Hospodársky denník
USD33,739 Sk
EUR41,091 Sk
CHF26,513 Sk
CZK1,273 Sk
  Utorok  9.Decembra 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Na služby si treba zarobiť

Komentuje Eleonóra Bujačková

Často diskutujeme o úlohe sektora služieb (či terciárnej sféry) v stagnujúcom slovenskom hospodárstve. Objavujú sa dokonca aj názory, že rýchly prechod na ekonomiku služieb predstavuje optimálnu cestu (či nádejnú stratégiu) pre ekonomiku, ktorá stráca pod tlakmi globálnej konkurencie svoje poľnohospodárstvo a priemysel. Často sa argumentuje tým, že vyspelé spoločnosti majú vysoký podiel celkovej zamestnanosti v službách: USA viac ako 70 percent, Nemecko 61 percent atď. Prečo teda nepresunúť aj slovenskú zamestnanosť čo najrýchlejšie do služieb? Prečo sa však zatiaľ ani jedna krajina na svete nevydala dobrovoľne a úspešne touto nádejnou cestou? Odpoveď je ľahká. Všetky vyspelé krajiny ako USA, Nemecko či Japonsko si môžu rozsiahle sektory služieb dovoliť iba preto, že sú podporované najproduktívnejším poľnohospodárstvom a priemyslom na svete, teda vôbec nie preto, že by svoje poľnohospodárstvo a priemysel „odpísali“. V USA je v poľnohospodárstve zamestnané iba 1,5 % celkovej pracovnej sily. Táto skupina je schopná živiť nielen celé obyvateľstvo USA, ale najmenej ešte jednu rovnako veľkú krajinu. Prečo je americké poľnohospodárstvo také produktívne? Jednoducho preto, že má vysokú automatizáciu, špičkové znalosti a efektívnu distribučnú sieť. Potraviny sú najlacnejšou a stále klesajúcou položkou amerických rodinných rozpočtov. Preto si USA môžu dovoliť rozsiahle služby. Rovnako je to aj s priemyslom, ktorý zamestnáva okolo 20 percent celkovej pracovnej sily. Priemyselné výrobky sú druhou najlacnejšou položkou domáceho rozpočtu. Preto si USA môžu dovoliť rozsiahlu a najdrahšiu položku - služby.

U nás dnes dochádza k procesom práve opačným. Produktivita v poľnohospodárstve i priemysle nerastie, v lepšom prípade stagnuje, produkty často nie sú schopné konkurencie. Služby teda nie sú založené na spoľahlivom fundamente poľnohospodárstva a priemyslu svetovej triedy. To, že v Číne jazdí veľa rikší ešte nerobí z Číny spoločnosť služieb. To, že je v SR veľa služieb (spojených s činnosťou zahraničných podnikov) ešte nerobí zo Slovenska spoločnosť služieb. Inými slovami, vážme si svojich sedliakov, roľníkov, vážme si svojich výrobcov, vážme si všetkých, ktorí niečo robia, niečo vytvárajú a niečo vedia. Ich produktivita je základom nášho blahobytu. Ich produktivita umožní rozvoj služieb, a čo viac - ich produktivita za tieto služby zaplatí. Čo sú platné služby, na ktoré nie sú peniaze.

Poľnohospodárstvu a priemyslu treba umožniť, aby mohli nepretržite a intenzívne zvyšovať produktivitu a konkurencieschopnosť. Iba tak si budeme môcť dovoliť plnú škálu služieb, ktoré dnes moderný svet ľuďom ponúka. Tvrdenie a nádeje, že sa staneme spoločnosťou služieb bez vysoko produktívneho priemyslu a poľnohospodárstva, sú naivné. Musíme začať od piky: od poľnohospodárstva, jeho modernizácie a sproduktívnenia, k priemyselnej kvalite a konkurencieschopnosti až konečne k službám a ich novej úlohe vo vzrastajúcej, nie klesajúcej životnej úrovni rastovej ekonomiky.

Počasie

Na našom území prevládajú priaznivé účinky počasia, najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Zvýšené podráždenie chladom v ranných hodinách však sa môže zvýšiť zdravotné ťažkosti u ľudí s ochoreniami srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, výraznejšie na miestach so zhoršenými podmienkami na rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať bolesťami hlavy zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu. Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. Zrána ojedinele hmla. Najvyššia teplota 1 až 6 stupňov, na severe miestami slabý celodenný mráz. Slabý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m +2 stupne. n V stredu bude jasno až polojasno. Ráno miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -3 až -7, v dolinách miestami okolo -9, denná +2 až +6 stupňov.Vo štvrtok bude polojasno, ráno miestami hmla. Vo východnej polovici krajiny časom až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota -1 až -5, v dolinách miestami až -7, denná +2 až +6 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.29 a zapadne o 15.57 hod.

Amsterdamjasno3
Aténypolooblačno17
Belehradjasno5
Berlínjasno3
Bratislavajasno4
Bruseljasno3
Budapešťjasno4
Bukurešťpolojasno3
Dublinpolojasno6
Frankfurtjasno3
Helsinkizamračené1
Istanbulzamračené9
Kodaňpolooblačno5
Kyjevpolojasno0
Lisabondážď15
Londýnjasno5
Madridoblačno13
Moskvazamračené-3
Oslodáž so snehom6
Parížjasno5
Prahajasno3
Rímdážď13
Sofiajasno4
Štokholmzamračené5
Varšavaoblačno2
Viedeňjasno4
Záhrebjasno5
Ženevajasno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.