Hospodársky denník
USD38,934 Sk
EUR41,885 Sk
CHF28,669 Sk
CZK1,326 Sk
  Štvrtok  27.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Narkotiká ukrajujú ekonomický rast

V rukách farmárov zostáva len zlomok zisku z predaja drog

Podľa tých najmiernejších odhadov ročné výdavky na kokaín a heroín v USA a v západnej Európe sa pohybujú okolo 80 miliárd USD. Ak k tomu pridáme ďalšie nelegálne drogy a ďalšie krajiny, prídeme k sume o dosť väčšej ako 100 miliárd USD. Najnovšie analýzy pritom jasne naznačujú, že obchod s nelegálnymi drogami má ničivý dosah nielen na jednotlivé spoločenské skupiny, ale aj na celé ekonomiky krajín.

Produkcia nelegálnych drog brzdí hospodársky rast a nevedie k trvalému rozvoju z dlhodobého hľadiska, uvádza sa vo výročnej správe Medzinárodného úradu pre kontrolu narkotík INCB „Problém drog sa v prvom rade vníma ako sociálny problém, ale naša správa ukazuje, že tiež má závažné dôsledky na celkový rozvoj krajiny. No zatiaľ čo drogová závislosť a nadmierne užívanie je vypuklé vo vyspelých krajinách, najhoršie dosahy nelegálneho obchodu s drogami cítiť v rozvojovom svete,“ povedal Philip O. Emafo, predseda INCB. Príčinou toho je sčasti aj nerovnomerná distribúcia drogových ziskov. V skutočnosti len jedno percento z peňazí, ktoré minú užívatelia drog, zostáva v rukách farmárov v rozvojových krajinách. Zvyšných 99 percent berú iné články pašeráckeho reťazca.

Správa pritom pripúšťa, že nelegálny obchod s drogami môže byť aj určitým krátkodobým impulzom pre ekonomiku. Týka sa to najmä vytvárania pracovných príležitostí pre farmárov a robotníkov, ktorí sa sťahujú za prácou. No dlhodobo ekonomiky krajín vyrábajúcich koku či ópium trpia. Príkladov je viac. Thajsko zredukovalo produkciu nelegálneho ópia zo 146 ton v rokoch 1965 - 1966 na 60 ton v roku 1982 a potom na 6 ton v roku 2000. V tom čase, najmä v 80. rokoch, dochádza k rýchlemu hospodárskemu rastu krajiny, ktorá dnes patrí medzi najvyspelejšie v regióne. Podobné príklady nájdeme aj v Laose, Bolívii, Peru či vo Vietname. Naopak situácia začiatkom 90. rokov v Afganistane, ako aj v Libanone o desať rokov neskôr ukazuje, že zvýšená produkcia drog ukrajuje hospodársky rast a dolieva olej do ozbrojených konfliktov.

Autori správy INCB pritom pripúšťajú, že uvedené príklady nedokazujú priamu súvislosť medzi obchodom s nelegálnymi narkotikami a ekonomickým rozvojom. Dosť toho však napovedajú. Úrad pritom pripomína, že prítomnosť nelegálnych narkotík zvyšuje politickú nestabilitu danej krajiny, keďže drogy spravidla idú ruka v ruke s korupciou. Zapájanie drogových peňazí do legálnych finančných tokov okrem toho ohrozuje stabilitu úrokových sadzieb a výmenných kurzov domácej meny, vytvára inflačný tlak a v nemalej miere odstrašuje potenciálnych investorov.

Napriek týmto ďalším zisteniam o zhubnom vplyve nelegálnych drog na zdravú spoločnosť, prináša globálny boj proti obchodu s narkotikami len obmedzené úspechy. Zníženie produkcie koky a ópia v jednej oblasti sa väčšinou kompenzuje zvýšením produkcie v iných častiach sveta. Rok 2002 bol špecifický tým, že na drogové výslnie sa vrátil Afganistan, kde sa po zmene talibanského režimu znovu vo veľkom začal produkovať ópium. Ďalším veľkým nebezpečenstvom je nástup syntetických drog, ktoré majú jednu veľkú výhodu oproti rastlinným, a to, že ich je možné vyrábať prakticky všade.

Ako teda bojovať proti nelegálnemu obchodu s drogami? Podľa Bena Slaya z Rozvojového programu Organizácie Spojených národov, by možno bolo dobré zmeniť doterajšiu stratégiu znižovania ponuky a intenzívnejšie sa zamerať skôr na dopyt. Na poznámku Hd, že autoritatívne režimy dosť často dosahujú väčšie úspechy v protidrogovom boji, Pavel Pachta zo sekretariátu INCB uviedol, že je to možné, no určite by bolo chybou obetovať demokraciu a každá krajina musí nájsť vyvážený model boja proti obchodu s nelegálnymi drogami.

Rastislav Boldocký

Počasie

Na celom území Slovenska prevláda naďalej všeobecne priaznivé počasie s pozitívnym vplyvom najmä na telesnú a duševnú výkonnosť, koncentráciu a reumatické ochorenie. Reakcie sú pohotové, prevláda fyzická aj psychická pohoda. Nižšie teploty ráno a výraznejšie teplotné amplitúdy (teplotné rozdiely medzi dňom a nocou) však môžu nepriaznivo pociťovať osoby citlivé na chlad a teplotné zmeny, najmä pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím. Preto by sa mali šetriť a vyhýbať zvýšenej telesnej a duševnej námahe.Na niektorých miestach v ranných hodinách pri inverziách sa môže zvýšiť záťaž dýchacieho systému, ktorá v priebehu dňa ustúpi. Prevládajúce počasie pôsobí priaznivo na kvalitu spánku, ktorý je hlboký a občerstvujúci a pomáha zotaveniu organizmu.Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách na niektorých miestach hmla. Najvyššia teplota 6 až 10, na severe a východe miestami okolo 3 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. Na horách vo výške 1500 m 5 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, v nižších polohách miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. V západnej polovici krajiny až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota -4 až -9, v dolinách so snehovou pokrývkou miestami okolo -12 stupňov, denná teplota 4 až 9 stupňov. V sobotu bude polojasno, na západe ešte časom až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota -6 až -10, v dolinách -12 až -17 stupňov, na severovýchode miestami aj chladnejšie, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severovýchode okolo nuly.n Slnko vyjde zajtra o 6.40 a zapadne o 17.30 hod.

Amsterdamoblačno9
Atényjasno10
Belehradhmlisto4
Berlínjasno9
Bratislavajasno11
Bruseloblačno9
Budapešťpolojasno9
Bukurešťjasno5
Frankfurtjasno11
Helsinkijasno1
Istanbulpolooblačno6
Kodaňpolojasno5
Kyjevhmlisto-2
Lisabonzamračené12
Londýnprehánky10
Madridoblačno11
Moskvaoblačno-1
Oslohmlisto-4
Parížoblačno11
Prahajasno7
Rímpolojasno13
Sofiapolojasno7
Štokholmpolojasno-2
Varšavajasno5
Viedeňjasno11
Záhrebslnečno10
Ženevapolojasno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.