Hospodársky denník
USD37,916 Sk
EUR41,844 Sk
CHF28,49 Sk
CZK1,318 Sk
  Utorok  11.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Prečo Á N O Európskej únii (3)

Schopnosť konkurencie

Predseda Dozornej rady I. D. C. Holding, a. s., prof. Štefan Kassay je ďalším z členov Hospodárskeho klubu (NEF), ako aj nečlenov nominovaných na jeho tohtoročné tradičné ocenenia, ktorý vyjadruje svoje názory v ankete Prečo Á n o Európskej únii? Túto anketu organizuje Hospodársky klub (NEF) v spolupráci s Volkswagen Slovakia, a. s.

Máte odhad na výsledok referenda o vstupe SR do EÚ?

Š. Kassay: Predpokladám, že referendum bude úspešné. A to napriek tomu, že v EÚ vládnu neprimerané vzťahy najväčších členov a ich byrokratický model je zložitý. Skutočne, v súčasnosti si neviem predstaviť iné medzinárodné spoločenstvo, ktoré by sme boli schopní akceptovať a aktívne v ňom pôsobiť aj v náš prospech.

Bude EÚ rozšírená podľa časového plánu v januári, resp. v máji 2004?

Š. Kassay: Nazdávam sa, že áno. Všetko nasvedčuje tomu, že časový harmonogram sa dodrží, aj keď pre nás asi presný termín nie je rozhodujúci. Dokonca je možné, že by bolo lepšie stať sa členom únie o niečo neskôr a radšej sa venovať dôslednej príprave na nové podmienky a zmenené pravidlá. Zároveň považujem deklarovaný vstup nateraz za určitý politický akt. To zároveň znamená, že problémom by nemalo byť dodržanie daného termínu ani v prípade, ak nebudú vyriešené problémy dotácií a preferencií súčasných členov EÚ.

Aká bude v tom čase Európa a jej vzťahy so Spojenými štátmi?

Š. Kassay: Je to výsostne politická otázka, na ktorú sa necítim byť úplne kvalifikovaný. Pritom sa mi javí, že všetko sa odvinie od spôsobu ukončenia tenzie, prípadne pretrvávania rozporov, v horšom prípade ukončenej vojny v Iraku. Dôležitý je aj spôsob eliminácie diktátorského režimu so vzťahom k iným krajinám. Svoju rolu zohrá aj to, ako dopadnú Nemecko a Francúzsko a aká bude

sféra ich vplyvu,

prípadne ako sa zmieria so stratami podnikateľských aktivít na základe už dohodnutých zmlúv. Do akej miery to budú považovať za stratu vplyvom politiky USA. Táto strata dominantného vplyvu a snaha určovať smer EÚ, môže mať výrazný vplyv na zmeny v únii.

Zaznamená EÚ dovtedy „vnútornú reformu“?

Š. Kassay: Vonkajškovo sú výrazné záujmy predstaviteľov poľnohospodárstva zastúpené Francúzskom a sčasti Nemeckom. Ak sledujem spôsob presadzovania ich mocenských záujmov, potom sa mi zreteľne odvíja predstava možnej budúcnosti. Možno nateraz by čiastkovým cieľom EÚ mali byť jednoznačné kroky zabezpečujúce deklarovanú konkurenčnú schopnosť únie. Ľudia by na tom základe pochopili, že ide o spoločnosť informačného veku využívajúcej globálny priestor na svoj rozvoj a rast. A pritom by sa skĺbili spoločné záujmy s kandidátskymi krajinami. Avšak podľa všetkého skôr to budú zápasy o dotácie, výhody či výnimky a nie úsilie o spoločnú vec. Skutočnosť sa však javí inak. Pri priamočiarom pohľade by som mohol povedať, že týmto krajinám ide skôr o zachovanie vysokej úrovne európskeho blahobytu. Ak by to malo pokračovať, taký prístup značne znehodnocuje myšlienku EÚ. Potom ma ani neprekvapujú názory pesimistov, ktorí vidia EÚ ako spoločenstvo mocných, ktorí využívajú ostatných členov rozličným spôsobom, napríklad výberom vhodného prostredia na svoju stabilizáciu, avšak na úkor druhých.

Bude po nej jestvovať stále tá istá Európa?

