Hospodársky denník
USD38,986 Sk
EUR41,939 Sk
CHF28,599 Sk
CZK1,322 Sk
  Pondelok  10.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dôchodky už pre mladých

Reforma si celkom určite vyžiada viacero nových zákonov

Koncepciu reformy dôchodkového zabezpečenia, ktorú pripravila predchádzajúca vláda, hodil minister Ľudovít Kaník do koša a v piatok predstavil novinárom novú. Zároveň ju posunul na medzirezortné pripomienkové konanie a do konca februára ju chce predložiť vláde SR. Ambíciou ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) je vyriešiť hlavné problémy súčasného dôchodkového systému: zvýšiť úroveň dôchodkov, zlikvidovať deficit sociálnej poisťovne a motivovať občana - jednotlivca, aby sa do dôchodkového systému zapojil. Dôchodkový systém má stáť, ako sa o tom uvažovalo aj v pôvodnej koncepcii, na troch pilieroch, ktoré minister Ľ. Kaník nazýva trojuholníkom stability.

1. Solidárny pilier, ktorý nadväzuje na doterajší pilier priebežného financovania, má zabezpečiť základný štandard a ochranu pred chudobou, nie náhradu príjmu. Výška dôchodku, ktorá sa z neho bude vyplácať, nebude závisieť od výšky príspevkov odvedených na dôchodkové zabezpečenie či od výšky zaplatených daní.

2. Sporivý pilier je najdôležitejší, ten zabezpečí občanovi náhradu príjmu. Bude to kapitalizačný pilier, ako sa pôvodne predpokladalo, avšak na sporivom, nie poistnom princípe. Jeho účastníci budú rovnako ako ich zamestnávatelia prispievať na osobné dôchodkové účty. Tento pilier bude fungovať na princípe zásluhovosti a k majetku na účte bude mať občan vlastnícke právo. Takto by mal byť motivovaný, aby sa nevyhýbal prispievať do systému alebo minimalizácii príspevkov doň (ako je to v súčasnosti).

3. Dobrovoľný pilier sa má reformou posilniť. Sem bude patriť ako dosiaľ doplnkové dôchodkové poistenie, ale aj životné poistenie v komerčných poisťovniach.

Realizácia koncepcie si vyžiada celý rad nových zákonov a ďalších legislatívnych noriem, ktoré mieni ministerstvo predkladať tak, aby sa mohli prijať do konca tohto roku. Zákony by mali nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka a v roku 2004, keď začnú fungovať jednotlivé segmenty nového dôchodkového systému, by si mali občania

začať sporiť

na osobné účty. Určite sa to bude týkať všetkých, ktorí začnú pracovať. Tí, ktorí už pracujú, budú mať na výber, či sa zapoja do nového systému alebo zostanú v priebežnom. Túto možnosť voľby predkladá MPSVR zatiaľ vo dvoch alternatívach: buď sa každý aktívny občan rozhodne sám, alebo sa prijmú isté obmedzenia podľa veku, čo by znamenalo, že do 35 rokov bude musieť vstúpiť do systému povinne a od 35 do 55 dobrovoľne - s uznaním nárokov vzniknutých do začiatku reformy, no starší budú musieť zostať v súčasnom systéme. Ten sa tiež má zmeniť. To zabezpečí nový zákon o sociálnom poistení, ktorý chce ministerstvo predstaviť do jedného mesiaca. Namiesto zákona o sociálnom poistení č. 413/2002 Z. z., ktorý schválil bývalý parlament 29. mája 2002 a jeho účinnosť sa zákonom č. 639/2002 posunula po tom, čo k pôvodnej verzii urobili 200 zmien, rozhodli sa radšej namiesto novelizácie pre nový zákon.

Otázka veku odchodu do dôchodku by už nemala hrať rolu. Len čo bude mať občan na svojom osobnom účte dosť prostriedkov na to, aby si mohol kúpiť v niektorej zo životných poisťovní valorizovanú (odloženú) doživotnú anuitu, (to bude jeho starobný dôchodok), môže sa slobodne rozhodnúť a odísť do dôchodku bez ohľadu na vek. Bude to jeho slobodné rozhodnutie. Ako informoval Ľ. Kaník, skúsenosti zo sveta hovoria, že po 40 rokoch sporenia pri 4-percentnom zhodnotení presahuje výška dôchodku 70 % poslednej mzdy občana a tak by to malo byť aj u nás. Otázka veku však zostane naďalej dôležitá pre tých, čo zostanú v súčasnom systéme a tých, ktorí napriek celoživotnej práci

nebudú mať

na svojom osobnom účte dosť prostriedkov na to, aby si mohli v niektorej zo životných poisťovní zakúpiť anuitu. Po minimálne 25 odpracovaných rokoch im však bude štát garantovať minimálny starobný dôchodok. Ten bude na základe nášho záväzku voči Medzinárodnej organizácii práce na úrovni 40 % priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve.

