Hospodársky denník
USD34,075 Sk
EUR41,096 Sk
CHF26,375 Sk
CZK1,271 Sk
  Piatok  5.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Všetky práce v duchu zmlúv

Takmer polovica firiem hlási pokles svojej stavebnej aktivity

Vo vývoji indikátora dôvery v stavebníctve sa v novembri prejavilo zhoršenie, keď jeho hodnota medzimesačne klesla o štyri percentuálne body na - 20 bodov. Na takomto vývoji sa podpísalo negatívnejšie hodnotenie súčasnej úrovne dopytu po stavebnej produkcii a očakávaný pokles stavu zamestnanosti. Úroveň súčasného dopytu po stavebnej produkcii sa opäť mierne zhoršila o štyri percentuálne body. Jedným z hlavných problémov je nedostatok finančných prostriedkov na strane potenciálnych zadávateľov stavieb. Napriek problémom, s ktorými zápasia najmä menšie stavebné firmy, rast stavebnej aktivity zaznamenali najmä firmy s počtom zamestnancov vyšším ako 500 a firmy zamerané na výstavbu inžinierskych stavieb. O vybraných otázkach spojených s obavami stavbárov sme hovorili s viceprezidentom Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Ing. Františkom Hirnerom, ktorý v tejto súvislosti okrem iného zdôraznil: „Podľa prieskumov stavebná aktivita by mala v budúcich troch mesiacoch klesnúť až v 44 percentách firiem. Obávame sa aj rastu cien stavebnej produkcie v súvislosti s cenovými a daňovými úpravami. S ich zvýšením v nasledujúcich troch mesiacoch ráta až 40 % respondentov. Podľa prognóz podnikov zamestnanosť v stavebníctve v najbližších troch mesiacoch klesne o štyri percentuálne body a manažéri až v 43 % podnikoch uvažujú, že znížia počet zamestnancov. K redukcii zamestnanosti pritom príde najmä vo firmách s počtom zamestnancov menším ako dvadsať. Najvýraznejší faktor, ktorý obmedzuje rast

stavebnej produkcie,

je pritom naďalej nízky dopyt po stavebných prácach a vo finančných obmedzeniach. Sťažuje sa na to až tretina firiem. Z regionálneho hľadiska je najhoršia situácia v získavaní zákaziek v Prešovskom kraji.“

Súčasnosť naznačuje, že aj v stavebníctve bude zrejme naďalej dochádzať ku koncentrácii. Veď firmy, ktoré zamestnávajú nad 500 zamestnancov, zatiaľ dokážu prekonať aj súčasné negatívne ekonomické vplyvy. ZIPP Bratislava, ktorej generálnym riaditeľom je viceprezident Zväzu stavebných podnikateľov František Hirner, za deväť mesiacov zaznamenala výnosy vo výške takmer 5,5 mld. Sk a kladný hospodársky výsledok pred zdanením dosiahol výšku takmer 350 mil. Sk. V čom sa skrývajú úspechy väčších firiem? „Nemôžem vravieť za všetky väčšie firmy, ale v našom prípade je to dôsledok toho, že sme dokázali získať dôveru domácich, ale aj zahraničných investorov. Je pre nás už absolútnou samozrejmosťou, že všetky práce robíme presne

v duchu zmlúv,

v prvotriednej kvalite a v dohodnutých termínoch. Aj preto sa nám darí nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, či už v Česku, Nemecku, Rakúsku alebo na Ukrajine. Na druhej strane aj my vyhľadávame investorov, ktorí sú solventní a vedia, že v nás budú mať kvalitného dodávateľa. Veľa sa vraví o východiskách zo súčasného nedobrého stavu slovenského stavebníctva. Nevidím cestu v ďalšom znižovaní počtu firiem, pretože ich počet je zrejme už dostatočne nízky, veď za posledné roky odišlo zo stavebníctva približne 15-tisíc zamestnancov. Žiaľ, slovenský stavebný trh je malý. Na porovnanie, v Česku investujú ročne približne 300 miliárd korún, na Slovensku je to okolo 75 - 80 miliónov korún. Jednoducho, stavbárska práca tu chýba. Verím, že náš vstup do Európskej únie pomôže zatraktívniť slovenský investičný trh a budeme z toho profitovať aj my, stavbári. Najlepšie to vidieť na investovaní v automobilovom priemysle u nás, v sklárskom priemysle napríklad v Sklo.plaste Trnava atď. Veľké rezervy sú aj v infraštrukturálnych projektoch, keďže sa utlmila napríklad výstavba diaľnic.“

Jozef Kunik

Počasie

Na našom území očakávame mierne dráždivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku, prípadne k anginóznym ťažkostiam. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra predpokladáme zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia. Častejší môže byť výskyt ťažkostí pri ochoreniach srdcovo-cievneho aj dýchacieho systému. Znížiť sa môže výkonnosť a schopnosť sústredenia.(zč)

n Dnes bude prevažne zamračené a hmlisto, ojedinele mrholenie. Popoludní miestami zmenšená oblačnosť. Najvyššia teplota 2 až 6, za slnečného počasia okolo 8 stupňov. Slabý premenlivý, popoludní na juhozápade severozápadný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 8 stupňov.n V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie, alebo snehové prehánky, v nížinách spočiatku občasný dážď. Ochladenie. Nočná teplota 0 až -4, pri prechodne zmenšenej oblačnosti okolo -6 stupňov, denná 1 až 5 stupňov, na severe miestami slabý celodenný mráz.n V nedeľu bude polooblačno až oblačno a lokálne snehové prehánky. Veterno. Chladno. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách okolo -9 stupňov, denná -2 až 2, na severe miestami okolo -4 stupne. n Slnko vyjde zajtra o 7.26 a zapadne o 15.57 hod.

Amsterdamdážď9
Atényoblačno15
Belehradoblačno11
Berlínhmlisto6
Bratislavazamračené7
Bruseloblačno10
Budapešťzamračené8
Bukurešťzamračené8
Frankfurtpolooblačno7
Helsinkisnehové prehánky1
Istanbuloblačno11
Kodaňprehánky8
Kyjevzamračené5
Lisabondážď13
Londýnoblačno10
Madriddážď10
Moskvazamračené-1
Oslooblačno1
Parížoblačno11
Prahazamračené6
Rímpolojasno17
Sofiahmla7
Štokholmoblačno3
Varšavaprehánky5
Viedeňzamračené7
Záhrebzamračené6
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.