Hospodársky denník
USD34,075 Sk
EUR41,096 Sk
CHF26,375 Sk
CZK1,271 Sk
  Piatok  5.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Mochovce môžu byť vzorom

Rádioaktivita je jasne menšia ako dostávame zo svojho okolia

Vypúšťanie rádioaktívnych látok (RAL) sú nevyhnutným sprievodným javom prevádzky každej atómovej elektrárne, a teda aj Mochoviec. Ich veľkosť však nemôže byť ľubovoľná, je obmedzená rozhodnutím Hlavného hygienika Slovenskej republiky formou ročných limitov na vypustené množstvo rádioaktivity. Vplyv vypúšťania na obyvateľstvo je tiež obmedzený vyhláškou ministerstva zdravotníctva, ktorá hovorí, že ročný limit efektívnej dávky pre jednotlivca z obyvateľstva pri vypúšťaní plynných a kvapalných rádioaktívnych látok do životného prostredia z jadrových zariadení nesmie prekročiť efektívnu dávku 0,25 mSv. V elektrárňach Mochovce sa sleduje toto vypúšťanie do ovzdušia cez ventilačný komín a kvapalných do rieky Hron. Vo ventilačnom komíne sa merajú rádioaktívne aerosóly, vzácne plyny, jód 131 l, trícium 3H a stronciá 89Sr a 90Sr. Z meraných hodnôt sa vypočítava suma (bilancia) vypustenej aktivity a porovnáva s predpísanými limitnými hodnotami. Počas prevádzky Mochoviec od jej spustenia až po dnes sú tieto hodnoty na veľmi nízkej úrovni a predstavujú zlomky z čerpania povoleného ročného limitu pre vypúšťanie. Dokumentujú to aj výsledky bilancovania za rok 2001, keď percento čerpania z povoleného ročného limitu bolo pri plynných rádioaktívnych látkach pre vzácne plyny 0,31 %, jód 131I 0,022 % a aerosóly 0,01 %.

Kvapalné rádioaktívne látky sa merajú ešte pred ich vypustením. Podľa nameranej hodnoty rádioaktivity v nich, v porovnaní s povolenými hodnotami pre ich vypustenie, sa buď vracajú späť do prevádzky elektrárne, alebo sa čistia v špeciálnej stanici či priamo vypúšťajú do Hrona. V tomto vypúšťaní sa meria rádioaktivita trícia 3H a rádioaktivita koróznych a štiepnych látok. Ročná suma vypustenej rádioaktivity sa počas prevádzkovania postupne zvyšovala a dosiahla svoje očakávané ročné hodnoty. Prax ukazuje, že veľkosť vypúšťanej rádioaktivity z Mochoviec je na takej nízkej úrovni, že jej vplyv na okolie nie je priamo merateľný a dá sa len ohodnotiť pomocou matematického výpočtu. Na základe údajov o veľkosti vypustenej rádioaktivity plynných a kvapalných rádioaktívnych látok, ďalej meteorologických, geografických a demografických údajov sa vypočítava odhad dávkovej záťaže obyvateľov žijúcich v okolí atómovej elektrárne. Výpočty ukazujú, že oblasti s najvyššími hodnotami ročných efektívnych dávok sú v smere juhovýchod a severozápad od areálu jadrovej elektrárne Mochovce, teda v smere prevládajúcich vetrov a v smere toku rieky. Oblasť s najvyššou hodnotou vypočítanej ročnej efektívnej dávky je oblasť pri obci Nový Tekov, kde bola dávka za rok 2001 vypočítaná na hodnotu 0,0006 mSv, čo je 0,24 % z povoleného ročného limitu.

Z hľadiska ochrany zdravia obyvateľstva je maximálna hodnota vypočítanej ročnej efektívnej dávky (0,0006 mSv) pre jednotlivca zanedbateľná v porovnaní s ročným limitom pre jednotlivca z obyvateľstva (0,25 mSv) a je mnohonásobne nižšia, než je radiačná záťaž obyvateľstva spôsobená prirodzeným pozadím (dávka od žiarenia z vesmíru a od pôdy je na úrovni 0,65 mSv, vnútorné ožiarenie tela od prírodných rádioaktívnych látok 0,3 mSv) či inými umelými zdrojmi (stavebné materiály spôsobujú priemernú efektívnu dávku z ožiarenia na úrovni 1,2 mSv, lekárske diagnostické vyšetrenia 0,6 mSv, sledovanie televízie 0,02 mSv.). Výsledky kontroly vypúšťaných rádioaktívnych látok z atómovej elektrárne Mochovce do okolia dokumentujú, že množstvo vypustených látok od uvedenia elektrárne do prevádzky sú hlboko pod stanovenými limitmi a ich rádiologický vplyv na obyvateľstvo je zanedbateľný.

RNDr. Pavol Chylý

Počasie

Na našom území očakávame mierne dráždivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Zvyšovanie tonusu u vegetatívne labilných osôb s nízkym tlakom krvi, ktoré môžu byť výkonnejšie a aktívnejšie. Intenzívnejšie sú ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä reumatického pôvodu. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, výraznejšie pri ochoreniach krčnej chrbtice. Je sklon k depresívnym stavom a k zvýšeniu krvného tlaku, prípadne k anginóznym ťažkostiam. Zhoršiť sa môže priebeh ekzematóznych kožných ochorení.Zajtra predpokladáme zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia. Častejší môže byť výskyt ťažkostí pri ochoreniach srdcovo-cievneho aj dýchacieho systému. Znížiť sa môže výkonnosť a schopnosť sústredenia.(zč)

n Dnes bude prevažne zamračené a hmlisto, ojedinele mrholenie. Popoludní miestami zmenšená oblačnosť. Najvyššia teplota 2 až 6, za slnečného počasia okolo 8 stupňov. Slabý premenlivý, popoludní na juhozápade severozápadný vietor 2 až 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 8 stupňov.n V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie, alebo snehové prehánky, v nížinách spočiatku občasný dážď. Ochladenie. Nočná teplota 0 až -4, pri prechodne zmenšenej oblačnosti okolo -6 stupňov, denná 1 až 5 stupňov, na severe miestami slabý celodenný mráz.n V nedeľu bude polooblačno až oblačno a lokálne snehové prehánky. Veterno. Chladno. Nočná teplota -2 až -6, v horských dolinách okolo -9 stupňov, denná -2 až 2, na severe miestami okolo -4 stupne. n Slnko vyjde zajtra o 7.26 a zapadne o 15.57 hod.

Amsterdamdážď9
Atényoblačno15
Belehradoblačno11
Berlínhmlisto6
Bratislavazamračené7
Bruseloblačno10
Budapešťzamračené8
Bukurešťzamračené8
Frankfurtpolooblačno7
Helsinkisnehové prehánky1
Istanbuloblačno11
Kodaňprehánky8
Kyjevzamračené5
Lisabondážď13
Londýnoblačno10
Madriddážď10
Moskvazamračené-1
Oslooblačno1
Parížoblačno11
Prahazamračené6
Rímpolojasno17
Sofiahmla7
Štokholmoblačno3
Varšavaprehánky5
Viedeňzamračené7
Záhrebzamračené6
Ženevaoblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.