Hospodársky denník
USD38,854 Sk
EUR42,034 Sk
CHF28,671 Sk
CZK1,323 Sk
  Utorok  11.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Výroba je odkázaná na export

Nepríjemná zraniteľnosť podnikov nášho chemického priemyslu

Medzi najzraniteľnejšie subjekty slovenského priemyslu patrí väčšina chemických a farmaceutických podnikov. Najcitlivejšie sú firmy bezprostredne závislé od tržieb za vyexportované výrobky. Spoločnosti Slovnaft, Matador Púchov, NCHZ Nováky či Duslo Šaľa evidujú obrovské výpadky. Dopyt po výrobkoch chemickej produkcie sa odvíja od ceny ropy na svetových trhoch. Aj so zreteľom na vývoj irackej krízy analytici konštatujú, že ďalší rast cien ropy nevyhnutne vyvolá vo svete vývoj v oblasti alternatívnych energetických zdrojov v doprave (palivové články), ktorý si vyžiada zásadnú reštrukturalizáciu celého sektora. Napriek tomu vzrástla vlani o viac ako 3 %. Zisk išiel dole asi o tretinu, a ak sa pozrieme na tržby, tak v roku 2001 napriek nižšej produkcii sa zvýšili v priemere o 9,6 %, v roku 2002 boli tržby chudobnejšie. Štart chemických podnikov v tomto roku nebol bez problémov. Vstupy zásluhou zvýšených cien elektriny a zemného plynu postavili pred manažmenty v podstate dve možnosti, ako sa balvana zbaviť: znížite počet zamestnancov (aby ste nestratili konkurenčnú schopnosť vonku) alebo urýchlite rozhodovací proces o predaji fabriky. Výrobné programy v chemickom a farmaceutickom priemysle ako celku vyžadujú v rokoch 2001 - 2004 finančné prostriedky minimálne v rozmedzí 20 - 32 mld. Sk. Realizácia uvažovaných programov môže byť ovplyvnená zámermi strategických investorov, pretože v súčasnom období sa rokuje o ich vstupe do viacerých podnikateľských subjektov odvetvia.

Z pohľadu zahraničných investorov dominujú najmä trhové motívy: rozšírenie svojho doterajšieho a posilnenie existujúceho trhu, nižšie mzdové náklady. Prekvapením je minimálna štátna podpora investícií, dokonca ani nižšie daňové zaťaženie (vo forme prázdnin, ktoré sme doteraz mohli ponúkať) konečné rozhodnutie investora až tak neovplyvňujú. Predpoklady ZChaFP SR hovoria, že modernizačné programy sa majú realizovať predovšetkým v oblasti anorganických a organických výrob (14 - 17 % z celkových výrobných investícií odvetvia), výroby plastov (8 - 10 % z výrobných investícií). Vo farmaceutických a malotonážnych výrobách sú modernizačné zámery (35 - 37 % z výrobných investícií odvetvia) spojené s rozšírením a zlepšením kvalitatívnych parametrov prípravkov. Reštrukturalizačné programy sú nevyhnutné predovšetkým v gumárenských výrobách (23 - 27 % z výrobných investícií), čiastočne vo výrobe chemických vláken (3 - 5 % z výrobných investícií). V strednodobom horizonte sa uvažuje aj s modernizáciou veľkotonážnych výrob s reálnejšou možnosťou ich uplatnenia na trhu EÚ ako pri malotonážnych výrobkoch. V ich prípade je konkurencia na trhu EÚ najvyššia. Napriek tomu, že najmä Slovnaft investuje obrovské peniaze do ekológie a jeho benzíny už dnes v nejednom prípade predbiehajú európske normy, pomerne vysoký objem investícií bude stále vyžadovať oblasť životného prostredia. Aspoň akou-takou náplasťou za reštriktívny balíček a úpravy cien energií by mohli byť zo strany vlády a centrálnej banky kroky vedúce k dlhodobejšiemu upevneniu kurzu slovenskej koruny. Chemická výroba je síce existenčne odkázaná na export, ktorého výnosnosť sa so silnou korunou veľmi „neráči“, no pevná mena zníži nákladovosť výroby (vzhľadom na vysoký dovoz medziproduktov) a priaznivo ovplyvní investičné aktivity, kde stále dominuje potreba vysokého dovozu strojov a zariadení. Bez toho sa reštrukturalizácia nepohne z miesta.

Tibor Bucha

Počasie

Na našom území prevládajú priaznivé účinky počasia, najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Zvýšené podráždenie chladom v ranných hodinách však môže zvýšiť zdravotné ťažkosti u ľudí s ochoreniami srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, výraznejšie na miestach so zhoršenými podmienkami pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať bolesťami hlavy zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude polojasno až oblačno. Miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -5 až -1, na juhu pri vyjasnení 1 až 3 stupne. Slabý premenlivý, na východe severný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -5 stupňov.n V stredu bude prevažne polojasno, lokálne zamračené nízkou oblačnosťou a ojedinele slabé sneženie. Nočná teplota -5 až -10, v dolinách pri vyjasnení okolo -14, denná -5 až -1 stupeň, pri slnečnom počasí na juhu slabo nad nulou. Vo štvrtok bude prevažne polojasno. Ráno a dopoludnia v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ojedinele slabé sneženie. Nočná teplota -6 až -10, v dolinách okolo -14, denná -6 až -2 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.07 a zapadne o 17.06 hod.

Amsterdamoblačno7
Atényoblačno9
Belehradzamračené0
Berlínoblačno4
Bratislavaoblačno2
Bruselpolojasno6
Budapešťzamračené0
Bukurešťzamračené0
Frankfurtoblačno5
Helsinkizamračené-1
Istanbuldážď3
Kodaňoblačno1
Kyjevzamračené-6
Lisabonoblačno14
Londýndážď8
Madridoblačno10
Moskvapolojasno-10
Osloprehánky3
Parížoblačno8
Prahaoblačno0
Rímpolojasno9
Sofiazamračené-1
Štokholmzamračené2
Varšavazamračené-2
Viedeňoblačno1
Záhreboblačno2
Ženevaoblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.