Hospodársky denník
USD38,934 Sk
EUR41,885 Sk
CHF28,669 Sk
CZK1,326 Sk
  Štvrtok  27.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Francúzi šetriť nebudú

Na pretrase je opäť „stupídny“ Pakt stability a rastu

Počas slávnostného stretnutia pri príležitosti 200. výročia založenia Francúzskej priemyselnej a obchodnej komory sa francúzsky premiér Jean-Pierre Raffarin pred všetkými priznal, že jeho vláda nebude robiť ďalšie škrty vo vládnych výdavkoch. Na tomto vyjadrení by nebolo nič zlé, keby krajina „galského kohúta“ týmto rozhodnutím vedome neporušila dohody a pravidlá platiace pre všetky krajiny Európskej únie.

V decembri 1996 štáty EÚ na žiadosť veľkých krajín, ale predovšetkým Nemecka, uzatvorili na stretnutí v írskom Dubline dohodu, ktorá dostala názov Pakt stability a rastu. V tomto pakte sa všetky štáty zaviazali, že okrem iného do roku 2004 budú mať vyrovnané rozpočty a dovtedy budú udržiavať deficity verejných rozpočtov do hodnoty 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ak členovia prekročia stanovené limity, hrozí im najprv napomenutie, a potom vysoké pokuty. Prijatím týchto pravidiel chceli najmä veľké krajiny EÚ dosiahnuť, aby prebujnené verejné financovanie v niektorých štátoch neohrozilo stabilitu euroregiónu a hlavne jeho vtedy sa ešte rodiacu menu - euro.

Dnes, v čase, keď vyspelým ekonomickým svetom lomcuje stagnácia a recesia, sa na pretras dostal dávno zabudnutý pakt, ktorý komisár EÚ pre menové otázky Pedro Solbes nazval stupídnym. Pakt stability a rastu robí problémy nielen malým krajinám, pre ktoré bol prijatý, ale aj takým velikánom, ako je Nemecko, Taliansko či Francúzsko. Ako prvá sa nedodržala dohoda zaväzujúca vlády členských štátov dosiahnuť v roku 2004 vyrovnané rozpočty. To bola jedna z podmienok, ako chcela eurozóna splniť ambiciózny cieľ, byť do roku 2010 najvyspelejším regiónom sveta. Vzhľadom na ťažkú ekonomickú situáciu vnútri eurozóny minulý rok Európska komisia odsunula tento termín o 2 roky. Rovnako problémovým sa stali deficity, ktoré v niektorých štátoch prekročili limit 3 % HDP. Portugalsko ako prvá krajina EÚ nedodržala Pakt stability a rastu, keď rozpočet vlády v roku 2001 dosiahol úctyhodných 4,1 %. Európska komisia sa však proti prvému previnilcovi rozhodla zakročiť až v druhej polovici roku 2002. Dôvodom bola skutočnosť, že na trest čakali velikáni ako Nemecko, Taliansko či Francúzsko. Nakoniec komisia varovala portugalskú vládu. Podobne Európska komisia zakročila aj proti Nemecku, ktorého deficit verejných rozpočtov tiež prekročil stanovené 3 %. Vláda najväčšej krajiny Európy vzala varovanie komisie na vedomie a sľúbila, že sa vynasnaží dostať rozpočet pod kontrolu. (No už dnes sa v nemeckej vláde ozývajú hlasy, že v prípade vojny s Irakom krajina ani v tomto roku nedodrží dohodu.) V tom istom čase komisia tiež upozornila Francúzsko, že jeho deficit sa nebezpečne blíži k hranici 3 %. Francúzsko však na rozdiel od Nemecka varovanie neprijalo s pokorou, ale sa proti nemu vzoprelo.

V podobnom duchu sa nesú aj najnovšie slová francúzskeho premiéra Raffarina. „Vláda sa nevráti k úpornému kurzu, aj keď deficit rozpočtu prekročí 3 % HDP. Ak je konjunktúra slabá, možno znižovať štátne výdavky len do únosného rozsahu,“ povedal premiér. Podľa neho nadmerná úsporná politika vlády vedie len k prehĺbeniu hospodárskeho poklesu. Raffarin zároveň nezabudol pripomenúť, že jeho vláda splní predvolebné sľuby, ktoré hovoria o znížení dani z príjmu o tretinu do konca roku 2007, čo tiež môže ohroziť Pakt stability a rastu.

Raffarin si možno neuvedomuje, že vedomým porušovaním paktu kladie štátne záujmy pred európske a v blízkej budúcnosti môže vážne ohroziť spoločnú euromenu, na ochranu ktorej vlastne dohoda vznikla.

Marcel Laznia

Počasie

Na celom území Slovenska prevláda naďalej všeobecne priaznivé počasie s pozitívnym vplyvom najmä na telesnú a duševnú výkonnosť, koncentráciu a reumatické ochorenie. Reakcie sú pohotové, prevláda fyzická aj psychická pohoda. Nižšie teploty ráno a výraznejšie teplotné amplitúdy (teplotné rozdiely medzi dňom a nocou) však môžu nepriaznivo pociťovať osoby citlivé na chlad a teplotné zmeny, najmä pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím. Preto by sa mali šetriť a vyhýbať zvýšenej telesnej a duševnej námahe.Na niektorých miestach v ranných hodinách pri inverziách sa môže zvýšiť záťaž dýchacieho systému, ktorá v priebehu dňa ustúpi. Prevládajúce počasie pôsobí priaznivo na kvalitu spánku, ktorý je hlboký a občerstvujúci a pomáha zotaveniu organizmu.Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu v pôsobení počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, ráno a predpoludním v nižších polohách na niektorých miestach hmla. Najvyššia teplota 6 až 10, na severe a východe miestami okolo 3 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. Na horách vo výške 1500 m 5 stupňov.n V piatok bude jasno až polojasno, v nižších polohách miestami hmla alebo zamračené nízkou oblačnosťou. V západnej polovici krajiny až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota -4 až -9, v dolinách so snehovou pokrývkou miestami okolo -12 stupňov, denná teplota 4 až 9 stupňov. V sobotu bude polojasno, na západe ešte časom až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Nočná teplota -6 až -10, v dolinách -12 až -17 stupňov, na severovýchode miestami aj chladnejšie, denná teplota 2 až 6 stupňov, na severovýchode okolo nuly.n Slnko vyjde zajtra o 6.40 a zapadne o 17.30 hod.

Amsterdamoblačno9
Atényjasno10
Belehradhmlisto4
Berlínjasno9
Bratislavajasno11
Bruseloblačno9
Budapešťpolojasno9
Bukurešťjasno5
Frankfurtjasno11
Helsinkijasno1
Istanbulpolooblačno6
Kodaňpolojasno5
Kyjevhmlisto-2
Lisabonzamračené12
Londýnprehánky10
Madridoblačno11
Moskvaoblačno-1
Oslohmlisto-4
Parížoblačno11
Prahajasno7
Rímpolojasno13
Sofiapolojasno7
Štokholmpolojasno-2
Varšavajasno5
Viedeňjasno11
Záhrebslnečno10
Ženevapolojasno11

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.