Hospodársky denník
USD38,986 Sk
EUR41,939 Sk
CHF28,599 Sk
CZK1,322 Sk
  Pondelok  10.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Azyl vo Švajčiarsku?

Nemecko-francúzska iniciatíva

Šéfka švajčiarskej diplomacie Micheline Calmy-Reyová skúma možnosti, či jej neutrálna krajina môže ponúknuť azyl Saddámovi Husajnovi. Tento nápad aktívne podporil najvyšší predstaviteľ kantónu Wallis Thomas Burgener, ktorý vyhlásil, že jeho kantón by irackého predstaviteľa prichýlil, ak by tým prispel k mieru. Platná švajčiarska legislatíva umožňuje poskytnutie azylu iba bezúhonným občanom, ale na brehu Ženevského jazera našiel v minulosti útočisko už aj stredoafrický cisár Bokassa či exprezident Zaire Mobutu Sese Seko...

Čelní zbrojní inšpektori OSN včera pricestovali do Bagdadu na dvojdňové rozhodujúce rokovania s vedením krajiny o zintenzívnení spolupráce a vyriešení otázok odzbrojenia. K ceste dochádza iba niečo menej než týždeň predtým, ako podajú druhú správu OSN. Rozhodujúca správa, ktorú zverejnia 14. februára, by mohla odštartovať odpočítavanie pre USA vedenú inváziu na odzbrojenie Iraku. Iracká strana naznačila, že Bagdad sa vynasnaží, aby sa návšteva inšpektorov skončila úspechom.

Francúzsko včera poprelo informácie o existencii tajného nemecko-francúzskeho plánu na odzbrojenie Iraku, o ktorom ako prvý informoval nemecký časopis Der Spiegel. Nemecký minister obrany Peter Struck v priebehu včerajška však potvrdil, že Berlín a Paríž predstavia BR OSN spoločný plán na odvrátenie vojnového konfliktu s Irakom. „Dúfame, že táto iniciatíva bude 14. februára pozitívne prijatá v BR OSN,“ uviedol Struck na bezpečnostnej konferencii v Mníchove. Potvrdil, že plán zahŕňa podporu zbrojných inšpektorov v Iraku pomocou jednotiek OSN. Presadzuje ho údajne nemecký kancelár Gerhard Schröder i francúzsky prezident Jacques Chirac. Podporu tomuto plánu avizovala prostredníctvom ministra obrany Sergeja Ivanova v Mníchove aj Ruská federácia. Reakcie amerických politikov proti plánu sú odmietavé. „Francúzsko-nemecká iniciatíva nerieši problém Iraku. To, čo teraz potrebujeme, nie je viac inšpektorov, ale viac spolupráce,“ vyhlásil včera americký minister zahraničných vecí Colin Powell. Exminister obrany USA William Cohen v Mníchove vyhlásil, že „teraz nie je čas hovoriť o 2000 zbrojných inšpektoroch alebo 20 000 modrých prilbách.“ Podľa neho by viedlo k úspechu skôr zomknutie 15 členov BR OSN a prinútenie Saddáma Husajna odovzdať zbrane. Republikánsky senátor John McCain označil v Mníchove údajnú nemecko-francúzsku iniciatívu za „reklamný trik“ a kritizoval, že táto iniciatíva nebola predmetom konzultácií so spojencami, ale objavila sa najskôr v médiách. Americký minister obrany Donald Rumsfeld v sobotu v Mníchove kritizoval, že nebol oficiálne informovaný o francúzsko-nemeckej iniciatíve. „Počul som o tom z tlače. Nič o tom neviem,“ povedal po rokovaní s nemeckým kolegom Petrom Struckom.

Podľa týždenníka Der Spiegel realizácia návrhu by znamenala, že z Iraku by sa prakticky stal protektorát OSN a do krajiny by bola vyslaná jednotka OSN s výkonnou právomocou, ktorá by mala zaručiť, že bagdadský režim sa zbavil zbraní hromadného ničenia. Do jednotky, ktorá by v Iraku zostala roky, by Nemecko prispelo vlastnými vojakmi. Súčasťou návrhu „Projekt Mirage“ je vyhlásenie Iraku za bezletovú zónu. To by malo francúzskym prieskumným lietadlám umožniť poskytovať pomoc zbrojným inšpektorom. Počet inšpektorov OSN by sa mal zvýšiť na trojnásobok. Plán údajne obsahuje aj prísne obchodné sankcie. Podľa časopisu štáby kancelára Gerharda Schrödera a prezidenta Jacquesa Chiraca na pláne pracujú od začiatku roka. Návrh údajne predložili aj inými kritikom americkej irackej stratégie - premiérovi Kostasovi Simitisovi, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a dezignovanému čínskemu prezidentovi Chu Ťin-tchaovi.

