Hospodársky denník
USD37,818 Sk
EUR41,834 Sk
CHF28,542 Sk
CZK1,317 Sk
  Streda  12.Marca 2003
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ceny mäsa ničia i najlepších

Tí , ktorí majú silnú rastlinnú výrobu, situáciu s vypätím síl zvládnu

Problémy v chove ošípaných na Slovensku pretrvávajú a vrhajú tento segment agrokomplexu do krízy. Ťažkosti spočívajú najmä v nízkych výkupných cenách za mäso, čo spôsobuje, že mnohé poľnohospodárske družstvá už dlhší čas hospodária so stratou. Ukazuje sa, že situácia je taká vážna, že niektoré z nich môžu čoskoro skončiť. Preto sme oslovili predsedov viacerých fariem, ktoré patria u nás k najlepším, aby sme sa ich spýtali, ako posudzujú súčasnú neľahkú situáciu.

Ako nám povedal predseda poľnohospodárskeho družstva Zemné (okres Nové Zámky) Vojtech Borka, stratu z chovu ošípaných mali už aj v roku 2002. „Odbyt nám zatiaľ ide, ale vstupy do výroby sú vysoké. V štátoch Európskej únie dostane poľnohospodár na hektár pôdy desaťnásobne väčšie dotácie ako my. V Česku, Maďarsku, Poľsku asi dvojnásobok našej úrovne. Preto sa chystáme znižovať stavy, lebo situácia je neúnosná.“ Momentálne za kilogram živej váhy ošípanej dostávajú len 36 Sk, pričom aby boli aspoň na nule, musela by byť výkupná cena asi 42 Sk. Tieto čísla nám potvrdili aj predsedovia ďalších družstiev. V Zemnom chcú začať so znižovaním počtu prasníc. Predseda si nemyslí, že súčasnú situáciu zhoršili napríklad zabíjačky po dedinách, kde sa ročne formou sebazásobenia domácností vyrobí približne 11-tisíc ton bravčového mäsa. „Toto hospodárenie družstiev neohrozuje, ale ohrozujú ho dovozy mäsa.“

Podľa predsedu poľnohospodárskeho družstva v Kalnej nad Hronom Ing. Juraja Varsányiho momentálne je najhoršie obdobie a „treba ho prežiť“. Rád by dostával 41 až 42 Sk za kilogram, ktoré v prepočte berú farmári v Holandsku, Nemecku a v ďalších štátoch. „Na Slovensku je to však po slovensky. Patríme medzi družstvá, ktoré v chove ošípaných videli určitú záruku pravidelných tržieb. Preto sme v posledných rokoch investovali do matičníkov, odchovní a výkrmní asi 35 miliónov korún. Som však optimistom a myslím, že po búrke príde pekné počasie. Tí, čo odpadnú, uvoľnia miesto lepším. Súčasná

cena za kilogram

mäsa je však nedôstojná, nemorálna, lebo ak chceme prežiť, musíme mať ceny, za ktoré to vedia robiť tí priemerní.“ Na našu otázku, o čo opiera svoj optimizmus, predseda hovorí, že ich družstvo je jedným z najväčších výrobcov hustosiatych obilnín, ale aj kukurice. „Ľutujem tých, ktorí kupujú odstavčatá, jačmeň, pšenicu, kukuricu a komponenty do kŕmnych zmesí, prípadne hotové krmivo. Tí na tom musia do konca roka skrachovať.“ Družstvo má výhodu v tom, že dosahuje pomerne vysoké hektárové výnosy, takže vie, ako sa dá prežiť. Ale takýchto družstiev podľa neho veľa asi nebude. „Zdá sa mi, že ak cena mäsa takto kolíše, tak je to hra, ktorú niekto vyprovokoval. Je to niekoho záujem, aby tu niečo padlo alebo aby sa k nám niečo doviezlo. Následne by na Slovensku ktosi iný diktoval ceny. Chcem žiť a chcem nechať žiť aj druhých. To je moje heslo. Apelujem preto aj na odberateľov a hovorím im, že majú istotu, ak im budeme dodávať slovenské ošípané. Ak prídu ošípané holandské, dánske, nemecké, rakúske a iné, to bude aj pre nich už iná situácia. To mi verte.“