Odvody na poistenie by mali byť podstatne nižšie, ako je súčasných 28 % z poistného základu (platí zamestnanec + zamestnávateľ). Ráta sa s tým, že sadzba starobného dôchodkového sporenia bude predstavovať 10 % príjmu a ďalšie percentá sa budú odvádzať do Sociálnej poisťovne do súčasného priebežného a budúceho solidárneho piliera. Postupne, ako bude ubúdať dôchodcov vyplácaných zo súčasného systému, sa bude toto percento znižovať. Ako povedal štátny tajomník MPSVR SR Michal Horvát, úloha Sociálnej poisťovne pre sporivý pilier sa obmedzí na vedenie centrálneho registra prispievateľov, ktorý bude obsahovať

osobné účty

všetkých občanov. Dozor nad systémom bude mať nezávislá inštitúcia. Zatiaľ sú dve alternatívy - novozaložený orgán alebo Úrad pre finančný trh. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) budú spravovať dôchodkové aktíva v dôchodkových fondoch. Tieto fondy nebudú mať právnu subjektivitu. Správa majetku v dôchodkových fondoch bude môcť byť jediným predmetom podnikania DSS, ktoré budú môcť zakladať limitovaný počet fondov.

Bezpečnosť prostriedkov, ktoré si budú ľudia ukladať, je mimoriadne vážna a dôležitá. Sumy v penzijných fondoch budú obrovské a ich prípadný krach by znamenal nesmierny dosah na štátny rozpočet, veď hlavným garantom dôchodkového sporenia je štát. Je preto nevyhnutné eliminovať riziko defraudácie alebo znehodnotenia majetku stanovením pravidiel pre vznik a pôsobenie súkromných dôchodkových inštitúcií. Podľa Ivana Švejnu, generálneho riaditeľa sekcie sociálneho poistenia MPSVR SR, sa má poskytovanie licencií pre DSS viazať na splnenie konkrétnych podmienok s tým, že všetky by mali začať pôsobiť v tom istom čase a z rovnakej štartovacej čiary. Osobitná zákonná norma stanoví pravidlá na diverzifikované umiestňovanie aktív. Systém musí byť transparentný. K bezpečnosti majú prispieť aj depozitáre, v ktorých budú uschovávať majetok zhromaždený v dôchodkových fondoch. Tie neumožnia operácie v rozpore so zákonom. DSS bude povinne uzatvárať zmluvu s niektorým z depozitárov. Tými budú môcť byť len banky. Občania nemusia

mať obavy,

že budú mať málo informácií o reforme. Budúci rok bude zrejme v znamení reklamy DSS, ktoré budú lákať sporivcov, aby im zverili osud svojich budúcich dôchodkov.

Zuzana Krútka

Počasie

Počas dnešného dňa predpokladáme prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. Dobrá je telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia. Len v ranných hodinách na niektorých miestach pri zhoršení podmienok pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší je možnosť častejšieho výskytu zdravotných ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacích ciest. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím by sa mali vyhýbať nezvyčajnej fyzickej a psychickej námahe. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Možnosť chladovej záťaže. Zajtra predpokladáme prevládanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude prevažne polojasno, miestami až oblačno a ojedinele slabé sneženie. Ráno v nižších polohách miestami zamračené s nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najvyššia denná teplota -6 až -1, na juhozápade Slovenska okolo 1. Teplota na horách vo výške 1500 m vystúpi na -4 stupne. Prevažne severný vietor 2 až 5, na východe do 8 m/s. n V utorok bude polooblačno, miestami až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Ráno a odpoludnia v nižších polohách miestami hmla alebo zamračené s nízkou oblačnosťou, ktorá sa ojedinele môže udržať celý deň. Najnižšia nočná teplota -7 až -12, v dolinách a kotlinách miestami -14 až -19. Najvyššia denná teplota -6 až -1, pri slnečnom počasí miestami do 3 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno. Ráno a dopoludnia v nižších polohách hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele môže udržať celý deň. Najnižšia nočná teplota -8 až -13, v dolinách a kotlinách miestami -15 až -20, najvyššia denná teplota -5 až 0, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo -7 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.08 a zapadne o 17.05 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 2. 2003: Bratislava 99,08, Sliač 96,42, Košice 97,15, Poprad 91,66, za 7. 2. 2003: Bratislava 100,45, Sliač 97,90, Košice 98,75, Poprad 93,10, za 8. 2. 2003: Bratislava 100,71, Sliač 98,31, Košice 99,30, Poprad 93,65.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamjasno3
Atényoblačno9
Belehradpolojasno1
Berlínjasno 3
Bratislavapolojasno1
Bruselpolojasno5
Budapešťoblačno1
Bukurešťzamračené0
Frankfurtjasno2
Helsinkioblačno3
Istanbuldážď2
Kodaňoblačno2
Kyjevzamračené-6
Lisabondážď10
Londýnoblačno6
Madridjasno9
Moskvapolojasno-10
Osloprehánky2
Parížjasno7
Prahajasno 0
Rímpolojasno9
Sofiazamračené-1
Štokholmprehánky2
Varšavazamračené-2
Viedeňpolojasno1
Záhreboblačno2
Ženevaoblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.