Prezident USA George W. Bush v sobotňajšom rozhlasovom príhovore varoval, že iracké porušenia rezolúcií OSN predstavuje nebezpečenstvo pre USA a svet najmä preto, že Bagdad môže dodávať zbrane hromadného ničenia teroristom. Saddám podľa neho udržiava dlhodobé priame styky s teroristickými organizáciami a vysokí predstavitelia irackých tajných služieb sa od začiatku 90. rokov najmenej osemkrát stretli s členmi al-Káidy. Bush zopakoval, že Irak sa aktívne a tajne pokúsil získať zariadenia potrebné na výrobu chemických, biologických a jadrových zbraní. Irak „disponuje najmenej siedmimi mobilnými jednotkami na výrobu biologických zbraní - tieto zariadenia sú umiestnené v kamiónoch alebo železničných vagónoch a unikajú preto objaveniu. Dali sme Saddámovi Husajnovi poslednú šancu. Nevyužil ju,“ vyhlásil. Deň predtým hovorca Bieleho domu Scott McClellan potvrdil, že USA nebudú tolerovať klamstvá a zapieranie v poslednej chvíli zo strany Saddáma Husajna.

„Zvrhnutie irackého režimu by dovolilo premodelovať Blízky východ v prospech USA a ich spojencov, vyhlásil vo štvrtok večer americký minister zahraničných vecí Colin Powell. V ten istý deň, keď prezident USA odkázal Saddámovi Hisajnovi, že „hra sa skončila“. Po vojne v Iraku, podľa Powella, „sa nebudeme už starať o iracké zbrane hromadného ničenia. Budeme mať iný Irak, kde sa bohatstvo a ropa budú používať na konštruktívne ciele, nie na deštrukciu. Z novej situácie budú mať prospech aj tie krajiny, ktoré sa pripoja k USA v ich úsilí o odstránenie irackého diktátora a jeho nahradenie zodpovednou vládou“.

* USA v piatok oznámili, že zrušili zastúpenie svojich záujmov v Iraku poľskými diplomatmi. Washington tak prerušil svoj posledný diplomatický kontakt s Bagdadom. Poľsko zastupovalo americké záujmy v Bagdade od júla 1991. * USA sa chystajú zredukovať počet diplomatických pracovníkov vo viacerých krajinách Blízkeho východu. Ministerstvo zahraničných vecí USA povolí dobrovoľný odchod americkým diplomatom a ich rodinám z Izraela, Libanonu, Jordánska a zo Sýrie. Program dobrovoľného odchodu oznámil Washington už v januári pre diplomatov v Kuvajte a Saudskej Arábii. * USA čoskoro vyšlú svoju piatu lietadlovú loď do blízkosti Iraku. Loď Kitty Hawk by mala v priebehu niekoľkých dní odplávať z Tichého oceánu. * George W. Bush nariadil vláde, aby vypracovala smernice pre počítačové útoky proti sieťam nepriateľa. USA dosiaľ nikdy neuskutočnili rozsiahly strategický počítačový útok, avšak Pentagón zintenzívnil vývoj počítačových „zbraní,“ ktoré umožnia vnikať do zahraničných sietí s cieľom vyradiť radary, elektrické zariadenia a narušiť telefonické služby. * Minister obrany USA Donald Rumsfeld v piatok vyhlásil, že prípadná vojna v Iraku „by trvala šesť dní, možno šesť týždňov, ale určite nie šesť mesiacov“. * Irak nevyhodí do vzduchu svoje ropné polia v prípade spustenia americkej vojenskej operácie, povedal v piatok pred novinármi iracký veľvyslanec v Moskve Abbas Chalaf. * Viac ako 20 000 ľudí sa v sobotu zúčastnilo v Mníchove, ktorý je dejiskom 39. konferencie o globálnej bezpečnosti, na demonštrácii proti hroziacej vojne v Iraku.

