Hospodársky denník
USD39,284 Sk
EUR41,963 Sk
CHF28,607 Sk
CZK1,32 Sk
  Streda  12.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nad elektrárňami je hmla

Chirurg vie, ako zachrániť život, vie ÚRSO, čo môže spôsobiť?

„Nemám dopredu zafixované, že privatizácia Slovenských elektrární (SE) musí byť tak alebo onak,“ zdôraznil vicepremiér a minister financií Ivan Mikloš na otázku, aký spôsob privatizácie preferuje. V hre sú dva varianty. Prvý navrhuje sprivatizovať ich ako celok, druhý uvažuje s tým, že vzniknú dve spoločnosti - jedna zastreší jadrové elektrárne a zostane v rukách štátu (ale ani to nie je isté) a strategickí investori budú mať možnosť uchádzať sa o vstup do ostatných zdrojov na výrobu energie. No veľa otáznikov je nielen okolo spomínaných variantov. V čase keď sa rozbehol proces privatizácie SE, bolo možné sprivatizovať maximálne 49 % akcií strategických podnikov, čo platí aj v súčasnosti. V tejto súvislosti Ivan Mikloš dodal, že minoritná privatizácia SPP, rozvodných podnikov a Transpetrolu bola v minulom volebnom období, kvôli postojom SDĽ, jediným možným riešením. Preto v jednotlivých prípadoch za minoritnú privatizáciu hlasoval. Nikdy však svoje výhrady k nej netajil. Hoci záujem novelizovať tzv. privatizačný zákon a zrušiť paragraf, ktorý hovorí o tom, že privatizovať možno maximálne 49 % akcií strategických podnikov, terajšia vládna garnitúra preferuje dlhší čas, pri privatizácii SE je v ponuke zatiaľ len minoritný balík akcií. Zatiaľ. Zavŕšenie privatizácie SE očakáva vicepremiér približne o rok. Podľa neho ide o zložitý proces, ktorý netreba uponáhľať. Pred finále privatizácie SE je otvorených ešte veľa problémov. Tak napríklad osud rozostavaných blokov jadrovej elektrárne v Mochovciach, otázka jadrového odpadu a celého zadného palivového cyklu, problematika gabčíkovskej elektrárne. Ďalej tiež bude nevyhnutné dohodnúť sa na riešení uviaznutých nákladov, úverovej zadlženosti, prerozdelenia záväzkov medzi investorom a štátom a podobne. Iste, podcenenie uvedených otázok môže mať

negatívne dôsledky

nielen na sektor energetiky, ale na celé slovenské hospodárstvo. No treba sa pýtať, prečo až teraz (po predložení predbežných ponúk uchádzačov) kompetentní zdôrazňujú zložitosť problematiky? Veď na to dávno pred odštartovaním privatizácie SE upozorňovali mnohí odborníci z radov energetikov. Žiaľ, ich hlasy vyznievali ako výkriky do prázdna. V pozadí potreby analýz je asi snaha natiahnuť čas, kým sa neschváli spomínaná novela zákona o veľkej privatizácii. V konečnom dôsledku by totiž ponúknutie majoritného balíka akcií SE strategickým investorom mohlo byť výhodnejšie aj pre Slovensko. Pokiaľ ide o privatizáciu SE, SPPa rozvodných podnikov, viacerí z účastníkov včerajšej konferencie o energetike poukázali na nevyhnutnosť odstrániť

krížové dotácie

v cenách elektriny a plynu. Hoci väčšina z nich ocenila vytvorenie nezávislého regulátora - Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), predsa len práve k jeho rozhodnutiam zasa iní vyslovili výhrady. Zástupca Svetovej banky Anton Marcinčin zdôraznil, že radikálne zreálnenie cien energií ako podmienka vstupu SR do EÚ a otvorenia trhu s energiou prinesie skutočne tvrdé dosahy v sociálnej oblasti. Z mesačných príjmov obyvateľov stúpnu výdavky za energie z terajších 11 na 18 %. Pri nízkopríjmových skupinách sa výdavky na energie zvýšia z 18 na 32 % a u dôchodcov stúpnu výdavky na energiu až na 50 - 60 % z ich mesačných príjmov. Jediným východiskom je ponúknuť pre vybraté skupiny redukovanú cenu. Podpora by mala byť cielená a dočasná. V každom prípade musí o nej rozhodnúť vláda. Na margo zodpovednosti štátu za energetickú politiku a rozhodnutia ÚRSO Ivan Mikloš povedal, že úlohou štátu je tvorba len pravidiel a úlohou ÚRSO je ich realizácia. Ak však v blízkom čase štát, čiže vláda, nezanalyzuje vplyvy stanovenej hry a jej pravidiel na sociálne najslabších, ako i na podnikovú sféru, môžeme na ne doplatiť všetci.

Zdena Rabayová

Počasie

Na viacerých miestach, najmä v ranných hodinách, zhoršenie podmienok na rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší môže podmieniť zvýšenie ťažkostí pri ochoreniach dýchacích ciest (astma, chronická bronchitída, nádcha), ako aj u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím.Celkovo však prevládajú relatívne priaznivé účinky počasia na meteosenzitívnych ľudí, najmä na reumatikov a toleranciu telesnej a duševnej námahy - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Citlivé, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi majú sklon k migrénam a pocitom závratu. Je náchylnosť k vyššej pulzovej frekvencii. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť.Zajtra predpokladáme pretrvávanie uvedených vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Ojedinele slabé sneženie alebo mrholenie. Najvyššia denná teplota -2 až 3, ojedinele okolo -4, na horách vo výške 1500 m okolo -5 stupňov. Slabý premenlivý, zväčša severovýchodný vietor.n Vo štvrtok bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Ojedinele slabé sneženie. Nočná teplota -5 až -10, v dolinách pri vyjasnení okolo -13, denná -5 až -1 stupeň, pri slnečnom počasí na juhu slabo nad nulou. V piatok bude polojasno až oblačno, v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Na severe a východe miestami, inde len ojedinele slabé sneženie. Nočná teplota -5 až -10, v dolinách okolo -13, denná -5 až -1 stupeň.n Slnko vyjde zajtra o 7.06 a zapadne o 17.07 hod.

Amsterdamjasno1
Aténypolojasno8
Belehradzamračené-1
Berlínjasno-1
Bratislavazamračené0
Bruseljasno0
Budapešťoblačno0
Bukurešťzamračené-2
Frankfurtjasno0
Helsinkisneženie-2
Istanbulzamračené5
Kodaňoblačno0
Kyjevzamračené-7
Lisabonpolojasno10
Londýnzamračené4
Madridoblačno10
Moskvaoblačno0
Oslopolojasno2
Paríždážď2
Prahajasno-1
Rímjasno10
Sofiazamračené-4
Štokholmpolojasno0
Varšavapolooblačno-7
Viedeňjasno0
Záhrebzamračené-1
Ženevajasno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.