Hospodársky denník
USD33,961 Sk
EUR41,094 Sk
CHF26,387 Sk
CZK1,268 Sk
  Štvrtok  4.Decembra 2003

DÁ SA Z TOHO VYŽIŤ, ALE NIE ŽIŤ

Pokus poslankyne Anny Záborskej, ktorým reagovala na výzvu rozhlasovej poslucháčky, aby skúsila žiť zo sumy blízkej životnému minimu, sa skončil neúspechom. Nepodarilo sa jej žiť jeden mesiac zo 4500 Sk, aj keď základ jej stravy tvorili suché rožky. „Dá sa z toho vyžiť, ale nie žiť,“ povedala po tom, čo minula na stravu o 48,50 Sk viac, ako si pôvodne vyhradila a 500 korún dokázala ušetriť len preto, že si 100 korún požičala od rodiny, nebola u lekára, nekupovala nič na ošatenie ani dary pre príslušníkov rodiny, nepoužila poštové služby a nič si nepotrebovala dať opraviť. Pritom však je 4500 korún suma priam kráľovská oproti tomu, z čoho musia neraz vyžiť domácnosti slabšie zarábajúcich, nezamestnaných, dôchodcov alebo dokonca i mladé rodiny s jedným príjmom. Z Mikrocenzu 2003, v ktorom Štatistický úrad SR zisťoval štruktúru a úroveň príjmov domácností, vyplýva, že takmer 370-tisíc z 1,78 milión domácností SR malo nižší príjem ako 4600 Sk na jedného svojho člena, ale len 179-tisíc domácností má vyšší príjem na osobu ako 10-tisíc Sk. Znamená to, že viac ako pätina domácností musí vyžiť z podobnej a nižšej sumy, ako sa pokúšala poslankyňa. Dodajme, že ide o príjmy prevažne pracovné, sociálne predstavujú vo všeobecnosti ani nie štvrtinu príjmov, v čom sú započítané aj starobné dôchodky. Dokonca aj v domácnostiach nezamestnaných je zo sumy 4075 korún na člena domácnosti 1493 Sk príjem z pracovnej činnosti.

Životné minimum je od 1. júla tohto roka stanovené na 4210 Sk pre plnoletú osobu, 2940 Sk pre ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú osobu alebo zaopatrené neplnoleté dieťa a 1910 Sk pre nezaopatrené dieťa. Lenže dávka v hmotnej núdzi bude od budúceho roka len 1450 Sk mesačne pre jednotlivca a 2530 Sk pre bezdetnú dvojicu. Dvojica s deťmi dostane od štátu 3210 Sk, ak je detí viac ako štyri - 4210 Sk. Jednotlivec, osamelý rodič s deťmi bude mať nárok na 2160 Sk, ak má v starostlivosti viac ako štyri deti tak 3160 Sk. Pravda, k tomu treba rátať rodinné prídavky po 500 Sk na každé dieťa, v prípade, že ide o pracujúce osoby aj 400-korunový bonus na každé dieťa. Ak ide o tehotnú ženu, zvyšuje sa dávka „až“ o 350 korún. Za to si prilepší mliečnymi výrobkami a ovocím... Je pravda, že príjem od štátu si môžu ľudia zvýšiť aj tzv. motivačným príspevkom (ak sa budú usilovať nájsť si prácu alebo vykonávať drobné práce pre obec alebo v prospech komunity, nadácie a pod.) vo forme jednej tisíckorunáčky. Otázkou však je, kedy sa dostane ponuka a dopyt na trhu práce do rovnováhy, aby stimulácia zarábať si na živobytie prácou sa stala realizovateľnou všade a pre každého.

Vráťme sa však k poslankyni A. Záborskej, ktorá celý november rátala každú korunu, čo jej umožnilo pochopiť, v akom neprestajnom strese žijú ľudia, ktorí jednoducho viac nemajú. Nielenže si nemôžu dovoliť plánovať dovolenku a nemajú na lístok do kina, ale si na seba ani nekúpia nič nové. Sú radi, keď im niečo ponúkne charita, prípadne nájdu pri kontajneri. Nákup topánok na trhovisku je pre nich sviatkom a potraviny kupujú zásadne v akciách a tie najlacnejšie druhy. Logickým vyústením jej pokusu by bola snaha pátrať po riešení problému ľudí, s ktorými bola mesiac spriaznená. A mali by nasledovať návrhy nových zákonov, ktoré by zlepšili postavenie chudobných a ktoré by mali zabrániť rozrastaniu sa tejto skupiny občanov. Poslankyňa A. Záborská však neprekročila svoj tieň. Ako povedala, po skončení uplynulého mesiaca sa jej zmocnil pocit slobody, že nemusí premýšľať nad každou korunou pri nákupe a keďže má rada sladké, ako prvé si kúpila zákusok. Aj sa priznala, že vzhľadom na koaličné dohody nemieni iniciovať zvýšenie životného minima. Zrejme ani žiadne iné nové zákony. Anna Záborská sa však rozhodla, že päť percent zo svojho základného platu bude trvalým príkazom poskytovať azylovému domu v Rajci, kde žijú ženy v núdzi. Je to chvályhodné. To by však mohla urobiť, aj keby nebola poslankyňou. Poslanecký mandát jej dáva zákonodarnú moc, a tú by mala po svojej minulomesačnej skúsenosti využiť. A nie iba vychutnávať sladkú slobodu solventných.

Zuzana Krútka

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.