Hospodársky denník
USD38,77 Sk
EUR41,85 Sk
CHF28,618 Sk
CZK1,322 Sk
  Piatok  28.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Brown nechal dvere otvorené

Britský minister financií Gordon Brown včera nevylúčil možnosť zopakovania kľúčových ekonomických testov, ktoré majú zistiť, či je pre krajinu vhodné prijať spoločnú európsku menu euro. Medzi päť oblastí, ktoré sa analyzujú z hľadiska dosahu vstupu do Európskej menovej únie, patrí obchod, trh s nehnuteľnosťami, podnikanie a investovanie, kapitálový trh a analýza pružnosti európskej a britskej ekonomiky. Testy, ktoré by sa mali ukončiť v júni, by sa mohli vykonať znova v prípade, ak nebudú úspešné.

O rok budú lepšie

Minister včera odmietol komentovať priebežné výsledky. Podľa ekonómov je však pravdepodobné, že závery budú negatívne, vzhľadom na súčasné problémy európskej ekonomiky. Ak by sa analýzy zopakovali o rok neskôr, je naopak možné, že krajiny eurozóny dovtedy prekonajú rozdiely a zreformujú pravidlá svojej monetárnej a fiškálnej politiky. Spolu s obnovením ekonomického rastu by sa to následne mohlo prejaviť aj v prehodnotených výsledkoch.

Brown, ktorý je považovaný medzi labouristami skôr za opatrnejšieho, čo sa týka vstupu do eurozóny, uviedol, že ak sa v júni ukáže výhodnosť vstupu do Európskej menovej únie, vláda vyhlási v tejto veci referendum. Vyhol sa však odpovedi na opakované otázky, čo sa stane, ak analýzy povedia euru „nie“. Iba k tomu poznamenal, že ak sa tak stane, vláda oznámi ďalší postup neskôr. Labouristi by sa v prípade opakovania testov vzdialili od svojich predchádzajúcich vyhlásení. Predtým totiž tvrdili, že ak sa ukáže, že nie je vhodný čas na zavedenie európskej meny, nebudú tlačiť na prehodnotenie analýz s cieľom dosiahnuť odlišný výsledok.

Nízka podpora

V Británii už dlhší čas prebieha polemika o tom, či ma krajina vstúpiť do Európskej menovej únie alebo si aj naďalej zachovať ako platidlo libru. Podľa prieskumov verejnej mienky je pritom za zavedenie eura iba 25 % britskej populácie, kým 61 % sa stavia proti tomu. O niečo pozitívnejšie vnímajú pristúpenie k spoločnej európskej mene podnikatelia, aj keď aj medzi nimi je euroskepticizmus na vzostupe. Profitovať z prijatia jednotnej meny by mohli hlavne väčšie spoločnosti, ktoré obchodujú na kontinente, a ktorým by sa takto mohli znížiť transakčné náklady. Veľkým zástancom eura je aj britský premiér Tony Blair.

Minister financií však včera vylúčil, že by sa krajina v prípade, že sa nakoniec rozhodne spoločnú menu prijať, zapojila do európskeho mechanizmu výmenných kurzov. Pravidlá dané Maastrichtskou zmluvou pritom hovoria, že pred prijatím eura musí mena každej krajiny stráviť v tomto mechanizme najmenej dva roky. Brown však namietol, že táto podmienka nebola v minulosti splnená v prípade Fínska a Talianska. Zároveň vyjadril podporu prebiehajúcim reformám v Európskej menovej únii, ktoré by však podľa neho mohli byť rýchlejšie. Naopak, minister sa vyslovil proti vyrovnávaniu daní v členských krajinách eurozóny. „Daňová súťaživosť je lepší spôsob riadenia menovej únie a jednotnej meny v porovnaní s daňovou harmonizáciou,“ uviedol.

Michal Mušák

Počasie

Na viacerých miestach najmä v ranných hodinách zhoršenie podmienok pre rozptyl znečisťujúcich látok v ovzduší môžu podmieniť zvýšenie ťažkostí pri ochoreniach dýchacích ciest (astma, chronická bronchitída, nádcha), ako aj u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím. Celkovo však prevládajú relatívne priaznivé účinky počasia na meteosenzitívnych ľudí, najmä na reumatikov a toleranciu telesnej a duševnej námahy - zvýšenie tonusu vedie k vyšším výkonom a lepším reakciám. Citlivé, vegetatívne labilné osoby s nízkym tlakom krvi majú sklon k migrénam a pocitom závratu. Je náchylnosť k vyššej pulzovej frekvencii. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa majú šetriť.Zajtra predpokladáme pretrvávanie priaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude polojasno, miestami oblačno. Ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla. Najvyššia teplota 4 až 9 stupňov. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 2 stupňov.n V sobotu bude prevažne oblačno, ojedinele slabé zrážky, v nižších polohách ráno ojedinele hmla. Nočná teplota -4 až -9, v dolinách miestami okolo -12, denná 3 až 8 stupňov. V nedeľu bude jasno až polojasno, cez deň od západu až oblačno a lokálne slabé sneženie. Nočná teplota -6 až -10, v dolinách -12 až -18, na severovýchode miestami aj chladnejšie, denná 2 až 7 stupňov, na severovýchode okolo nuly.n Slnko vyjde zajtra o 6.39 a zapadne o 17.31 hod.

Amsterdamdážď9
Aténypolooblačno10
Belehradpolooblačno9
Berlínzamračené3
Bratislavaoblačno6
Bruselpolooblačno12
Budapešťjasno8
Bukurešťjasno8
Frankfurtoblačno6
Helsinkizamračené1
Istanbuljasno8
Kodaňjasno1
Kyjevoblačno0
Lisabonprehánky13
Londýnoblačno11
Madridpolojasno10
Moskvazamračené-2
Oslooblačno0
Parížoblačno12
Prahaoblačno7
Rímoblačno14
Sofiajasno8
Štokholmoblačno1
Varšavajasno3
Viedeňoblačno8
Záhrebpolooblačno11
Ženevaoblačno9

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.