(TASR, jnk)

-raster-

Organizácia zastupujúca moslimov vo Francúzsku v piatok oznámila, že bude letecky dopravovať do Bagdadu dobrovoľníkov, ktorí by slúžili ako ľudské štíty v prípade útoku USA na Irak. Ako informoval predseda Strany francúzskych moslimov (PMF) Mohammed Ennacer, jedno takéto lietadlo odletí z Paríža 22. februára. Ďalšie lietadlá by mali odletieť do Iraku po 16. februári z Marseille a nemeckého Frankfurtu. „Dobrovoľníci budú rozmiestnení po celom území s cieľom predísť katastrofe, ktorá by mala pre svet nebezpečné následky,“ uvádza sa vo vyhlásení PMF, ktorá vznikla v roku 1997 a má približne 2000 členov.

-raster-

Iracká kríza odhalila nielen rozdiely v západnej Európe, ale aj ľahkosť, s akou sa krajiny bývalého sovietskeho bloku dostali do sféry amerického vplyvu, uviedol včera britský denník Guardian. Iracká kríza odhaľuje, ako sa USA pokúšajú manipulovať s krajinami strednej a juhovýchodnej Európy. Štátom, ktoré boli kedysi vazalmi Sovietskeho zväzu, teraz hrozí nebezpečenstvo, že sa stanú vazalmi USA. V roku 1989 si niektorí ľudia mysleli, že nové demokracie sa môžu stať baštou nového myslenia. Lenže Západ bol pre ne tiež atraktívne pôsobiacim klubom a všetci sa snažili pridať na stranu víťazov studenej vojny... Štátom izolovaným vo vnútri sovietskeho impéria však ušlo, že aj USA sú impériom.

Počasie

Počas dnešného dňa predpokladáme prevládanie zväčša pozitívneho vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí. Dobrá je telesná a duševná výkonnosť a koncentrácia. Len v ranných hodinách na niektorých miestach pri zhoršení podmienok pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší je možnosť častejšieho výskytu zdravotných ťažkostí u pacientov s ochoreniami dýchacích ciest. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím by sa mali vyhýbať nezvyčajnej fyzickej a psychickej námahe. Je tendencia k vyššej pulzovej frekvencii. Možnosť chladovej záťaže. Zajtra predpokladáme prevládanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude prevažne polojasno, miestami až oblačno a ojedinele slabé sneženie. Ráno v nižších polohách miestami zamračené s nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najvyššia denná teplota -6 až -1, na juhozápade Slovenska okolo 1. Teplota na horách vo výške 1500 m vystúpi na -4 stupne. Prevažne severný vietor 2 až 5, na východe do 8 m/s. n V utorok bude polooblačno, miestami až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Ráno a odpoludnia v nižších polohách miestami hmla alebo zamračené s nízkou oblačnosťou, ktorá sa ojedinele môže udržať celý deň. Najnižšia nočná teplota -7 až -12, v dolinách a kotlinách miestami -14 až -19. Najvyššia denná teplota -6 až -1, pri slnečnom počasí miestami do 3 stupňov. V stredu bude prevažne polojasno. Ráno a dopoludnia v nižších polohách hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele môže udržať celý deň. Najnižšia nočná teplota -8 až -13, v dolinách a kotlinách miestami -15 až -20, najvyššia denná teplota -5 až 0, pri dlhšie trvajúcej hmle okolo -7 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.08 a zapadne o 17.05 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 2. 2003: Bratislava 99,08, Sliač 96,42, Košice 97,15, Poprad 91,66, za 7. 2. 2003: Bratislava 100,45, Sliač 97,90, Košice 98,75, Poprad 93,10, za 8. 2. 2003: Bratislava 100,71, Sliač 98,31, Košice 99,30, Poprad 93,65.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamjasno3
Atényoblačno9
Belehradpolojasno1
Berlínjasno 3
Bratislavapolojasno1
Bruselpolojasno5
Budapešťoblačno1
Bukurešťzamračené0
Frankfurtjasno2
Helsinkioblačno3
Istanbuldážď2
Kodaňoblačno2
Kyjevzamračené-6
Lisabondážď10
Londýnoblačno6
Madridjasno9
Moskvapolojasno-10
Osloprehánky2
Parížjasno7
Prahajasno 0
Rímpolojasno9
Sofiazamračené-1
Štokholmprehánky2
Varšavazamračené-2
Viedeňpolojasno1
Záhreboblačno2
Ženevaoblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.