Hospodársky denník
USD32,92 Sk
EUR41,161 Sk
CHF26,377 Sk
CZK1,265 Sk
  Streda  31.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dôsledok umŕtvenej iniciatívy

Úrad priemyselného vlastníctva mobilizuje aj nad rámec zákona

Voľný pohyb tovaru je základom jednotného vnútorného trhu Európskej únie. Ochrana priemyselného vlastníctva je však už svojou podstatou v značnom protiklade k základným zásadám spoločného vnútorného trhu Európskej únie. Priemyselné vlastníctvo totiž svojimi niekoľko storočnými princípmi umožňuje osobám na určitý, vopred určený čas, monopol na výhradné právo využívať predmet ochrany na istom území a všetkým ostatným subjektom jeho využívanie zakázať. Zásadou voľného pohybu tovaru naopak je, že nesmie existovať žiadne umelé obmedzenie obchodu, ktoré by ho potláčalo alebo deformovalo. „Akceptovanie európskych úprav priemyselného vlastníctva nebude znamenať pre Slovensko ani našich tvorcov, prihlasovateľov či majiteľov zásadné zmeny a ani vyššie finančné náklady spojené s ochranou,“ hovorí predsedníčka Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR so sídlom v Banskej Bystrici Darina Kyliánová. „Naopak, postup podľa Európskeho patentového dohovoru by mal priniesť zníženie nákladov na preklady, zastupovanie a korešpondenciu vo fáze pred rozhodnutím o európskej patentovej prihláške.“

Od júla 2002 je Slovensko členom Európskej patentovej organizácie. Najzásadnejšou zmenou, ktorú prinesie termín vstupu SR do EÚ, bude rozšírenie platnosti takmer štvrť milióna ochranných známok spoločenstva a niekoľko tisíc dizajnov únie, ktoré chránia originálny vonkajší tvar výrobku aj na naše územie. Podstatou Európskeho patentového dohovoru, a tým aj

európskeho patentu,

je prekonanie teritoriálnej obmedzenosti národných patentových systémov, zjednodušenie prihlasovania vynálezov do zahraničia, posilnenie ich ochrany a zníženie finančných nákladov na získanie a udržiavanie tejto ochrany. Podľa dohovoru prihlasovateľ spracuje jedinú, tzv. európsku patentovú prihlášku, v ktorej určí všetky alebo iba tie zmluvné štáty, v ktorých žiada o ochranu patentu. Okrem toho na základe jednej európskej patentovej prihlášky možno získať patentovú ochranu vo všetkých zmluvných a v európskych štátoch, ktoré sú k dohovoru pripojené. Na základe jedného hmotného patentového práva je vykonaný prieskum patentovateľnosti a je rozhodnuté o udelení európskeho patentu.

Na Slovensku je podľa D. Kyliánovej dlhodobo neutešená situácia v tvorbe a ochrane pôvodných technických produktov na úrovni vynálezov a nových technických a dizajnérskych riešení. Väčšinu, takmer 90 % patentových prihlášok, podávajú zahraniční prihlasovatelia a smerujú najmä do oblasti organickej chémie a farmaceutík. Počet prihlášok má stagnujúcu až klesajúcu tendenciu. Dôvodmi sú najmä všeobecne malá informovanosť o význame a možnostiach ochrany duševného vlastníctva, špeciálne však predmetov priemyselného vlastníctva, absentujúca širšia výchova k technickej tvorivosti a ochrane jej výsledkov na väčšine stredných a vysokých škôl, zrušenie podstatnej časti vedecko-výskumných kapacít, ale aj stav slovenského hospodárstva, najmä priemyslu, umŕtvenie zlepšovateľských aktivít vo väčšine podnikov a ďalšie. „Slovenskí podnikatelia nevyužívajú dostatočne ani pre nich najvhodnejšiu formu ochrany technických riešení úžitkovým vzorom, ktorý nie je finančne nákladný (správny poplatok za podanie prihlášky je 700 Sk, ak ju podáva pôvodca),

zápis do registra

možno získať pomerne rýchlo (priemerne za tri mesiace) aj pre priemyselne využiteľné riešenia s nižšou vynálezcovskou úrovňou a s menšími formálnymi požiadavkami,“ konštatuje predsedníčka ÚPV. Prihlasovanie označení, ktoré svedčia o vývoji podnikateľských subjektov a zmenách v produkcii výrobkov a služieb, má po boome na začiatku deväťdesiatych rokov iba mierne narastajúci trend. Klesajúci počet prihlášok ochranných známok zahraničných subjektov dokumentuje predovšetkým širšie využívanie formy medzinárodnej ochrany označenia prostredníctvom Madridskej dohody o medzinárodnom zápise továrenských alebo obchodných známok, prípadne protokolu k tejto dohode.