Poľnohospodárske družstvo Beckov vedené predsedom Jozefom Košťálom hospodári v horších prírodných podmienkach. „Ak to takto pôjde ďalej, pravdepodobne odídeme aj my, hoci máme šľachtiteľský chov ošípaných a družstvo je pomerne stabilizované. Na každej

jatočnej ošípanej

v súčasnosti strácame približne tisíc až tisícpäťsto korún. Východisko by sa črtalo, keby naše ministerstvo malo trochu záujem pomôcť. Na ošípané nie sú žiadne dotácie. Dotácie na technológie sú nulové, na stroje a zariadenia takisto.“ Pritom ako šľachtitelia dosahujú priemerný ročný odstav od jednej prasnice v priemere viac ako 22 prasiatok. V tomto parametre patrí družstvo na Slovensku medzi päť najlepších. „Ak do tejto situácie nevstúpi štát, tak samotní poľnohospodári si nepomôžu. Veď cenová politika by mu nemala byť ľahostajná.“

Podľa informácií Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva dovoz ošípaných a mäsa zhoršuje saldo nášho zahraničného obchodu. Od začiatku roka sa na Slovensko doviezlo 2779 ton bravčového mäsa, z toho viac ako tretina z ČR. Hodnota importu do 24. februára dosiahla 186,2 mil. Sk, pričom priemerná cena dovezeného bravčového mäsa bola 67 Sk za kilogram. Podľa uvedeného zdroja možnosť

regulácie dovozu

je takmer nulová. Príčinou je najmä dlhotrvajúca kríza v odbyte ošípaných, najmä z EÚ na ruskom trhu, a zvýšenie produkcie podporené vyššími cenami v predchádzajúcom období. Situáciu zhoršuje aj dohoda s EÚ z roku 2000 o zavedení tzv. dvojitej nuly na dovoz 2000 ton bravčového mäsa z EÚ a naproti tomu možnosť vyviezť mäso zo Slovenska do únie. Ceny ošípaných by už v tomto mesiaci vraj mal začať ovplyvňovať export ošípaných s podporou Intervenčnej poľnohospodárskej agentúry.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes očakávame prevládanie pomerne nepriaznivých účinkov počasia na celom území Slovenska. Pretrvávať môžu ťažkosti pri ochoreniach pohybového systému, najmä u reumatikov. Častejšie sa môžu vyskytovať bolesti hlavy, jaziev a fantómové bolesti. Zvyšujú sa ťažkosti u pacientov s kardiovaskulárnym postihnutím (anginózne bolesti) a s ochoreniami dýchacích ciest. Nižšia môže byť telesná a duševná výkonnosť a schopnosť sústredenia. Zvýšená je náchylnosť na nervozitu, predráždenosť, depresiu a na celkové nepríjemné telesné a duševné pocity, prípadne na zažívacie ťažkosti.Zajtra očakávame pozvoľný čiastočný ústup zdravotných ťažkostí podmienených počasím.(zč)

n Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené. Na mnohých miestach dážď, od 1200 m sneženie, hranica ktorého sa bude v priebehu dňa znižovať. Najvyššia denná teplota 2 až 6 stupňov, na juhu ojedinele okolo 8 stupňov, popoludní od severu citeľné ochladzovanie. Teplota na horách vo výške 1500 m klesne z 2 na -3 stupne. Juhozápadný vietor 3 až 6 m/s sa bude meniť na severozápadný 5 až 8, miestami s nárazmi 12 až 15 m/s.n Vo štvrtok bude premenlivá veľká oblačnosť a na mnohých miestach snehové prehánky. Veterno. Nočná teplota 2 až -2 stupne, v horských dolinách -4 až -8, denná teplota 0 až 4, na severe okolo -2 stupňov. V piatok bude oblačno, časom až polooblačno a miestami snehové prehánky. Veterno. Nočná teplota -3 až -8, v dolinách -9 až -14, denná teplota 0 až 4, na severe okolo -2 stupne.n Slnko vyjde zajtra o 6.12 a zapadne o 17.52 hod.

Amsterdamdážď8
Aténypolojasno15
Belehradzamračené14
Berlíndážď8
Bratislavadážď10
Bruseldážď8
Budapešťzamračené11
Bukurešťzamračené8
Frankfurtdážď10
Helsinkisneženie1
Istanbulzamračené7
Kodaňdážď5
Kyjevdážď5
Lisabonpolojasno19
Londýnprehánky8
Madridpolojasno17
Moskvasneženie-2
Oslooblačno4
Paríždážď11
Prahadážď9
Rímjasno18
Sofiazamračené13
Štokholmoblačno4
Varšavadážď4
Viedeňdážď11
Záhrebzamračené16
Ženevazamračené14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.