Hospodársky denník
USD39,284 Sk
EUR41,963 Sk
CHF28,607 Sk
CZK1,32 Sk
  Streda  12.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













SÚMRAK ALIANCIE?

Americký prezident George W. Bush je sklamaný „krátkozrakým“ postojom Francúzska a úlohou, ktorú táto krajina zohráva v zablokovaní príprav NATO na ochranu Turecka v prípade vojny proti Iraku. „Nechápem toto rozhodnutie, ktoré má na alianciu negatívny dosah,“ zdôraznil americký prezident.

Podľa francúzskych predstaviteľov tu niet nič, čo by sa nedalo pochopiť. „Naša pozícia je logická. Ak sme ešte nerozhodli, že pôjdeme do vojny v Bezpečnostnej rade, nemôžeme o tom rozhodnúť v NATO. Keď raz Bezpečnostná rada schváli použitie sily proti Iraku, bude jednoduché vyslať vojenské vybavenie do Turecka,“ tvrdia.

Tu sa dostávame k otázke súčasnej, ale aj budúcej pozície jednotlivých medzinárodných organizácií a krajín v systéme medzinárodných vzťahov. „Padol mýtus, že NATO a OSN sú rovnocenné zhromaždenia - je nadovšetko jasné, že naozaj dôležité rozhodnutia sa robia vo Washingtone,“ domnieva sa britský denník Independent. Podľa novín dôvodom spojeneckých sporov je aj to, že dnes už aliancia nemá spoločného nepriateľa ako počas studenej vojny. Európa sa necíti natoľko ohrozená irackým prezidentom Saddámom Husajnom a vlastne ani terorizmom ako Amerika.

Zaujímavé bude sledovať, aký dosah bude mať táto „najväčšia kríza NATO od roku 1949“ na spomínané medzinárodné organizácie. „NATO sa asi nerozpadne, ale mohlo by stratiť na význame. Podobne na tom je OSN. Ak sa nepodarí oživiť jej autoritu, mohla by skončiť ako jej predchodkyňa - Spoločnosť národov,“ konštatuje Independent.

Internetové vydanie The New York Times naopak pripomína, že v minulosti už došlo k viacerým podobným sporom v rámci aliancie, ktoré sa nakoniec ukázali ako prechodné: nezhody panovali okolo vojny vo Vietname, ako aj okolo úsilia USA, aby Izrael mohol využívať základne aliancie na Blízkom východe. Krušný bol najmä rok 1966, keď sa prezident de Gaulle rozhodol stiahnuť Francúzsko z integrovaného velenia NATO.

Robert Kagan, autor viacerých kníh o súčasných otázkach, zasa tvrdí, že tentoraz ide o „kvalitatívne rozdielny“ spor od predchádzajúcich. „Dostalo sa to na úroveň svetonázoru. Nezhodujem sa s tvrdením, že Francúzi sú punktičkári. Paríž verí, že jedinú legitimitu akcii môžu dať legálne inštitúcie ako OSN - názor, s ktorým podľa mňa väčšina demokratov v Spojených štátoch úplne súhlasí,“ uvádza.

Komentátor Guardianu Gary Younge sa na povahu sporu pozerá inak: „Rozkol medzi Európou a USA je strategický, nie morálny. V európskej politickej kultúre nie je nič podstatné, čo by kontinent robilo liberálnejším a menej imperialistickým ako USA. Európski politici a komentátori majú právo kritizovať americkú brutalitu a imperialistické pretenzie. Ale mali by si uvedomiť, ako ich vníma väčšina zvyšku sveta: ich národy sa v minulosti správali rovnako, kedykoľvek sa na to vyskytla príležitosť,“ tvrdí. Podľa neho by sme nemali mať ilúzie, že francúzska, ale aj ruská, nemecká či čínska opozícia proti americkým vojenským akciám bude trvácna. „Ak je americké vojenské ťaženie motivované ropou, francúzske a ruské snahy po mieri nie sú o nič menej - obe krajiny majú v regióne lukratívne zmluvy a chcú ich zachovať,“ dodáva.

Je tu ešte jeden mimoriadne dôležitý aspekt - názor verejnej mienky. Európske štáty nie sú jednotné v otázke Iraku, ale málo sa hovorí o tom, že európske obyvateľstvo je veľmi jednotné,“ uvádza Zbigniew Brzezinski, bývalý bezpečnostný poradca amerického prezidenta Jimmyho Cartera. „Pritom je príznačné, že dokonca ani obyvatelia Británie nesúhlasia s vojnou bez súhlasu OSN.“

Možno by medzinárodné inštitúcie získali viac rešpektu a vplyvu, ak by sa riadili vôľou občanov. Ako napokon aj všetky inštitúcie.

Rastislav Boldocký

Počasie

Na viacerých miestach, najmä v ranných hodinách, zhoršenie podmienok na rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší môže podmieniť zvýšenie ťažkostí pri ochoreniach dýchacích ciest (astma, chronická bronchitída, nádcha), ako aj u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím.Celkovo však prevládajú relatívne priaznivé účinky počasia na meteosenzitívnych ľudí, najmä na reumatikov a toleranciu telesnej a duševnej námahy - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Citlivé, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi majú sklon k migrénam a pocitom závratu. Je náchylnosť k vyššej pulzovej frekvencii. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele slabé sneženie alebo mrholenie. Najvyššia denná teplota -2 až 3, ojedinele okolo -4, na horách vo výške 1500 m okolo -5 stupňov. Slabý premenlivý, zväčša severovýchodný vietor.n Vo štvrtok bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Ojedinele slabé sneženie. Nočná teplota -5 až -10, v dolinách pri vyjasnení okolo -13, denná -5 až -1 stupeň, pri slnečnom počasí na juhu slabo nad nulou. V piatok bude polojasno až oblačno, v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé sneženie. Nočná teplota -5 až -10, v dolinách okolo -13, denná -5 až -1 stupeň.n Slnko vyjde zajtra o 7.06 a zapadne o 17.07 hod.

Amsterdamjasno1
Aténypolojasno8
Belehradzamračené-1
Berlínjasno-1
Bratislavazamračené0
Bruseljasno0
Budapešťoblačno0
Bukurešťzamračené-2
Frankfurtjasno0
Helsinkisneženie-2
Istanbulzamračené5
Kodaňoblačno0
Kyjevzamračené-7
Lisabonpolojasno10
Londýnzamračené4
Madridoblačno10
Moskvaoblačno0
Oslopolojasno2
Paríždážď2
Prahajasno-1
Rímjasno10
Sofiazamračené-4
Štokholmpolojasno0
Varšavapolooblačno-7
Viedeňjasno0
Záhrebzamračené-1
Ženevajasno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.