Hospodársky denník
USD38,802 Sk
EUR41,974 Sk
CHF28,572 Sk
CZK1,336 Sk
  Pondelok  17.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Celosvetová reťaz protestov

Trojmiliónová demonštrácia v Ríme, miliónová v Londýne...

Sobota bola na celej planéte (v 60 krajinách) v znamení protestov verejnosti proti pripravovanej vojne v Iraku. Milióny osôb sa zúčastnili na najväčších protivojnových protestoch od čias vietnamského konfliktu.

Vrelo to najmä v Európe. Najmohutnejšiu vlnu protestov zažil Rím, kde sa podľa organizátorov zišlo vyše troch miliónov protestujúcich ľudí. Tí svojimi telami vytvorili more vo farbe dúhy. Symbol mieru. Talianska vláda je verným spojencom plánov USA. Okrem Ríma sa protestovalo aj vo Florencii a v Miláne. Ani Španieli, ktorých vláda nechce čakať na súhlas BR OSN s vojnou v Iraku, nie sú tým nadšení. V sobotu v Seville, Oviede, na Kanárskych ostrovoch, ale najmä v Barcelone a v Madride protestovali vyše 2 milióny ľudí. Nelenili ani Briti, z ktorých je podľa prieskumov 9 z desiatich proti vojne v Iraku. Od 750 000 do dvoch miliónov antivojnovo zameraných ľudí v Londýne skandovalo okrem iného aj heslo Make Tea Not War (Spravte čaj a nie vojnu). Možno to bol v sobotu najväčší politický protestný pochod v britskej histórii. Svoju nespokojnosť vyjadrili aj stovky obyvateľov severoírskych miest Belfast, Newry a Londonderry. Menšie manifestácie hlásili z írskeho Dublinu. Nein vojne v Iraku v sobotu povedalo asi 600 000 Nemcov. Najmä v Berlíne, kde očakávali iba okolo 100 000 ľudí, organizátorov zaskočila až polmiliónová účasť. Päťdesiattisíc ľudí vyšlo do ulíc v Stuttgarte, ďalší pochodovali ulicami v Mainzi, Heilbronne, Ravensburgu a ďalších mestách. Podľa očakávania aj vo Francúzsku sa konali masové protestné pochody. Centrálna demonštrácia v Paríži zaznamenala asi 250 000 ľudí a spolu státisíce nespokojencov protestovali v ďalších 60 francúzskych mestách. Na najväčšom proteste v histórii Grécka v sobotu sa zúčastnilo okolo 200 000 demonštrantov v Aténach, ktorí Akropolu ozdobili obrovským transparentom s nápisom Nie vojne. V ďalších 12 gréckych mestách sa na podobných podujatiach zúčastnilo do 300 000 ľudí.

Vo zvyšku západnej Európy boli protivojnové protesty menej mohutné. V Kodani protestovali desaťtisíce ľudí pred ambasádou USA. V Amsterdame bolo vyše 40 000 nespokojencov s vojnovými plánmi USA, v švajčiarskej metropole Bern to bolo okolo 30 000 osôb, vo Viedni 20 000, v Bruseli ešte o čosi menej - asi 11 000 demonštrantov. Zato na severe Európy boli počty protestujúcich vyššie. V nórskom Osle protestovalo 60 000 demonštrantov, v Helsinkách asi 12 000 a vo švédskych mestách Göteborg a Malmö spolu asi 40 000, 30 000 bolo v Štokholme a ďalšie tisíce vo viac ako 100 škandinávskych mestách.

Stredná a východná Európa sa tiež pripojila k celosvetovým protestom. Kým v Bratislave bolo iba do troch tisíc účastníkov, v Prahe, Brne a v Ostrave to bolo spolu asi desaťtisíc protestujúcich. Vyšší počet zaznamenali Poliaci. Najmasovejšia akcia - asi 2000 ľudí - bola vo Varšave, avšak Poliaci protestovali aj v Gdansku, Lodži, Poznani a v Opole. Tisíce ľudí vyšli aj do ulíc Budapešti, kde na Moste slobody stovky ľudí vytvorili mierovú reťaz. Najmenej desaťtisíc ľudí protestovalo aj v chorvátskom Záhrebe a stovky pacifistov vyšli do ulíc Belehradu. Vyše tisíc ľudí pochodovalo v sobotu Kyjevom, takmer dvetisíc prejavilo svoj protivojnový názor v Minsku a niekoľko tisíc ľudí sa zhromaždilo v Moskve, kde ostro odsúdili vojnové kroky USA.