Š. Kassay: EÚ sa neustále vyvíja a vplyv nových vstupujúcich krajín výrazne premení nielen mapu únie, ale aj jej ekonomickú silu, geografickú štruktúru obyvateľov a schopnosť rozvoja a rastu. Pritom tieto nové časti majú

väčší potenciál

rozvoja a rastu ako skostnatená a zbyrokratizovaná časť reprezentovaná európskymi mocnosťami. Európa postupne stráca schopnosť konkurencie v globálnej ekonomike a jej vyhliadky v najbližších rokoch sú minimálny alebo nijaký raste. Nemecko prekročilo 3-percentný deficit štátneho rozpočtu a Francúzsko je len zopár stotín pod touto hranicou. Rast HDP neustále klesá a pre Nemecko sa odhaduje na 0,2 - 0,5 %. A zároveň pre nich predstavujú vstupujúce krajiny otvorené trhové prostredie bez akýchkoľvek bariér s právnym prostredím vytvoreným na ich obraz a hlavne s istotou ochrany investícií. Rast ekonomiky kandidátskych krajín podľa ekonómov Bank Austria Creditanstalt bude na úrovni 3,1 % a v EÚ na úrovni 1,3 %. Pritom ani pre úniu nie je možná cesta späť, pretože chce konkurovať USA, ale podľa svojho správania nemá na to vnútorné sily, a tak potrebuje nové príležitosti s akcentom na zachovanie doterajšieho blahobytu. Otázka je, aké bude tempo bohatnutia nastupujúcich členských krajín a kedy sa dané štruktúry najmä z hľadiska životnej úrovne vyrovnajú.

Aká bude podľa vás reálna pozícia SR v EÚ?

Š. Kassay: Zoberme si východiskové údaje. Slovensko má päť milión obyvateľov, pomerne nízku životnú úroveň a vysokú nezamestnanosť. Podiel HDP je iba 17,69 % a v parite kúpnej sily je to 46,92 % z priemeru E15 za rok 2000. Pritom dosiaľ nemáme jednotný politický názor na otázku, ako vystupovať v EÚ a čo chceme dosiahnuť týmto vstupom. V rámci Európskeho parlamentu budeme mať len niekoľko poslancov, a tak nádej na presadenie alebo zamietnutie zákona výhodného alebo nevýhodného pre Slovensko neprichádza do úvahy. Je nereálne sa domnievať, že budeme zásadným spôsobom prispievať k tvorbe pre nás výhodnej orientácie. Jediný spôsob väčšieho vplyvu spočíva v spojení a hľadaní spoločných výhod nielen so vstupujúcim krajinami, ale aj s doterajšími členmi - malými štátmi. Ale na to je nevyhnutné mať pripravenú agendu, ktorú chceme obhajovať alebo presadzovať.

V čom vidíte plusy nášho včlenenia sa do EÚ?

Š. Kassay: Na vstup do EÚ sa v I. D. C. Holding dávno pripravujeme. Máme rozvinutý export do členských i kandidátskych krajín, zároveň zlepšenie podmienok obchodu zabezpečujeme aj z organizačnej stránky. Postupne etablujeme nové zahraničné filiálky, ktoré majú svoje konkrétne úlohy a obchodné dominanty. Predpokladáme prístup

na celý trh EÚ

bez colných, daňových a administratívnych bariér. Mienime využiť jednotnú menu, aj keď už teraz sa v obchodnom styku používa. Dôležitá je pre nás jednotná legislatíva a štandardy, ako aj využitie výsledkov štátnych skúšobní s procesom deklarovania zhody výrobkov v celej únii. Pre I. D. C. Holding získanie certifikátu systému kvality podniku ISO 9002 od roku 1994 má uplatnenie pri dodávaní a výrobe na zákazku, či v procese získania finančných zdrojov na investičné zámery v priestore eurozóny. Samozrejme, mnohé z uvedeného čiastočne uplatňujeme už teraz. Uvedomujeme si aj skutočnosť, že v krajinách EÚ ešte pretrváva nedôvera v schopnosti podnikov z kandidátskych krajín. Týka sa to najmä finančných inštitúcií a podnikateľského prostredia. Je to počiatočná nevýhoda, najmä ak vieme, že porovnávanie schopnosti našich špičkových manažérov so zahraničnými manažérmi pôsobiacimi u nás vo väčšine prípadov jednoznačne vyznieva v náš prospech.

Integračné mínusy?

Š. Kassay: Doteraz som sa nad tým neviem ako nezamýšľal. Vstup do únie beriem ako fakt, s ktorým sa v I. D. C. Holding ráta. Je známe, že konkurencia a nadnárodné korporácie EÚ majú dostatočné investície, a tak môžu svoje podniky modernizovať rýchlejším tempom, čím sa vytvára vysoká konkurenčná schopnosť. Vie sa, že majú lepšie možnosti získať

nové zdroje

na investovanie. Výhodou je dôkladné poznanie prostredia únie a byrokratického modelu, ako aj spôsobu získavania pomoci z asistenčných programov a štrukturálnych fondov EÚ. Najväčšou nevýhodou je nedostatok stabilného prostredia a neustále zmeny v legislatívnej oblasti na republikovej úrovni, ako aj nedostatočná podpora a využitie prostredia regiónov, kde ich ekonomická, sociálna i administratívna agenda je len v stave zrodu. Ďalej vysoko funkčné a dobre zabezpečené záujmové skupiny, ktoré sú schopné presadiť legislatívne prostredie podľa svojej predstavy.

