Hospodársky denník
USD39,123 Sk
EUR42,135 Sk
CHF28,66 Sk
CZK1,331 Sk
  Piatok  21.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Buďme vďační za sponzoring

Na čo už dlho nemá financie väčšina nemocníc a ich lekárov?

V súvislosti s predpisovaním niektorých liekov sa dosť často spomínala tzv. kongresová turistika našich lekárov. Cesty na zaujímavé medicínske podujatia v atraktívnych častiach sveta platili väčšinou farmaceutické a distribútorské firmy. Na minulotýždňovom zasadnutí Výboru NR SR pre zdravotníctvo dostali poslanci priamo od ministra zdravotníctva R. Zajaca zaujímavé informácie. Išlo o analýzu zahraničných pracovných ciest lekárov a riaditeľov štátnych zdravotníckych zariadení financovaných sponzormi za obdobie rokov 2001 a 2002. Riaditelia štátnych zdravotníckych zariadení zasielali o nich informácie podľa vytvorenej šablóny. Zo zoznamu boli pri analýze vynechané cesty, ktoré boli hradené zdravotníckym zariadením, MZ SR, nadáciou, odbornou lekárskou spoločnosťou, pozývajúcou inštitúciou (ak išlo o univerzitu alebo nemocnicu). Do analýzy bolo zaradených 1564 zahraničných služobných ciest, ktoré boli sponzorované komerčnými subjektmi. Z analýzy vyplýva, že naši lekári boli na cestách 7646 dní. Najviac ciest - 292 absolvovali lekári z Fakultnej nemocnice v Bratislave. Po nej nasleduje Fakultná nemocnica Košice so 186 cestami a Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave so 185 zahraničnými cestami. Lekári z Národného onkologického ústavu absolvovali za uplynulé dva roky 167 zahraničných ciest a z Fakultnej nemocnice akademika L. Dérera ich zaznamenali 126.

V lôžkových zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti MZ SR v roku 2002 pracovalo 8635 lekárov, v priemere asi každý šiesty lekár sa zúčastnil za posledné dva roky na takejto ceste s priemernou dĺžkou trvania 4,89 dňa. Z priemeru sa najviac vyčleňoval Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanoch, kde na jedného lekára pripadajú

štyri cesty

s 19 dňami. Ďalej je to Národný onkologický ústav Bratislava, kde na jedného lekára pripadá 1,5 cesty s počtom dní 7. Nasleduje Slovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Bratislava s 1,23 cesty s počtom dní 7. Pokračuje Psychiatrická nemocnica v Prešove, kde na jedného lekára sa registruje 1 cesta s takmer 4 dňami. Lekári najčastejšie cestovali do Českej republiky, Rakúska, USA, Nemecka a Talianska. Medzi najexotickejšie cesty patrili účasti lekárov na podujatiach v Jamajke, na Novom Zélande, v Thajsku, Argentíne, Mexiku, Tunisku a Spojených arabských emirátoch. Odhaduje sa, že celkové náklady spojené so sponzorovaním ciest sa pohybujú približne vo výške 60 mil. Sk. Podľa týchto informácií v prevažnej väčšine prípadov nemal byť dodržaný zákon o verejnej službe, podľa ktorého Zamestnanec je povinný... v súvislosti s vykonávaním verejnej služby neprijímať dary alebo iné výhody s výnimkou darov alebo iných výhod poskytovaných zamestnávateľom. Sponzorovanie účasti lekárov vo verejnej službe na kongresoch je možné, len ak sponzor poskytne zdravotníckemu zariadeniu (teda nie osobe lekára) sponzorský dar - zaplatenie účasti na kongrese. Sú to nepochybne zaujímavé informácie. Ale ešte zaujímavejšie na mňa zapôsobil dodatok, v ktorom sa hovorí, že o spomínaných skutočnostiach je potrebné uzatvoriť sponzorskú zmluvu medzi sponzorom a zdravotníckym zariadením. Zdravotnícke zariadenie ako zamestnávateľ môže tento

dar prideliť

svojmu zamestnancovi. O pridelení sponzorského daru riaditeľovi zdravotníckeho zariadenia rozhoduje ministerstvo zdravotníctva. O čo tu teda vlastne ide? Chce vrchnosť urobiť poriadok medzi cestujúcimi lekármi, alebo len, či najmä, rozdeľovať spomínané sponzorské dary, teda zahraničné služobné cesty? Nástroj na poslušnosť by to mohol byť zaujímavý, veď dary sa zvyčajne nedávajú rebelom či tým, ktorí zverejňujú nepríjemné skutočnosti.

