Hospodársky denník
USD37,908 Sk
EUR41,799 Sk
CHF28,52 Sk
CZK1,313 Sk
  Pondelok  10.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













C. Powell vidí veľkú šancu

Vojenské riešenie irackej krízy by malo trvať iba tri dni

Šéf americkej diplomacie Colin Powell uviedol, že nie je jasné, či sa Spojeným štátom podarí v OSN presadiť rezolúciu, ktorá by umožnila vojenský zásah proti Iraku. Vidí však „veľkú šancu“ na získanie deviatich až 10 hlasov.

Spojené štáty a Británia v piatok pozmenili text nimi navrhovanej rezolúcie OSN o Iraku, ktorá otvára cestu pre útok s cieľom odzbrojiť Bagdad. Dokument teraz obsahuje ultimátum - špecifický dátum, okolo 16.-17. marca, do ktorého sa musí Irak odzbrojiť po schválení rezolúcie. Rezolúcia ďalej nariaďuje Iraku poskytnúť zbrojným inšpektorom OSN všetky zakázané zbrane, podporné systémy a štruktúry, ako aj informácie o zničení takýchto položiek. „Blížime sa k momentu rozhodnutia pre irackého prezidenta Saddáma Husajna i OSN,“ konštatoval hovorca britského premiéra Tonyho Blaira.

Šéf francúzskej diplomacie Dominique de Villepin v reakcii na návrh Washingtonu a Londýna vyhlásil, že Francúzsko nedovolí, aby BR OSN prijala rezolúciu, schvaľujúcu automatické použitie sily proti Iraku. De Villepin vyzval na prijatie nového prístupu k odzbrojovaniu Iraku, ktorý by nestanovoval žiadne konkrétne termíny, ale inšpekcie by udržal v trojtýždňovom cykle.

Aj po piatkovom zasadaní tak zostáva Bezpečnostná rada OSN hlboko rozdelená v otázke ďalšieho postupu voči Iraku, pričom väčšina z 15 členských krajín podporila pokračovanie zbrojných inšpekcií. Stúpenci trvania inšpekcií sa opierajú o správu šéfov inšpekčných misií Hansa Blixa a Mohammeda El Baradeiho, ktorí poukázali na pozitívny vývoj, ku ktorému došlo po troch mesiacoch pôsobenia. Blix vo svojom vystúpení uviedol, že aj v prípade proaktívnemu prístupu zo strany Bagdadu by bolo na odzbrojenie Iraku treba mesiace. Podľa Blixa prístup Iraku zatiaľ nepredstavuje bezprostrednú spoluprácu, je však vítaný.

Spojené štáty využívajú irackú krízu na podkopanie diplomacie OSN a zdôraznenie mentality Washingtonu, že „silní majú pravdu“, vyhlásil v nedeľu bývalý zbrojný inšpektor OSN Richard Butler. Americký prezident George W. Bush sa usiluje zatlačiť svetovú diplomaciu do obdobia pred vznikom OSN, zdôraznil Butler pre austrálsku televíznu stanicu Seven Network. „Teraz už to nie je o Saddámovi (Husajnovi) a jeho zbraniach, ale o Bushovej Amerike, ktorý napríklad na svojich tlačových konferenciách tvrdí, že ťmôžeme ísť kamkoľvek, kedykoľvek, zmeniť každú vládu, robiť, čo si zmyslíme, pretože sme superveľmocŤ,“ tvrdí Butler. Podľa neho tento skrytý zápas zabráni členom Bezpečnostnej rady (BR) OSN, oponujúcim proti americkému prístupu k vojne v Iraku, aby ju na poslednú chvíľu jednotne podporili.

Päť britských zákonodarcov medzitým pohrozilo rezignáciou na posty v exekutíve premiéra Tonyho Blaira, ak Británia pôjde do vojny proti Iraku bez druhej rezolúcie OSN. Denník Sunday Telegraph napísal, že poslanci, ktorí pôsobia ako ministerskí poradcovia v Blairovom kabinete, sú pripravení odstúpiť. „Existuje bod, v ktorom sa musíte rozhodnúť, toto je správne alebo nie. Ide o podporu autority OSN,“ vyhlásil jeden z poslancov Michael Jabez Foster. Blair čelí aj jednoznačnému odmietaniu vojny zo strany verejnosti. V sobotu vyšli do ulíc miest po celej krajine tisícky demonštrantov za mier.

