Hospodársky denník
USD33,961 Sk
EUR41,094 Sk
CHF26,387 Sk
CZK1,268 Sk
  Štvrtok  4.Decembra 2003

Nespokojní výrobcovia tepla

Nové ceny tepelnej energie opäť raz vznikajú v časovej tiesni

Výrobcovia tepelnej energie to v závere roka určite nemajú ľahké. Očakáva sa od nich, aby pre budúci rok stanovili nové ceny, pritom však pri týchto kalkuláciách musia vychádzať často len z nepriamych a zo sprostredkovaných podkladov o cenách vstupných nosičov energií. Dozvedajú sa o nich napríklad z internetových stránok dodávateľov energií, a pokiaľ ide o vodné a stočné, čo do procesu cenotvorby vstupuje v rámci dodávok teplej vody, musia výrobcovia tepla vychádzať len z odhadov a prognóz. Podľa platného výnosu č. 3 Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý bol zverejnený niekedy v polovici októbra, mali výrobcovia tepla nahlásiť návrh cien na budúci rok do konca októbra. Aby však ich kalkulácie mali reálnu podobu, museli by zavčasu poznať aj všetky vstupné náklady. Okrem toho pre výhrady v medzirezortnom pripomienkovaní nebola schválená novela tohto výnosu, ktorá mala odstrániť niektoré nedostatky. Kedy bude skutočne platiť, nikto zatiaľ nevie, a rovnako ani to, či sa ceny budú podľa nového výnosu napokon prerábať alebo nie.

V každom prípade proces stanovovania cien na budúci rok je podľa názoru Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) termínovo nezvládnutý. Nové čísla by mali platiť už od 1. januára, pričom však jednotlivé spoločnosti dávajú v súčasnosti v podstate len prepočítané návrhy. Obavy výrobcov tepla, aby nové ceny boli skutočne stanovené k 1. januáru, sú preto dosť opodstatnené. U výrobcov tepla musia návrhy prejsť ešte ich príslušnými orgánmi, a to je proces, ktorý sa tiež nedá zvládnuť zo dňa na deň. Osobitným problémom je v tejto súvislosti centrálne zásobovanie teplom, otázka veľkých teplární, kde sa cena skladá stavebnicovo ako súčet kalkulácií teplárne a dodávateľa energie. Predpokladá sa, že nová cena tepla z centrálnych zdrojov bude objektívne vyššia o 7 až 8 percent. Otvorenou je otázka konkurencieschopnosti väčších výrobcov voči lokálnym kotolniam, kde podľa predsedu predstavenstva SZVT Ing. Miroslava Obšivaného nie sú zatiaľ presne definované a objektívne stanovené ceny najmä pre skupinu malých a stredne veľkých odberateľov. Rozdiel medzi jednotlivými kategóriami nie je ešte taký, aby vystihoval výhody veľkoodberu a nie je vylúčené, že k pohybu cien, aj keď už nie výraznému, dôjde aj po vstupe do Európskej únie.

Producenti tepla musia ďalej rátať aj s celkovým poklesom odberov, a tým aj výroby tepelnej energie. Vyplýva z racionálneho správania sa odberateľov, predovšetkým z procesu utepľovania objektov. Na základe toho výroba tepla klesá u nás ročne o dve až päť percent. Odberatelia jednoznačne začínajú s tepelnou energiou šetriť, na druhej strane to však určitým spôsobom zvyšuje jednotkovú cenu tepla, pretože na ňu vplývajú fixné náklady. Odberateľov sa to však nemalo nijako dotknúť. Síce zaplatia trocha vyššiu jednotkovú cenu, celkový odber je však nižší a vykazuje celkovú úsporu.

Peter Farárik

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.