastu v Spojených štátoch amerických. Rastúce euro však bude mať negatívny dosah na ziskovosť firiem. Podobný názor má aj nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorého podľa všetkého netrápi vývoj na devízovom trhu. Hovorca vlády na včerajšej tlačovej konferencii uviedol, že nie sú potrebné žiadne opatrenia na oslabenie eura.

Jedinou organizáciou, ktorú prudké posilnenie eura nenecháva chladnou, je Európska centrálna banka (ECB). Podľa včerajšieho vydania denníka Financial Times ECB znepokojuje situácia s európskou menou, ktorá podkopáva ekonomické oživenie na starom kontinente. Ak by tento stav trval dlhšie, vyžadoval by si zníženie úrokových sadzieb, uviedol pre britský denník nemenovaný predstaviteľ centrálnej banky. Podľa neho by kurzový vývoj v horizonte „štyroch až ôsmich týždňoch“ mohol ovplyvniť výhľad pre pohyb úrokových sadzieb, ktoré sa dnes nachádzajú jeden percentuálny bod nad americkou úrovňou. Vylúčená, i keď nie veľmi pravdepodobná, nie je ani spoločná intervencia najväčších centrálnych bánk.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.