Po zvrhnutí režimu diktátora Saddáma Husajna bude Irak rozdelený na tri sektory, na čele ktorých budú stáť občianski správcovia. Vyplýva to z plánu Bieleho domu, týkajúceho sa rekonštrukcie povojnového Iraku, o ktorom pod rúškom anonymity novinárov informovali vysokopostavení americkí úradníci. V období rekonštrukcie a prechodu k demokratickému režimu bude občianskou správkyňou centrálneho regiónu Iraku, vrátane Bagdadu, s veľkou pravdepodobnosťou bývalá veľvyslankyňa USA v Jemene Barbara Bodinová, zatiaľ čo na čele severného a južného sektora krajiny budú asi dvaja americkí generáli vo výslužbe.

Americké jednotky s vojenskou technikou pokračovali v presune k juhovýchodnej časti Turecka, kde táto krajina má spoločné hranice s Irakom. Turecká tlačová agentúra Anatólia priniesla informáciu o dvoch konvojoch s vojenskými vozidlami a materiálom, ktoré bolo včera ráno vidieť, ako opúšťajú prístav Iskenderun na pobreží Stredozemného mora. Počas noci prichádzali do prístavu americké lode, z ktorých sa vykladal vojenský materiál. Televízne stanice prinášali zábery z vykladania materiálu pod rúškom noci.

„Zábery, ktoré sme videli v televízii, sú veľmi znepokojujúce,“ uviedol predseda tureckého parlamentu Bülent

RASTER XXX

Iba tri dni

Plány na vojenské riešenie irackej krízy, ktoré vypracovali americkí a britskí vojenskí stratégovia, predpokladajú obsadenie Bagdadu v rámci iba 72 hodín. Podľa londýnskeho Sunday Telegraph by hlavná zodpovednosť pripadla spojeneckým výsadkárom, zhodeným na bagdadské medzinárodné letisko. Do útoku majú byť nasadení príslušníci 82. a 101. výsadkovej divízie americkej armády, ktorých podporí britská 16. vzdušná prepadová brigáda. Operácia by mala začať niekoľko hodín po začatí vojny proti Iraku. Pred výsadkom sa uskutočnia letecké nálety, ktorých cieľom bude zneškodnenie irackej protileteckej obrany v oblasti letiska.

(TASR,ČTK,oso)

Počasie

Dnes očakávame prevládanie pomerne nepriaznivých účinkov počasia na celom území Slovenska. Pretrvávať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšujú sa ťažkosti u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím (anginózne bolesti) a s ochoreniami dýchacích ciest. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť k nervozite, predráždenosti, depresii a k celkovým nepríjemným telesným a duševným pocitom, prípadne k zažívacím ťažkostiam.Zajtra očakávame pozvoľný čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím. (zč)n Dnes bude veľká oblačnosť. Ráno a predpoludním na niektorých miestach hmla. Miestami občasný dážď, na severe a východe predpoludním dážď so snehom alebo sneženie, ktorého hranica sa zvýši na 1100 m. Najvyššia teplota 4 až 8, na juhu miestami okolo 10 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo nuly. Severozápadný vietor 3 až 7 m/s.Upozornenie: Na strednom a východnom Slovensku sa miestami bude vytvárať pri tekutých zrážkach ráno a predpoludním poľadovica.n V utorok bude jasno až polojasno, vo východnej polovici územia spočiatku oblačno. Zrána a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele môže udržať po celý deň. Nočná teplota 4 až 0, denná 11 až 16 stupňov, na strednom a východnom Slovensku miestami, inde len pri celodennej hmle okolo 6 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno. V nižších polohách zrána a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť, ktorá sa ojedinele udrží po celý deň. Popoludní od severu pribúdanie oblačnosti a neskôr občasný dážď. Nočná teplota 5 až 0, denná 13 až 18 stupňov, na strednom a východnom Slovensku miestami, inde len pri celodennej hmle okolo 8 stupňov.n Slnko vyjde zajtra o 6.14 a zapadne o 17.50 hod.

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdampolooblačno13
Atényoblačno13
Belehraddážď10
Berlínoblačno8
Bratislavapolooblačno11
Bruselpolooblačno14
Budapešťoblačno10
Bukurešťzamračené6
Frankfurtoblačno11
Helsinkizamračené2
Istanbuloblačno10
Kodaňpolooblačno10
Kyjevoblačno3
Lisabonpolojasno19
Londýnzamračené14
Madridslnečno19
Milánozamračené13
Moskvaoblačno3
Oslooblačno3
Parížoblačno15
Prahaoblačno10
Rímoblačno15
Sofiazamračené5
Štokholmoblačno4
Varšavadážď7
Viedeňpolooblačno11
Záhreboblačno10
Ženevajasno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.