Hospodársky denník
USD38,684 Sk
EUR41,775 Sk
CHF28,454 Sk
CZK1,319 Sk
  Streda  5.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dnešok bude bodom zvratu

Colin Powell predkladá indície - dôkazy pred BR OSN

Americký minister zahraničných vecí Colin Powell použije v dnešnom vystúpení v BR OSN (o 16.30 SEČ) satelitné fotografie a odpočuté rozhovory irackých predstaviteľov ako dôkaz, že Irak pracuje na vývoji zbraní hromadného ničenia. Powell ukáže členom BR fotografie zariadení, o ktorých sa predpokladá, že sú mobilnými laboratóriami na výrobu biologických zbraní. Prezentácia môže byť bodom zvratu v úsilí USA presvedčiť svojich váhavých spojencov, najmä Francúzsko, Rusko a Čínu, že Irak sa nevzdal svojho programu výroby jadrových, biologických a chemických zbraní a použitie vojenskej sily proti nemu je oprávnené. Powell už strávil nejaký čas skúmaním materiálu tajných služieb, ktorý chce predložiť v BR.

Iracký viceprezident Tahá Jásin Ramadán včera odmietol tvrdenia USA, že majú čerstvé dôkazy o irackom zbrojnom programe a označil ich za klamstvá a obyčajnú šou. Podľa neho sa USA svojimi silnými rečami o presvedčivých dôkazoch len vystatujú a predvádzajú cirkus. „Ak majú predstavitelia USA niečo nové, prečo to už neoznámili?" pýta sa iracký viceprezident. Grécko ako predsednícka krajina EÚ robí sondáž u ostatných vlád členských krajín, či sa má 15-členný európsky blok zísť na mimoriadnom summite o Iraku. Zatiaľ ešte nebol určený žiadny termín a neprijalo sa ani nijaké rozhodnutie. To bude aktuálne až po dnešnom vystúpení Colina Powella v BR OSN.

Pribúda lodí

Americká lietadlová loď USS Abraham Lincoln dorazila cez víkend do Ománskeho zálivu, ktorý je miestom jej bojového postavenia v prípade útoku na Irak. V oblasti Perzského zálivu je už niekoľko amerických bojových lodí a blíži sa tam aj veľká flotila lodí britského námorníctva. Britské námorné sily sa skladajú z najväčšej britskej námornej skupiny rozmiestnenej za posledných 20 rokov. Sústreďovanie amerických a britských vojenských síl sa uskutočňuje pre prípad, že sa Washington rozhodne viesť vojnu proti Iraku.

Zmierovateľ Kaddáfí

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa včera ponúkol, že bude sprostredkovateľom medzi Georgom W. Bushom a Saddámom Husajnom a pomôže zabrániť hrozbe vojny v Perzskom zálive. „Rád by som zachránil svetový mier. Rád by som zbavil zbraní hromadného ničenia nielen Irak, ale celú oblasť Blízkeho východu, a nakoniec celý svet,“ povedal neskromne generál Kaddáfí pre televíznu stanicu CNN v Addis Abebe, kde sa koná summit Africkej únie. Pripomenul, že aj vodcovia afrických krajín sa na summite AÚ zhodli, že vojne v Perzskom zálive treba zabrániť, a odmietli akýkoľvek útok na Irak.

Kto je s USA

Francúzsko a Nemecko podporujú USA v úsilí odzbrojiť Irak, uviedol v pondelok hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. „Sú s nami. Otázka sa týka nasadenia vojenskej sily,“ povedal na otázku o tom, ktoré krajiny sú s USA alebo proti nim v boji s terorizmom a v snahe dosiahnuť odzbrojenie Iraku. Francúzsko a Nemecko podľa Fleischera podporujú snahu USA. Ale v prípade Nemecka prijalo vedenie krajiny rozhodnutie neuchyľovať sa k použitiu vojenskej sily. Pokiaľ ide o Francúzsko, to stále posudzuje, aký bude jeho konečný postoj, uviedol Fleischer. Francúzsko-britský summit včera otvorila téma Iraku. Počas rokovaní v prímorskom letovisku Le Touquet sa britský premiér Tony Blair pokúšal zmeniť odmietavý postoj prezidenta Jacqua Chiraca voči vojne s Irakom. Francúzsko už naznačilo, že môže využiť právo veta ako stály člen BR OSN a zablokovať tak rezolúciu o vojne proti Iraku. Malajzia včera vyzvala Veľkú Britániu, aby namiesto zastrašovania Saddáma Husajna radšej pomohla palestínskemu ľudu. Malajzia je kľúčovým spojencom USA v boji proti terorizmu, opakovane však vyjadrila nesúhlas s vojnou v Iraku. Filipínska prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová včera vyjadrila „zdesenie“ nad spôsobom, akým Irak reaguje na požiadavku OSN o odzbrojení a svetovú organizáciu vyzvala, aby bola „pripravená konať urýchlene a pomocou sily“.