Dajú sa vnímať tie mínusy ako výzva obyvateľstvu?

Š. Kassay: Pre naše obyvateľstvo je to veľká výzva na vytvorenie silných lokálnych a regionálnych oblastí so spoločnými záujmami a vytvorením prostredia na dôstojný život a prácu. Väčšina ľudí sa spolieha na to, že sa nestaneme korisťou necitlivých medzinárodných korporácií alebo iných silných inštitúcií. Mám na mysli využitie lokálnych zdrojov a prenášanie negatívnych dosahov svojej produkcie a spotreby na lokálne prostredie a spoločnosť v externalizácii svojich nákladov. Dôležité je podnietiť iniciatívu na tvorbu lokálneho politického, ekonomického životného priestoru na vytvorenie vhodných právomocí lokalít a využívania zdrojov tak, aby boli v ich prospech.

Zmení vstup do EÚ niečo vo vašom osobnom a profesionálnom živote?

Š. Kassay: Veľké zmeny nenastanú, pretože I. D. C. Holding už teraz pôsobí vo viacerých krajinách a má skúsenosti z medzinárodného obchodu. Predsa tu však nastane zmena presunom určitých právomocí a vytvárania nových

centier moci

v rámci EÚ a jej výkonných inštitúcii. V mojom profesionálnom živote to znamená ďalšie zdokonaľovanie sa v odbore i jazykoch, to isté znamená aj pre podnik. Usilujeme sa o dosiahnutie úrovne učiacej sa organizácie, čo si vyžaduje systematicky tvoriť a využívať nové poznatky. Samozrejmá je pre nás adaptabilita na nové spoločensko-ekonomické podmienky.

Peter Kasalovský

Počasie

Na našom území bude prevládať zväčša priaznivý vplyv počasia na meteosenzitívnych ľudí. Nie je podstatnejšia fyzická ani psychická záťaž, iba mierne podráždenie vplyvom počasia, čo pôsobí skôr pozitívne na výkonnosť a koncentráciu. Hlboký spánok počas oddychových fáz pomáha lepšej regenerácii síl organizmu. Pacienti s kardiovaskulárnym postihnutím sa však majú šetriť a vyhýbať sa väčšej námahe a stresovým situáciám. Vegetatívne labilní ľudia s nízkym tlakom krvi, citliví na počasie, môžu reagovať náchylnosťou k migrénam a pocitom závratu.Zajtra popoludní zvýšenie nepriaznivých vplyvov počasia na meteosenzitívnych ľudí.(zč)

n Dnes bude jasno až polojasno, zväčšená oblačnosť a ojedinele slabé zrážky. Zrána v údoliach miestami hmla. Najvyššia teplota 12 až 16, na severe a východe okolo 10, na horách vo výške 1500 m 3 stupne. Slabý premenlivý, na horách západný vietor 8 až 15 m/s.n V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach dážď, cez deň postupne od cca 1200 m sneženie. Nočná teplota 5 až 1, denná 4 až 9, na severozápade okolo 2 stupňov. Vo štvrtok bude premenlivá veľká oblačnosť a snehové prehánky, na severe aj trvalejšie sneženie. Veterno. Nočná teplota 1 až -3, v dolinách okolo -6, denná 2 až 6 stupňov, na severe okolo nuly.n Slnko vyjde zajtra o 6.13 a zapadne o 17.51 hod.

Amsterdamprehánky13
Aténypolojasno15
Belehradpolojasno15
Berlínoblačno11
Bratislavaslnečno15
Bruselpolooblačno14
Budapešťjasno15
Bukurešťzamračené7
Frankfurtpolojasno17
Helsinkizamračené2
Istanbuloblačno9
Kodaňprehánky8
Kyjevdážď4
Lisabonpolojasno19
Londýnprehánky14
Madridslnečno19
Moskvaoblačno1
Oslooblačno3
Parížoblačno16
Prahaslnečno14
Rímoblačno15
Sofiazamračené9
Štokholmdážď4
Varšavaoblačno9
Viedeňjasno16
Záhrebslnečno16
Ženevajasno16

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.