Hospodársky denník
USD39,172 Sk
EUR42,028 Sk
CHF28,586 Sk
CZK1,333 Sk
  Streda  19.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Chiracova kritika kandidátov

Mlčanie jahniatok a právo na vlastný názor

Vysokú hru advokácie pripomínali včera vyhlásenia popredných európskych štátnikov. Nasledovali potom, čo francúzsky prezident Jacques Chirac v pondelok po summite EÚ v Bruseli ostro kritizoval proamerický postoj kandidátskych krajín v irackej kríze. Ich správanie označil za absolútne nevhodné, ľahkomyseľné, nezodpovedné a nebezpečné, pričom varoval, že ich prijatie do EÚ musia schváliť členské štáty a stačí nesúhlas jedného, aby k rozšíreniu nedošlo. To je už takmner vyhrážka, prinajmenšom varovné no-no-no. „Tieto krajiny premárnili veľkú príležitosť na to, aby mlčali,“ vyhlásil Chirac v nezvyčajne ostrom vystúpení na adresu Slovenska a ďalších kandidátskych krajín. Francúzsko sa možno cíti postojom budúcich súputníkov v EÚ pokorené a to dokonca na domácej európskej pôde, ak by však Slováci a ďalšie ním kritzované národy iba mlčali (nevyjadrili svoje stanovisko), nepodobalo by sa to na „mlčanie jahniatok“? Tzv. list ôsmich na podporu USA, pod ktorý sa podpísala z kandidátskych krajín ČR, Maďarsko a Poľsko, vyvolal podľa neho krízu v EÚ. List, spolu s proamerickým vyhlásením Vilniuskej desiatky bol podľa Chiraca namierený proti spoločnej zahraničnej politike EÚ. „Vstup do EÚ si vyžaduje aspoň minimálne brať do úvahy ostatných, aspoň minimálne konzultácie. Keď narazíte na prvú zložitú tému a začnete dávať stanoviská bez konzultácií s ostatnými, je to nezodpovedné a v každom prípade nie dobré správanie,“ dodal Chirac na adresu kandidátov, ktorí podľa neho podcenili nebezpečenstvo, ktoré predstavuje príliš rýchle vyjadrenie podpory americkým stanoviskám.

Reakcie stredo- a východoeurópskych kandidátskych krajín nedali na seba dlho čakať. Kým premiér SR M. Dzurinda povedal, že Chiracov prejav nevníma nijako dramaticky, ministertsvo zahraničných vecí SR pondelkovú kritiku Chiraca považuje za neopodstatnenú. Bulhari, Poliaci a Litovci včera jasne naznačili, že francúzsky prezident to slovne prehnal a jeho vyhlásenie „založené na emóciách“ bolo nepríjemné, „škodlivé a nepotrebné“.

Na opačnom konci starého kontinentu sa Chiracove slová taktiež nstretli s pochopením. Európsky komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten situáciu zľahčil slovami, že EÚ je našťastie politický klubom a nie Varšavskou zmluvou, čím povedal, že kandidátske krajiny majú právo na svoj názor a majú ho právo vyjadriť. Na adresu Chiraca povedal, že by bolo potrebné vyhýbať sa vynášaniu otázky rozširovania EÚ do irackej otázky a bolo by „treba preukázať určitú veľkorysosť k tým, ktorí s nami nesúhlasia“. Predseda Európskeho parlamentu Pat Cox včera bránil kandidátske krajiny za ich postoje v irackej kríze a vyhlásil, že ich čiastočne zavinila aj neschopnosť EÚ dohodnúť sa na jasnom stanovisku k tejto otázke. „Každý členský štát EÚ mal plné právo vyjadriť svoj národný postoj k irackej otázke. Prečo by mali mať pristupujúce krajiny menej práv ako ostatní?“ pýta sa šéf EP. Britský premiér Tony Blair sa včera zastal troch východoeurópskych štátov - Poľsko, Maďarsko a Česká republika -, ktoré sa v irackej kríze postavili na stranu USA. „Poznajú hodnotu súdržnosti Európy a Ameriky,“ povedal.

(jnk)

Počasie

Počasie na našom území je ovplyvňované tlakovou výšou a pôsobí priaznivo najmä na toleranciu telesnej a duševnej námahy a koncentráciu. Chladová záťaž, prípadne zhoršenie podmienok pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší v ranných hodinách môžu však podmieniť zvýšenie zdravotných ťažkostí u pacientov s ochoreniami srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (pri ischemickej chorobe, anginózne ťažkosti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Ľudia citliví na chlad sa majú chrániť primeraným oblečením. Meteosenzitívne, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi môžu reagovať mierne zvýšeným sklonom k migrénam a pocitom závratu.Zajtra pretrvávanie zväčša priaznivých vplyvov počasia.

(zč)

Dnes bude jasno až polojasno, na severe a východe miestami oblačno a ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -1 až 4, na Orave, v Liptove a Spiši okolo -3 stupňov. Severný vietor 2 až 5, v Košickej kotline okolo 8 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -4 stupňov.Vo štvrtok bude polojasno až oblačno a lokálne sneženie, najmä na severe a východe. Nočná teplota -6 až -10, v dolinách a kotlinách -12 až -18 stupňov. Denná teplota -2 až 2 stupne, na severe miestami chladnejšie. V piatok bude jasno až polojasno, ráno ojedinele hmla. Nočná teplota -6 až -10, v dolinách -12 až -17 stupňov. Denná teplota 0 až 4, na severe okolo -2 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.53 a zapadne o 17.18 hod.

Amsterdamjasno1
Atényoblačno5
Belehradpolooblačno1
Berlínoblačno1
Bratislavapolojasno3
Bruseljasno3
Budapešťoblačno1
Bukurešťoblačno0
Frankfurtjasno1
Helsinkijasno-2
Istanbuloblačno4
Kodaňjasno2
Kyjevsneženie-1
Lisabonprehánky5
Londýnpolooblačno3
Madriddážď6
Moskvaoblačno-6
Oslojasno0
Parížoblačno2
Prahapolojasno-1
Rímjasno8
Sofiapolooblačno0
Štokholmpolojasno-1
Varšavaoblačno-2
Viedeňpolojasno1
Záhrebjasno1
Ženevaoblačno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.