Hospodársky denník
USD38,334 Sk
EUR41,843 Sk
CHF28,534 Sk
CZK1,315 Sk
  Štvrtok  6.Februára 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Už tretia smrť

Juhoslávia sa formálne stáva históriou, hoci fakticky je ňou už dávno. Jej nástupnícky štát Srbsko a Čierna Hora (SČH) oslavuje zrod, no v rovnakom čase sa uvažuje o jeho zániku. Takto by sa v skratke dal komentovať výsledok stredajšieho hlasovania federálneho parlamentu v Belehrade, kde poslanci schválili chartu nového štátu. Áno, znie to trochu paradoxne. Stalo sa vôbec niečo na Balkáne za posledných 15 rokov, aby to nebolo aspoň trochu paradoxné?

Juhoslávia vlastne umiera už po tretí raz. Prvá smrť nastala v roku 1992 za známych dramatických okolností. Miloševič s podporu Bulatoviča a Djukanoviča sa ju snažil oživiť v podobe štátneho zväzku medzi Srbskom a Čiernou Horou. Medzinárodné spoločenstvo však malej Juhoslávii nikdy neuznalo politicko-právne nástupníctvo. O členstvo vo všetkých dôležitejších medzinárodných finančných, ekonomických a politických organizáciách sa JZR musela uchádzať ako nový štát. Išlo o mimoriadne citlivú otázku. Ak by totiž svet uznal Belehradu nástupníctvo, z právneho hľadiska by to znamenalo, že zvyšné republiky sa svojvoľne oddelili od Juhoslávie. Výklad celej vojny by sa tak posunul do inej roviny.

Druhý raz Juhoslávia umrela klinicky po roztržke medzi Miloševičom a vtedajším čiernohorským vedením na čele s prezidentom Milom Djukanovičom. Podgorica sa totiž vybrala cestou nezávislosti. Vybudovala vlastný monetárny systém, trh či colný režim. Najmä je signifikantné, že od roku 1997 Čierna Hora do federálneho rozpočtu nezaplatila ani dinár. Čiže celých päť rokov Srbsko umelo udržiavalo JZR pri živote. Pravda, pomáhali mu v tom športovci či umelci z oboch republík, ktorí naďalej vystupovali pod spoločnou vlajkou.

Stredajší definitívny zánik Juhoslávie možno aj preto sa uskutočnil bez veľkej pompy a vznik SČH nesprevádzali búrlivé oslavy. Naopak. Na vyhlásení nového štátu sa neobjavil posledný juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica, cestu do Belehradu si nenašiel ani súčasný čiernohorský premiér, už spomínaný Milo Djukanovič. Aj tieto formálne gestá signalizujú, že by mohli mať pravdu tí, čo novému štátu nedávajú dlhšiu životnosť ako tri roky, koľko predpisuje dohoda dosiahnutá pod dozorom Európskej únie. Pritom už teraz sú spoločné orgány SČH a ich kompetencie minimalizované. Veľavravné je, že spoločný štát nebude mať vlastnú pokladnicu, ale svoje výdavky bude financovať z republikových rozpočtov. Srbsko a Čierna Hora si už viac-menej rozdelili aj spoločný majetok štátu.

Na druhej strane sa v histórii už neraz stalo, že štátne projekty, ktorým sa na ich začiatku dávali malé nádeje, preukázali dostatočnú životaschopnosť (výborným príkladom je ďalšia balkánska krajina - Macedónsko). Tu sa dostávame k ďalšiemu paradoxu. Jednou z nádejí SČH na prežitie je totiž Kosovo. Severosrbská provincia pod správou OSN stále nemá doriešený konečný status. Nie je vylúčené, že keď Brusel koncipoval transformáciu Juhoslávie, myslel aj na Kosovo. Podľa tohto plánu by si Priština ponechala vysoký stupeň nezávislosti, no podobne ako Čierna Hora by naďalej zostala vo formálnom zväzku so Srbskom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo kosovskí Albánci bojujúci za úplnú nezávislosť podráždene odmietli vznik SČH. Rovnako sa na druhej strane dá vysvetliť výzva srbského premiéra Djindjiča medzinárodnému spoločenstvu, aby začalo riešiť definitívny status Kosova a zabránilo jeho nezávislosti.

A ešte niečo. V prípade zániku štátov obyčajne zostáva kus nostalgie. Juhoslávia nie je výnimkou. Ale tá druhá, Titova.

Rastislav Boldocký.

Počasie

Očakávame pretrvávanie intenzívnejších ťažkostí u ľudí s ochoreniami pohybového systému, najmä u reumatikov. Zvýšená je potreba spánku, ktorý je zväčša hlboký s dobrou regeneráciou síl organizmu. Prevládajúce dráždivé počasie zvyšuje u vegetatívne labilných meteosenzitívnych ľudí s nízkym tlakom krvi telesnú aj duševnú výkonnosť. Môžu nastať krátkodobé záťaže dýchacích ciest, zvýšený je sklon k žalúdočným, žlčníkovým a črevným ťažkostiam.Zajtra neočakávame podstatnejšiu zmenu vplyvu počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude oblačno až zamračené. Na severe a východe sneženie, inde len ojedinele. Najvyššia denná teplota -6 až -2, na juhozápade ojedinele okolo 0 stupňov. Severný vietor 3 až 7, na západe a na východe 8 až 12 m/s. V nárazoch, najmä na juhozápade 15 až 20 m/s, na východe ojedinele do 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -9 stupňov.n V piatok bude oblačno, na severe a východe prevažne zamračené a miestami sneženie, inde len ojedinele. Nočná teplota -4 až -8, v južnej polovici stredného Slovenska pri zmenšenej oblačnosti -10 až -15 stupňov. V sobotu bude polooblačno až oblačno, na severe a východe miestami, inde ojedinele, občasné sneženie. Nočná teplota -9 až -14, v horských dolinách a kotlinách pri vyjasnení -15 až -20, denná -7 až -3, v dolinách a kotlinách po silných nočných mrazoch okolo -9 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 7.17 a zapadne o 16.56 hod.

Amsterdamoblačno2
Atényprehánky11
Belehradoblačno1
Berlínoblačno0
Bratislavaoblačno0
Bruseloblačno3
Budapešťoblačno1
Bukurešťdážď so snehom3
Frankfurtoblačno2
Helsinkioblačno-5
Istanbuldážď10
Kodaňoblačno-3
Kyjevsneženie-8
Lisabonpolojasno13
Londýndážď6
Madridoblačno8
Moskvaoblačno-12
Oslooblačno-4
Parížoblačno3
Prahaoblačno0
Rímoblačno6
Sofiadážď6
Štokholmoblačno-6
Varšavasneženie-2
Viedeňoblačno1
Záhrebzamračené2
Ženevaoblačno1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.