Hospodársky denník
USD38,543 Sk
EUR41,702 Sk
CHF28,409 Sk
CZK1,321 Sk
  Pondelok  3.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Šokujúci osud Columbie

Ani jeden zo siedmich členov posádky neprežil

Americký prezident George W. Bush vyhlásil včera pohotovosť v štátoch Texas a Louisiana a uvoľnil federálne zdroje na pomoc pri odstraňovaní následkov havárie amerického raketoplánu Columbia. Vo vyhlásení Bush vyhlásil „kritické podmienky“ v určitých oblastiach v Texase a Louisiane, ktoré „sú dostatočne závažné a rozsiahle, aby bolo potrebné vyhlásiť stav pohotovosti“. Prezidentovo vyhlásenie pohotovosti oprávňuje Federálnu agentúru pre krízový manažment poskytnúť pomoc miestnym úradom v postihnutých oblastiach.

Všetci siedmi astronauti na palube amerického raketoplánu Columbia, ktorý v sobotu havaroval pri návrate na Zem, sú mŕtvi. Raketoplán sa rozlomil vo výške 62 100 metrov nad americkým štátom Texas, niekoľko minút pred plánovaným pristátím na Floride a jeho trosky rozmetané asi po 190-kilometrovom páse na východe Texasu môžu byť toxické. Približne 160-kilometrový pás popola a kovových častí sa vytvoril vo vzduchu aj nad vidieckou oblasťou v Louisiane. Pre haváriu raketoplánu sa Bush predčasne vrátil do Bieleho domu.

Ľudské pozostatky patriace členom posádky havarovaného raketoplánu Columbia sa našli v Hemphille v štáte Texas, informovali o tom miestne médiá. V správach miestnych médií sa objavili zábery pohrebného vozu, ktorý zbieral pozostatky. Reportér z lokálnej stanice pre CNN povedal, že medzi troskami, ktoré odstraňovali zo zeme, boli aj pozostatky členov posádky Columbie.

Americké úrady v snahe uľahčiť pátranie po častiach raketoplánu a pozostatkoch astronautov zakázali v tomto regióne lety uskutočňujúce sa do výšky 1000 metrov. Okrem toho pilotov varovali pred možnou zlou viditeľnosťou zapríčinenou prachom z trosiek Columbie. Trosky z vesmírnej lode v sobotu popadali na polia, cesty, diaľnice, záhrady a domy v Texase, Loisiane a susedných štátoch. Americké úrady predpokladajú, že spadli približne v 190-kilometrovom okruhu. Hoci sa na zemi nikto nezranil, niekoľkých ľudí museli ošetriť v nemocnici po tom, čo prišli do styku s kovovými úlomkami Columbie.

NASA už medzičasom varovala ľudí, aby sa nedotýkali žiadnych úlomkov, pretože hrozí nebezpečenstvo toxickej kontaminácie.

Väčšina svetových krajín vrátane Ruska, Číny a EÚ vyslovila sústrasť USA. Výnimkou bol Irak, ktorého predstavitelia hovorili o šťastí a „Božom treste“.

Japonskí predstavitelia včera priznali, že strata amerického raketoplánu Columbia a jej posádky je veľkým úderom pre Tokio v oblasti vesmírneho výskumu.

Japonsko je hlavným účastníkom na projekte medzinárodnej vesmírnej stanice, ktorej konštrukcia závisí od raketoplánov. Americkí predstavitelia zrušili všetky lety raketoplánov počas vyšetrovania nehody Columbie.

Peking zasa dúfa, že aj napriek tragédii bude výskum vesmíru pokračovať. „Ľudstvo sa nevzdá svojho sna o výskume vesmíru,“ uviedol v tejto súvislosti pre čínsku tlačovú agentúru Sinchua profesor na čínskej Univerzite pre aeronautiku, astronautickú vedu a technológiu Čchen Mao-žang.

Jeho slová hádam najlepšie potvrdila ruská bezposádková loď Progress M-47, ktorá vyštartovala včera z kazašského kozmodrómu Bajkonur k medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) s cieľom doplnenia zásob pre posádku.

(TASR/Hd)

Chronológia

Prinášame časový sled udalostí s presnosťou na minútu, ktoré predchádzali a nasledovali havárii amerického raketoplánu Columbia

- 16. januára, 10.39 (16.39 SEČ): Columbia štartuje na obežnú dráhu s Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

- 1. februára, 8.15 (14.15 SEČ): Columbia zapína brzdiace rakety, smeruje k pristátiu.

- 8.53 (14.53 SEČ): NASA stráca údaje o teplote ľavého hydraulického systému raketoplánu.