Z dôvodu nie dobrého stavu v tvorbe a najmä ochrane nových technických a dizajnérskych produktoch chce Úrad priemyselného vlastníctva SR priaznivo vplývať aktivitami, ktoré sú nad rámec jeho zákonných povinností. Externá vzdelávacia aktivita úradu je v akreditovanom kurze Duševné vlastníctvo. Kurz zatiaľ ukončilo záverečnou skúškou a obhajobou 35 frekventantov s vysokoškolským vzdelaním. Pravidelne v Svetový deň

duševného vlastníctva,

ktorý pripadá na výročie prijatia Parížskeho dohovoru na ochranu priemyselného vlastníctva (24. apríl 1883), organizuje úrad konferenciu Duševné vlastníctvo na Slovensku a otvára neverejné priestory návštevníkom. Usporadúva aj iné vzdelávacie akcie. Napríklad seminár pre sudcov krajských súdov o vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva. Úrad priemyselného vlastníctva SR otvoril od mája do októbra 2003 tri patentové informačné strediská a sedem ďalších konzultačno-informačných miest v krajských knižniciach, kde ich zamestnanci poskytujú informácie o možnostiach priemyselnoprávnej ochrany a základné rešeršné služby s cieľom, aby boli čo najbližšie slovenským tvorcom. Každé dva roky udeľuje pôvodcom a majiteľom mimoriadne hodnotného technického produktu chráneného v SR Cenu Jána Bahýľa, ktorá nesie meno významného avšak nedoceňovaného slovenského vynálezcu z prelomu 19. a 20. storočia. Tento rok bolo predložených 15 návrhov na cenu, ktorá je spojená s odmenou 100 000 Sk. S dvojročnou periodicitou usporadúva úrad výstavu vynálezov a technických noviniek UmInEx.

Medzinárodné dohovory v oblasti priemyselného vlastníctva zastrešuje od roku 1967 Svetová organizácia duševného vlastníctva (World Intellectual Property Organization - WIPO) so sídlom v Ženeve. Slovenská republika je jej členom od svojho vzniku. Plnenie trinástich medzinárodných priemyselnoprávnych aktov garantuje svojimi činnosťami Úrad priemyselného vlastníctva SR. V Európe pôsobia v priemyselnoprávnej ochrane medzinárodné inštitúcie, ktorými sú Európska patentová organizácia (EPO) so sídlom v Mníchove a Úrad pre harmonizáciu vnútorného trhu (ochranné známky a dizajny) (OHIM) so sídlom v španielskom Alicante. Súčasťou Európskej patentovej organizácie je Európsky patentový Úrad priemyselného vlastníctva SR, ktorý okrem hlavného sídla v Mníchove má filiálky v Haagu, Berlíne a vo Viedni.

Vladimír Turanský

do rastra

„Ľudský génius je zdrojom všetkých umeleckých diel a vynálezov. Povinnosťou štátu je ochrana umenia a vynálezov.“

Arpád Bogsch, generálny riaditeľ WIPO, 1973 - 1997

tabuľka

Prihlášky patentov a vzorov

1993 1996 1999 2002

Patenty (domáci prihlasovatelia) 282 195 215 259

Prihlášky úžitkových vzorov 294 440 351 377

Zdroj: ÚPV

Počasie

Na území Slovenska očakávame prevládanie všeobecne nepriaznivých účinkov počasia miernej intenzity. Predpokladáme pretrvávanie ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti, ako aj ťažkosti u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím. Zhoršený je priebeh ochorení dýchacieho systému (zvýšená frekvencia dýchavičnosti, astmatických záchvatov), nižšia je telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšený je sklon k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom.Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí u citlivých ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené a miestami slabý dážď najmä v západnej polovici územia. Od 1600 m, večer na západe už od 500 m sneženie. Najvyššia teplota 1 až 6 stupňov. Slabý premenlivý, na západe večer severozápadný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne.n Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie. Nočná teplota 0 až -4, denná teplota -3 až 1 stupeň.n V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami snehové prehánky. Veterno. Chladno. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách okolo -10, denná teplota -5 až -1 stupeň.n Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdampolooblačno2
Aténypolojasno11
Belehradoblačno6
Berlínzamračené0
Bratislavadážď3
Bruselpolooblačno1
Budapešťzamračené3
Bukurešťdážď2
Frankfurtzamračené0
Helsinkipolojasno-3
Istanbulzamračené11
Kodaňjasno-1
Kyjevdážď0
Lisabondážď10
Londýnoblačno3
Madridpolojasno2
Moskvasneženie-2
Oslopolojasno1
Parížpolooblačno2
Prahasneženie0
Rímdážď10
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno0
Varšavasneženie0
Viedeňdážď2
Záhrebdážď2
Ženevazamračené0

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.