Farmaceutické a distribútorské firmy sa financovaním edukácie našich lekárov netaja. Je všeobecne známe, že často ide o atraktívne lokality. Vie sa však aj to, že naši lekári by si zo svojich platov účasť na významných odborných podujatiach nemohli dovoliť. V tejto súvislosti mi zišlo na um, kedy a akou formou príde na rad v predvolebnom období v súvislosti s reformou tak často spomínaná takzvaná sofistikovaná alebo neverejná korupcia, ktorá sa týka výrazne menšieho počtu ľudí (niekoľko sto, možno tisíc), ale s výrazne väčšími čiastkami. Bola definovaná viac ako presne, je obmedzená na úzku

skupinu ľudí,

ktorí buď dokážu nefungujúci systém dokonale využiť vo svoj prospech, alebo dokonca majú moc a kompetencie zabezpečovať nefungovanie systému. Do tejto kategórie patria hlavne neformálne úhrady a služby lekárov primárnej sféry za uzavretie zmluvy s poisťovňou, alebo za skoršie úhrady výkonov, lekární poisťovniam za prednostné uhradenie faktúr, dodávateľov tovarov a služieb do nemocníc za dodávky tovarov a následne za uhradzovanie faktúr, výrobcov a distribútorov liekov a špeciálneho materiálu za zaradenie do I. (plne hradenej) kategórie, štátnych nemocníc za prideľovanie kapitálových transferov na nákup ťažkej techniky a nemožno vylúčiť aj menovanie na post riaditeľa nemocnice, dodávateľov ťažkej techniky za predaj (finančne krytý kapitálovými transfermi štátu), poslancov parlamentu za zmeny v zákonoch (spravidla pri predkladaní noviel), poisťovní, ktoré investujú stámilióny do budov a informačných systémov. Je však celkom možné, že aj v nazeraní na takéto problémy nájde súčasná zdravotnícka sféra osobitný zorný uhol.

Ľudmila Koníková

Tabuľka:

Najviac ciest absolvovali zdravotnícke zariadenia:

počet %

FNsP Bratislava 292 18,67

FNsP Košice 186 11,87

Detská FNsP Bratislava 185 11,83

NOÚ Bratislava 167 10,68

Dérerova FNsP Bratislava 126 8,06

Zdroj : MZ SR

Počasie

Na našom území prevládajú priaznivé účinky počasia, najmä na telesnú a duševná výkonnosť a koncentráciu. Zvýšené podráždenie chladom najmä v ranných hodinách však môže zvýšiť zdravotné ťažkosti u ľudí s ochoreniami srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, výraznejšie na miestach so zhoršenými podmienkami na rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať bolesťami hlavy zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, zrána hmlisto. Miestami, najmä na severe a východe spočiatku zamračené nízkou oblačnosťou, postupne zmenšovanie oblačnosti. Najvyššia teplota 3 až 7 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -2 stupňov. Na východe severný vietor 2 až 5 m/s, inde len slabý vietor. n V sobotu bude jasno až polojasno, v nižších polohách miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Nočná teplota -3 až -7, v dolinách pri vyjasnení okolo -12 stupňov, denná 2 až 6 stupňov, na severe miestami slabý mráz. V nedeľu bude jasno až polojasno, v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -3 až -7 , v dolinách so snehovou pokrývkou pri vyjasnení -9 až -13 stupňov. Denná 2 až 6, na severe a pri oblačnosti okolo 0 stupňov.

n Slnko vyjde zajtra o 6.50 a zapadne o 17.20 hod.

Amsterdamjasno4
Aténypolooblačno9
Belehradoblačno2
Berlínhmlisto3
Bratislavapolojasno5
Bruseljasno4
Budapešťpolojasno4
Bukurešťoblačno3
Frankfurtjasno5
Helsinkijasno2
Istanbuloblačno3
Kodaňjasno5
Kyjevzamračené1
Lisabonzamračené11
Londýnpolooblačno5
Madridpolojasno8
Moskvahmlisto-1
Oslojasno-2
Parížpolooblačno6
Prahajasno2
Rímpolojasno12
Sofiaoblačno0
Štokholmjasno6
Varšavapolojasno0
Viedeňpolojasno5
Záhrebpolojasno2
Ženevapolojasno4

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.