Z časového hľadiska sa v sobotu prvé manifestácie začali v Tichomorí a v Ázii. Prví vyšli do ulíc väčších miest Novozélanďania - niekoľko tisíc ľudí. Menšie protesty sa konali na Fidži, v Kórejskej republike (2000), Malajzii (1500 ľudí), Singapure, na Taiwane, v Japonsku, Hongkongu a ešte v Pakistane. Masovejšie boli demonštrácie v Thajsku (do 12 000 ľudí) a najväčšie vo svojich dejinách zažila Austrália. V Melbourne vyšlo do ulíc 150 000 ľudí. V Sydney to bolo vyše 200 000! Desaťtisíce Austrálčanov manifestovali proti vojne v Hobarte, Brisbane, Adelaide, Perthe a v Darwine.

Prirodzene ani na Blízkom východe ľudia nezostali doma. V samotnom Bagdade živelne proti plánom USA protestovali v štátom riadenej akcii stotisíce Iračanov. V susednej Sýrii vyšli do ulíc Damasku desaťtisíce ľudí, podobne to bolo v Káhire, v libanonskom Bejrúte to bolo 60 000 osôb, v Jordánsku iba niečo cez 1000 ľudí, prekvapila však protestná akcia v Izraeli, kde bok po boku proti vojne protestovalo vyše 3000 Palestínčanov a Izraelčanov.

Na americkom kontinente sa protestovalo v jeho severnej časti. Kým v Kanade v Toronte vyšlo do ulíc maximálne 30 000 ľudí, v New Yorku neďaleko budovy OSN na mierovom zhromaždení bolo najmenej 100 000 účastníkov. Niekoľkotisícové akcie sa konali aj v Chicagu, Detroite, Miami, San Francisku a Los Angeles.

(jnk)

Počasie

Počasie na našom území je ovplyvňované tlakovou výšou a pôsobí priaznivo najmä na toleranciu telesnej a duševnej námahy a koncentráciu. Chladová záťaž prípadne zhoršenie podmienok pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší v ranných hodinách môžu však podmieniť zvýšenie zdravotných ťažkostí u pacientov s ochoreniami srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (pri ischemickej chorobe, anginózne ťažkosti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Ľudia citliví na chlad sa majú chrániť primeraným oblečením. Meteosenzitívne, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi môžu reagovať mierne zvýšeným sklonom k migrénam a pocitom závratu. Zajtra pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.

(zč)

Dnes bude slnečno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Zrána ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 0 až 4, na severe miestami okolo -2 stupňov. Slabý, vo východnej polovici severovýchodný vietor 2 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -3 stupne.V utorok bude polojasno, na severe a východe oblačno a ojedinele slabé sneženie. Ráno ojedinele hmly. Nočná teplota -7 až -11, v dolinách a kotlinách -13 až -18, denná -2 až 3 stupne. V stredu bude polojasno, na severe a východe oblačno. Ojedinele slabé sneženie. Ráno ojedinele hmla. Nočná teplota -5 až -10, v dolinách a kotlinách miestami -12 až -17, denná 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.56 a zapadne o 17.16 hod.

Amsterdampolooblačno-1
Aténydážď8
Belehradjasno1
Berlínjasno-1
Bratislavajasno1
Bruseloblačno0
Budapešťjasno0
Bukurešťzamračené0
Frankfurtoblačno0
Helsinkiveľká oblačnosť0
Istanbulzamračené3
Kodaňpolooblačno0
Kyjevzamračené-6
Lisabonoblačno15
Londýnjasno2
Madridmalá oblačnosť6
Milánooblačno3
Moskvasneženie-7
Oslozamračené1
Parížjasno1
Prahaoblačno-2
Rímoblačno12
Sofiaoblačno-2
Štokholmhmla2
Varšavaoblačno-3
Viedeňjasno0
Záhreboblačno0
Ženevapolooblačno0

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.