Hospodársky denník
USD38,543 Sk
EUR41,702 Sk
CHF28,409 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  3.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vojna do konca marca?

G. W. Bush: Bagdad sa nevzdal zakázaných zbraní

„Svetovo unikátny a veľmi účinný prostriedok proti smrtiacim nervovo paralytickým látkam vznikol v laboratóriách Vojenskej lekárskej akadémie v Hradci Králové. Liek dostal meno Transant a na začiatku jeho vývoja bol hradecký vedec Josef Vachek. Jeho ojedinelosť spočíva v spôsobe aplikácie - pôsobí cez povrch pokožky pomocou špeciálnej náplasti. Napríklad civilista, ktorému hrozí, že bude vystavený účinkom nervových bojových látok, si náplasť jednoducho prilepí na predlaktie. Výhodou lieku sú aj jeho minimálne vedľajšie účinky,“ zdôraznili v týchto dňoch médiá a tlačové agentúry. Správa, ktorá by v „normálnych“ podmienkach vyvolala pozornosť len v odborných kruhoch, je dnes všeobecne zaujímavá a nanajvýš aktuálna. Transant je totiž možné použiť proti účinkom nervovo paralytických látok, medzi ktoré patrí sarin tabun, či soman. Svet podozrieva irackého prezidenta Saddáma Husajna, že disponuje týmito biologickými látkami. Je to výborná ukážka, ako záplava aktuálnych udalostí ovplyvňuje našu predstavu o tom, čo je dôležité.

Zrejme akékoľvek detaily o zbraniach hromadného ničenia budú aktuálne ešte niekoľko mesiacov. Podľa odborníkov Spojené štáty americké s najväčšou pravdepodobnosťou začnú inváziu do Iraku do konca marca, pričom vojna by sa mala skončiť do konca júna.

Agentúra sa na názor vo štvrtok spýtala dvadsať vojenských expertov a blízkovýchodných odborníkov. Podľa nich má Washington dobré vyhliadky na to, že sa mu podarí presadiť prijatie novej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá inváziu výslovne schváli - a to aj napriek výhradám Francúzska, Nemecka, Ruska a Číny.

Už 5. februára by mal americký minister zahraničných vecí Colin Powell predložiť členom Bezpečnostnej rady OSN dôkazy o tom, že Irak vlastní zakázané zbrane. Údajne by malo ísť satelitné fotografie, ktoré asi znázorňujú, že iracká vláda čistila miesta, kde mohli byť zakázané zbrane. Môžu tam byť pohyblivé vojenské laboratóriá. Ďalšie dôkazy by mohli byť nahrávky odpočúvania irackých predstaviteľov. Iracká vláda, naopak, vyhlasuje, že USA nebudú schopné preukázať existenciu ilegálnych arzenálov. Bagdad tiež protestuje proti rozmiestneniu amerických vojakov v Kuvajte.

Londýn a Washington však nepochybujú o tom, že Irak stále vlastní zakázané zbrane. Americký prezident George W. Bush a britský premiér Tony Blair v piatok vyhlásili, že Irak sa stále nevzdal svojich zbraní hromadného ničenia.

Medzinárodné spoločenstvo podľa oboch politikov musí proti irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi podniknúť náležité kroky. „Je to skúška medzinárodného spoločenstva,“ konštatoval predseda britskej vlády. Podľa šéfa Bieleho domu budú Spojené štáty vystupovať proti ďalšiemu odkladaniu definitívneho rozhodnutia v irackej otázke, pričom sa budú snažiť o prijatie tohto rozhodnutia v priebehu „týždňov, nie mesiacov“. Bush konštatoval, že druhá rezolúcia OSN týkajúca sa Iraku by bola vítaná, nie je však potrebná.

Stále je tu aj výrazná snaha o mierové urovnanie napätia. Riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Mohamed El Baradei a šéf Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN v Iraku Hans Blix odcestujú na budúci týždeň do Bagdadu. Ako uviedla hovorkyňa MAAE Melissa Flemingová, neexistujú žiadne náznaky, že by sa obaja predstavitelia stretli v Bagdade s irackým prezidentom Saddámom Husajnom. Podľa Flemingovej sa návšteva uskutoční v dňoch 8. a 9. februára. Blix a El Baradei adresovali irackým úradom list, v ktorom potvrdili, že do Bagdadu prídu na budúci víkend. V liste zdôraznili, že sú pripravení urobiť všetko, čo je v ich silách, aby dosiahli odzbrojenie Iraku prostredníctvom inšpekcií.

V takejto situácii sa celý svet vrátane SR snaží zaujať stanovisko k irackej kríze. Rozhodnutie slovenskej vlády zapojiť sa vyslaním vojenskej jednotky do Iraku do blízkovýchodnej krízy nebolo v rozhodujúcej miere motivované obavami, že by americký Senát mohol robiť problémy pri ratifikácii prístupového procesu SR do NATO. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan však vo včerajšej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť pripustil, že americkí senátori budú v júni pri rozhodovaní o rozšírení aliancie brať do úvahy aj to, ako sa Slovensko zachovalo v súvislosti s krízou v Iraku: „To nebol rozhodujúci argument. Klamal by som však, keby som hovoril, že to tu nebolo,“ dodal.

(ČTK,TAS,by)

Počasie

Dnes budú zo začiatku ešte prevládať vcelku priaznivé účinky počasia. Dobrá je tolerancia telesnej aj duševnej námahy, ako aj schopnosť koncentrácie. V neskorších hodinách očakávame u meteosenzitívnych ľudí postupné mierne zvyšovanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Zosilňujú sa reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, jaziev a fantómových bolestí. Zvyšuje sa záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho aj zažívacieho systému. Znižuje sa výkonnosť a koncentrácia, preto je potrebná zvýšená opatrnosť najmä v rizikových prevádzkach a v doprave. Zajtra pretrvávanie uvedených nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude prevažne oblačno a ojedinele slabé sneženie, na strednom a východnom Slovensku spočiatku polojasno. Najvyššia denná teplota -9 až -5, v západnej polovici územia okolo -3. Teplota na horách vo výške 1500 m stúpne na -8 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. n V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia sneženie, najmä vo východnej polovici územia. Najnižšia nočná teplota -4 až -8, najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. V stredu bude polojasno až oblačno a miestami, najmä na východe, občasné sneženie. Postupné ustávanie zrážok. Najnižšia nočná teplota -5 až -10, v dolinách a kotlinách miestami do -13, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.19 a zapadne o 16.53 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 30. 1. 2003: Bratislava 98,29, Sliač 96,08, Košice 97,04, Poprad 91,46, za 31. 1. 2003: Bratislava 98,88, Sliač 96,70, Košice 97,68, Poprad 92,24, za 1. 2. 2003: Bratislava 100,24, Sliač 97,81, Košice 98,82, Poprad 93,25.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamoblačno5
Atényoblačno15
Belehradzamračené0
Berlíndážď 2
Bratislavazamračené-2
Bruseldážď5
Budapešťzamračené-1
Bukurešťzamračené0
Frankfurtdážď4
Helsinkisneženie-12
Istanbulzamračené6
Kodaňprehánky1
Kyjevpolooblačno-8
Lisabonoblačno12
Londýnoblačno5
Madridpolooblačno12
Moskvapolojasno-12
Oslooblačno2
Paríždážď6
Prahazamračené 3
Rímoblačno12
Sofiaoblačno0
Štokholmsneženie-2
Varšavazamračené-4
Viedeňzamračené3
Záhrebzamračené2
Ženevazamračené3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.