Hospodársky denník
USD33,961 Sk
EUR41,094 Sk
CHF26,387 Sk
CZK1,268 Sk
  Štvrtok  4.Decembra 2003

Nechceme byť len investičným rajom

V posledných dňoch sa v zahraničných médiách v súvislosti so Slovenskom podozrivo často skloňuje slovo raj. Kým podľa novinových titulkov popredných nemeckých, rakúskych či maďarských denníkov bude SR vďaka chystaným reformám daňovým a investičným rajom v strede Európy, väčšina Slovákov svoj život rajským určite nenazve.

Podľa agentúry TASR nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung vo svojom stredajšom vydaní informuje o našej daňovej reforme, pričom Slovensko označuje ako budúci investičný raj. Investori by sa k nám mali hrnúť vďaka pripravovanému zákonu o 19-percentnej rovnej dani, ktorý len nedávno vetoval prezident Rudolf Schuster a znova sa tak vrátil do parlamentu. Rovná daň má nahradiť doterajší pomerne zložitý systém zdaňovania najmä fyzických osôb a spolu s jednotnou 19-percentnou sadzbou dane z pridanej hodnoty tvorí základ slovenskej daňovej reformy.

V zahraničí reformné kroky terajšieho ministra financií Ivana Mikloša vyvolali veľký ohlas a sú považované prinajmenšom za zaujímavý experiment. Podľa českých analytikov je rovná 19-percentná daň hodená rukavica vláde Vladimíra Špidlu. Tá nakoniec po hrozbách niektorých domácich firiem o presťahovaní svojich centrál z Česka na Slovensko s nie veľkým nadšením pristúpila k postupnému znižovaniu dane z príjmov právnických osôb. V roku 2006 by sa daňové zaťaženie firiem v Česku malo dostať z dnešnej úrovne 31 % len na 24 %. V obavách o presun investícií na Slovensko aj Maďarsko a Poľsko sľubujú znížiť daňové zaťaženie podnikateľských subjektov. O tri roky by mali byť firmy v Poľsku zdaňované 19 percentami a v Maďarsku už len 12 percentami.

Kým zahraničie pozorne sleduje vývoj reforiem, u nás opozícia a obyvateľstvo nie sú súčasným vývojom príliš nadšení. Daňové zaťaženie sa presúva z priamych daní na nepriame, čo znamená, že výpadok v príjmoch štátneho rozpočtu, spôsobený rovnou daňou, nakoniec zaplatia spotrebitelia. V podobnom duchu sa podľa TASR nedávno pre maďarský ľavicovo-liberálny denník Népszabadság vyjadril minister financií Ivan Mikloš. Podľa neho kým doterajší daňový systém zaťažoval predovšetkým výrobu, nová norma zaťaží daňou v prvom rade spotrebu, pričom bude stimulovať výrobu. Tým môže významne klesnúť aj terajšia 14-percentná miera nezamestnanosti.

Takáto daňová reforma v najväčšej miere postihne strednú vrstvu a podľa denníka Handelsblat v konečnom dôsledku prehĺbi rozdiel v príjmoch medzi východom a stredom krajiny na jednej strane a západom Slovenska a Bratislavou na druhej strane. Aj preto sa Ivan Mikloš a vlastne celá vláda medzi obyvateľstvom netešia príliš veľkej popularite. Po 12 rokoch makroekonomických pokusov a omylov obyvatelia Slovenska už totiž netrpia prílišným nadšením a optimizmom z reforiem. Zrejme chcú, aby Slovensko nebolo len investičným rajom. Na to si však v najlepšom prípade budeme musieť ešte nejaký ten rok počkať.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.