- 8.58 (14.58 SEČ): NASA stráca údaje z troch senzorov na meranie teploty na ľavej strane raketoplánu.

- 8.59 (14.59 SEČ): NASA stráca ďalších osem údajov o stave teploty a tlaku na ľavých vnútorných a vonkajších klapkách raketoplánu. Jedno z meraní zaregistruje aj posádka Columbie na displeji a potvrdzuje to.

- 8.59 (14.59 SEČ): Posledný prenos. Riadiace stredisko misie vysiela: „Columbia, tu Houston, zaznamenávame informácie o poklese tlaku klapiek, ale vaše posledné nemáme.“ Columbia odpovedá: „Rozumiem, uh...“

- 9.00 (15.00 SEČ): NASA stráca všetky údaje a kontakt s Columbiou, ktorá sa nachádza vo výške 62 140 metrov.

- 9.00 (15.00 SEČ): Obyvatelia štátov Texas, Arkansas a Louisiana zaznamenávajú „veľký tresk“ a vidia plamene na oblohe.

- 9.16 (15.16 SEČ): Plánovaný čas pristátia Columbie na Kennedyho vesmírnom centre na Floride.

- 9.29 (15.29 SEČ): NASA vyhlasuje stav núdze.

- 9.44 (15.44 SEČ): NASA varuje obyvateľov, aby sa nepribližovali k troskám, pretože to môže byť nebezpečné.

- 11.00 ( 17.00 SEČ): Kennedyho vesmírne centrum spúšťa vlajku na pol žrde.

- 14.05 (20.05 SEČ): Americký prezident George W. Bush oznamuje: „Columbia je stratená - nik neprežil.“

Obchodný duch

Krátko po katastrofe raketoplánu Columbia, ktorý sa v sobotu rozpadol pri návrate na Zem nad Texasom, sa na internete objavili inzeráty ponúkajúce na predaj jeho trosky. Ponuky na predaj trosiek, ktoré by podľa NASA mohli byť toxické, sa krátko objavili na obľúbenej internetovej aukčnej stránke eBay, no zakrátko boli odstránené, povedal hovorca eBay Kevin Purseglove.

Počasie

Dnes budú zo začiatku ešte prevládať vcelku priaznivé účinky počasia. Dobrá je tolerancia telesnej aj duševnej námahy, ako aj schopnosť koncentrácie. V neskorších hodinách očakávame u meteosenzitívnych ľudí postupné mierne zvyšovanie zdravotných ťažkostí podmienených počasím. Zosilňujú sa reumatické ťažkosti, bolesti hlavy, jaziev a fantómových bolestí. Zvyšuje sa záťaž srdcovo-cievneho, dýchacieho aj zažívacieho systému. Znižuje sa výkonnosť a koncentrácia, preto je potrebná zvýšená opatrnosť najmä v rizikových prevádzkach a v doprave. Zajtra pretrvávanie uvedených nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí. (zč)n Dnes bude prevažne oblačno a ojedinele slabé sneženie, na strednom a východnom Slovensku spočiatku polojasno. Najvyššia denná teplota -9 až -5, v západnej polovici územia okolo -3. Teplota na horách vo výške 1500 m stúpne na -8 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 2 až 5 m/s. n V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia sneženie, najmä vo východnej polovici územia. Najnižšia nočná teplota -4 až -8, najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. V stredu bude polojasno až oblačno a miestami, najmä na východe, občasné sneženie. Postupné ustávanie zrážok. Najnižšia nočná teplota -5 až -10, v dolinách a kotlinách miestami do -13, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.19 a zapadne o 16.53 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 30. 1. 2003: Bratislava 98,29, Sliač 96,08, Košice 97,04, Poprad 91,46, za 31. 1. 2003: Bratislava 98,88, Sliač 96,70, Košice 97,68, Poprad 92,24, za 1. 2. 2003: Bratislava 100,24, Sliač 97,81, Košice 98,82, Poprad 93,25.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamoblačno5
Atényoblačno15
Belehradzamračené0
Berlíndážď 2
Bratislavazamračené-2
Bruseldážď5
Budapešťzamračené-1
Bukurešťzamračené0
Frankfurtdážď4
Helsinkisneženie-12
Istanbulzamračené6
Kodaňprehánky1
Kyjevpolooblačno-8
Lisabonoblačno12
Londýnoblačno5
Madridpolooblačno12
Moskvapolojasno-12
Oslooblačno2
Paríždážď6
Prahazamračené 3
Rímoblačno12
Sofiaoblačno0
Štokholmsneženie-2
Varšavazamračené-4
Viedeňzamračené3
Záhrebzamračené2
Ženevazamračené3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.