Hospodársky denník
USD39,331 Sk
EUR42,291 Sk
CHF28,809 Sk
CZK1,334 Sk
  Utorok  25.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čo je americkým záujmom?

John Snow chce pokračovať v politike silného dolára

„Naša pozícia sa nezmenila aj napriek výmenám v kresle ministra financií. Prvoradým záujmom Spojených štátov ostáva silný dolár,“ zopakoval v sobotu na stretnutí predstaviteľov G7 americký minister financií John Snow. Týmto výrokom Snow len pokračuje v rétorike svojho predchodcu Paula O'Neilla, ktorý, mimochodom, musel po dvoch rokoch vykonávania funkcie na žiadosť Bieleho domu koncom minulého roka abdikovať. Termín „silný dolár“ však nie je dielom ani O'Neilla. Tvorcom a úspešným realizátorom politiky silného dolára bol v polovici 90. rokov za úradovania prezidenta Billa Clintona jeho minister financií Robert Rubin.

Situácia v čase R. Rubina na jednej strane a O'Neilla a Snowa na druhej strane bola úplne odlišná. Kým v druhej polovici 90. rokov sa hospodárstvo USA hrdo nazývalo „motorom svetovej ekonomiky“, o pár rokov neskôr už to tak nie je. Za Snowa sa bublina technologických akcií začala ešte len nafukovať. Investori sa v húfe a bezhlavo vrhali na všetky americké aktíva, čo spôsobilo, že platobná bilancia bola aktívna aj napriek vysokým dovozom zahraničných tovarov. Spojené štáty po dlhšom čase znovu pocítili, čo je to mať prebytkový rozpočet, aj keď niektorí ekonómi sa už obávali, že takýto termín v ich prípade patrí len do učebníc. Jednoducho, za Rubina bolo v USA radosť žiť, a ešte radostnejšie bolo dívať sa na rast amerického dolára (v prípade, ak ste mali aktíva v tejto mene).

O čosi horšiu pozíciu mali Rubinovi nástupníci. Nielenže ekonomika začala pomaly poľavovať po tom, čo spľasla technologická bublina, ale ešte museli trh presviedčať, že naozaj stoja za silným dolárom. Obaja - O'Neill aj Snow - totiž pochádzajú z vplyvných podnikateľských kruhov a investori sa obávali, že politiku silného dolára obetujú práve na podporu exportu amerických podnikov. (Lacný dolár síce zdražieva importované tovary do USA a služby, ale zlacňuje vyvážané americké produkty.)

Snow, ale predovšetkým O'Neill museli trhy dlho presviedčať, že silný dolár je v záujme Spojených štátov. Americký dolár sa aj napriek tomu oslabuje oproti ostatným menám. Príčin je hneď niekoľko.

Prvou je už takmer dva roky trvajúca recesia v USA. Sama osebe by nebola až takým veľkým problémom, pretože stagnácia, príp. recesia postihla všetky veľké ekonomiky sveta, teda aj ich meny. Závažnejším dôvodom však je minuloročná strata dôvery v akciové trhy po účtovných škandáloch. Tá sa okamžite prejavila odchodom investorov z amerických trhov a ekonomika USA už tak nie je schopná kryť svoje dovozy. Veľmi významnou príčinou, ktorá hlavne v poslednom čase zaťažuje americkú menu, je geopolitické napätie na Strednom východe a hroziaci vojnový konflikt.

Administratíva amerického prezidenta Georga Busha chce naštartovať ekonomiku rôznymi impulzmi. Ako posledná je tu snaha prijať balíček opatrení v hodnote 695 mld. USD, ktorý by znížil daňové odvody do rozpočtu. Tým sa však zvýši jeho schodok. A práve to robí starosti aj európskym ekonómom, ktorí sa spoliehajú na oživenie v USA. Snow ich však v sobotu ubezpečil, že deficit rozpočtu je krátkodobá záležitosť, kým sa nenaštartuje ekonomika. Silný dolár sa tak zatiaľ môže oslabovať aj naďalej.

Marcel Laznia

Počasie

Na našom území prevládajú priaznivé účinky počasia, najmä na telesnú a duševnú výkonnosť a koncentráciu. Zvýšené podráždenie chladom v ranných hodinách však môže zvýšiť zdravotné ťažkosti u ľudí s ochoreniami srdcovo-cievneho a dýchacieho systému, výraznejšie na miestach so zhoršenými podmienkami na rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší. Je sklon k vyššej pulzovej frekvencii. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi môžu reagovať bolesťami hlavy zväčša migrenózneho pôvodu, prípadne miernym pocitom závratu.Zajtra očakávame pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách na niektorých miestach hmla. Najvyššia teplota 5 až 9 stupňov. Slabý, na juhozápade juhovýchodný vietor s rýchlosťou okolo 5 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 3 stupne.n V stredu bude jasno až polojasno, v nižších polohách miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Nočná teplota -3 až -7, v dolinách so snehovou pokrývkou miestami okolo -12 stupňov, denná 5 až 9 stupňov, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou okolo nuly. Vo štvrtok bude jasno až polojasno, v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Nočná teplota -3 až -7, v dolinách so snehovou pokrývkou miestami -12 stupňov, denná 6 až 10 stupňov, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou len slabo nad nulou.n Slnko vyjde zajtra o 6.42 a zapadne o 17.28 hod.

Amsterdamoblačno10
Atényoblačno8
Belehradpolooblačno5
Berlínjasno7
Bratislavajasno6
Bruseloblačno10
Budapešťpolooblačno6
Bukurešťoblačno2
Frankfurtjasno8
Helsinkihmlisto3
Istanbuloblačno5
Kodaňjasno4
Kyjevzamračené-1
Lisabondážď16
Londýnoblačno11
Madridprehánky12
Moskvaoblačno-1
Oslohmlisto-2
Parížoblačno12
Prahajasno6
Rímjasno11
Sofiaoblačno2
Štokholmpolooblačno2
Varšavajasno3
Viedeňjasno6
Záhrebjasno2
Ženevaslnečno8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.