Nálady vo svete

Turecký premiér Abdullah Gül v pondelok oznámil, že tento týždeň požiada parlament o poverenie prijať vojenské opatrenia v dôsledku hroziacej vojny v Iraku. Článok 92 ústavy dáva parlamentu právomoc schváliť krátky pobyt cudzích vojsk na tureckej pôde alebo vyslať turecké vojská do zahraničia. * Stovky demonštrantov sa včera zhromaždili pred budovou austrálskeho parlamentu v Canberre, aby vyjadrili protest proti vojne v Iraku. Proti účasti Austrálie na vojne v Iraku bez mandátu OSN je až 76 % verejnosti. * Taliani sú si vedomí faktu, že Saddám Husajn je nebezpečný diktátor, avšak až dve tretiny sú proti vojne v Iraku. 68 % opýtaných sa vyslovilo proti možnej USA vedenej vojne v Iraku v prípade sankcií zo strany OSN. 83 % sú proti, ak vojnu začnú viesť USA a ich niekoľkí spojenci a 85,6 % odmieta vojnu v prípade, že ju začnú len USA. * EÚ zvažuje, či sa pridá k mierovej misii arabských krajín do Bagdadu, aby osobne presvedčila Saddáma Husajna, že musí splniť rezolúcie OSN o odzbrojení.

(TASR, jnk)

Počasie

Dnes očakávame u meteosenzitívnych ľudí pretrvávanie zdravotných ťažkostí pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, jaziev, prípadne fantómové bolesti. Znížená je tolerancia telesnej a duševnej námahy a schopnosť koncentrácie. Vyššia je náchylnosť na nervozitu, podráždenosť, depresívne stavy, únavu. Zvýšiť sa môžu zdravotné ťažkosti pri ochoreniach srdcovo-cievneho a dýchacieho systému (anginózne bolesti, dýchavičnosť, astmatické záchvaty). Väčší je sklon k výskytu tráviacich ťažkostí a kolík (žlčníkové, obličkové).Zajtra predpokladáme čiastočný ústup uvedených ťažkostí.

(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené a na väčšine územia sneženie, najintenzívnejšie pravdepodobne na juhu stredného a východného Slovenska. Na krajnom východe ojedinele aj dážď so snehom. Najvyššia denná teplota -6 až -2, na juhu miestami okolo 0 stupňov. Vietor severných smerov 5 až 9, na západe 10 až 15 m/s. V nárazoch miestami, najmä na juhozápade, okolo 25 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo -6 stupňov. n Vo štvrtok bude premenlivá, na severe a východe prevažne veľká oblačnosť. Na severe a východe sneženie, inde len miestami. Naďalej veterno a tvorba snehových závejov. Nočná teplota -7 až -12, v horských dolinách miestami okolo -15, denná teplota -7 až -3 stupne. V piatok bude polooblačno až oblačno. Miestami snehové prehánky, najmä na horách. Nočná teplota -10 až -15, v horských dolinách miestami okolo -20, denná -7 až -3 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 7.18 a zapadne o 16.55 hod.

Amsterdamdážď so snehom1
Aténybúrka11
Belehradsneženie0
Berlínsneženie0
Bratislavazamračené0
Bruseldážď3
Budapešťdážď0
Bukurešťdážď6
Frankfurtdážď2
Helsinkisneženie-5
Istanbuldážď13
Kodaňzamračené0
Kyjevsneženie0
Lisabonpolojasno13
Londýnpolooblačno3
Madridoblačno8
Moskvaoblačno-7
Oslooblačno-4
Parížoblačno3
Prahaoblačno0
Rímzamračené5
Sofiadážď6
Štokholmsnehové prehánky-6
Varšavasneženie-2
Viedeňzamračené1
Záhrebzamračené2
Ženevaoblačno1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.