Hospodársky denník
USD32,92 Sk
EUR41,161 Sk
CHF26,377 Sk
CZK1,265 Sk
  Streda  31.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pribudli ďalšie

Rozporuplnú ekologickú bilanciu roka 2003 prezentovala nedávno vo Frankfurte nad Mohanom nemecká sekcia Svetového fondu na ochranu prírody (WWF). Na jednej strane sa do prvých troch z celkom deviatich tried červeného zoznamu najviac ohrozených druhov rastlín a živočíchov zaradilo o 1092 druhov viac ako vlani (teraz ich je 12 259). Podarilo sa však zaznamenať aj čiastkové úspechy pri ochrane vzácnych zvierat. S obavami sledoval WWF najmä znečisťovanie svetových morí ropou a nadmerný výlov rýb. Negatívom je skutočnosť, že pre pokračujúce pytliactvo žije v Ázii a Afrike už iba 13 000 z niekdajšieho milióna nosorožcov. Dramaticky sa znížil (z 30 000 na 1300) aj počet hrochov v Konžskej republike, ktoré sú lovené najmä pre svoje kly. V Nórsku zabili bezohľadní poľovníci toľko rysov, že vo voľnej prírode ich žije iba 350 kusov. Ropovody a ťažobné veže zasa ohrozujú východopacifického vráskavca sivého, ktorého populácia má necelých 100 jedincov.

Pozitívnym smerom sa podľa WWF uberá ochrana ľadového medveďa. Od podpísania príslušnej dohody v roku 1973 stúpol počet medveďov z 10 000 na 22 000. Darí sa pomáhať asi 300 000 delfínom a veľrybám, pretože jedenásť tichomorských štátov vyhlásilo oblasť s rozlohou 18 miliónov štvorcových kilometrov za ochrannú zónu. Chránené oblasti s plochou 33 400 štvorcových kilometrov vznikli aj pre čínsku pandu.

Ropa a ropné produkty najviac znečisťujú Severné a Baltické more. Do Severného mora vytečie v dôsledku nehôd tankerov a ilegálneho čistenia lodí ročne 260 000 ton ropy. Baltické more pojme každý rok 60 000 ton ropy. Do Stredozemného mora sa podľa štúdie WWF dostanú dokonca tri milióny ton ropy.

WWF varuje, že 75 percent stavov rýb trpí nadmerným výlovom alebo je zdecimovaných na existenčnú hranicu. Súčasne sa čoraz viac rýb produkuje v tzv. akvakultúrach. Paradoxom pritom je, že na kilogram akvakultúrnej ryby sa spotrebujú štyri kilogramy živej ryby.

(TASR)

Počasie

Na území Slovenska očakávame prevládanie všeobecne nepriaznivých účinkov počasia miernej intenzity. Predpokladáme pretrvávanie ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti, ako aj ťažkosti u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím. Zhoršený je priebeh ochorení dýchacieho systému (zvýšená frekvencia dýchavičnosti, astmatických záchvatov), nižšia je telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšený je sklon k nervozite, predráždenosti, depresii a celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom.Zajtra očakávame pretrvávanie zdravotných ťažkostí u citlivých ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené a miestami slabý dážď najmä v západnej polovici územia. Od 1600 m, večer na západe už od 500 m sneženie. Najvyššia teplota 1 až 6 stupňov. Slabý premenlivý, na západe večer severozápadný vietor 3 až 6 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne.n Vo štvrtok bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasné sneženie. Nočná teplota 0 až -4, denná teplota -3 až 1 stupeň.n V piatok bude polooblačno až oblačno a miestami snehové prehánky. Veterno. Chladno. Nočná teplota -4 až -8, v horských dolinách okolo -10, denná teplota -5 až -1 stupeň.n Slnko vyjde zajtra o 7.41 a zapadne o 16.07 hod.

Amsterdampolooblačno2
Aténypolojasno11
Belehradoblačno6
Berlínzamračené0
Bratislavadážď3
Bruselpolooblačno1
Budapešťzamračené3
Bukurešťdážď2
Frankfurtzamračené0
Helsinkipolojasno-3
Istanbulzamračené11
Kodaňjasno-1
Kyjevdážď0
Lisabondážď10
Londýnoblačno3
Madridpolojasno2
Moskvasneženie-2
Oslopolojasno1
Parížpolooblačno2
Prahasneženie0
Rímdážď10
Sofiadážď3
Štokholmpolojasno0
Varšavasneženie0
Viedeňdážď2
Záhrebdážď2
Ženevazamračené0

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.